zobrazit 3 fotky Asi každý z nás se nejednou zamyslel nad tím, zda má svůj majetek dostatečně ochráněn proti krádeži, vloupání či neoprávněnému vniknutí cizích osob. To samé se týká samozřejmě i dostatečné ochrany našeho života nebo života a zdraví našich blízkých. Pokud se také obáváte zlodějů ve svém bytě, domě či kanceláři a chcete mít svůj život, zdraví a majetek neustále pod kontrolou, neváhejte a nechte si doma či ve své kanceláři nainstalovat některý z elektronických zabezpečovacích systémů.
Mozkem EZS je ústředna, která vyhodnocuje elektronické signály ze snímačů a získává tak přehled o tom, co se v objektu děje. Použitím různé úrovně ústředny EZS lze zabezpečení řešit od malých systémů (rodinné domy, kanceláře v komerčních centrech apod.) až po rozsáhlé systémy zabezpečení (zabezpečení komerčního centra s neomezeným počtem samostatných jednotek). Systémy EZS lze následně monitorovat ať už na opticko-signalizačních tablech ostrahy objektu, PC umístěným u ostrahy objektu (monitorovací systém AlViS), nebo dálkově na pultu centralizované obsluhy (PCO).
Ovládacím prvkem EZS je zpravidla klávesnice, která informuje o stavu zařízení a její cestou můžete dávat EZS příkazy , např. zapnout hlídání domu, když jdete spát apod. V případě narušení EZS pak systém detektorů hlásí ústředně narušení objektu a systém v tomto případě automaticky spustí akustický poplašný zvuk. Jako detektor slouží např. magnetický snímač umístěný ve dveřích a oknech, infrapasivní ( PIR) snímač pohybu slouží k ochraně zejména vnitřních prostor, snímače kouře umí varovat v případě nebezpečí požáru a snímač – detektor zvýšené koncentrace hořlavých plynů slouží k ochraně proti výbuchu. Spolehlivost systému je z velké míry předurčena použitými detektory (čidly). Proto je lépe použít raději kvalitní detektory renomovaných výrobců s dlouholetou tradicí.
V případě vnějšího narušení objektu pachatelem dá spuštěná siréna pachateli najevo, že je varováno i okolí, kromě toho EZS předává informace i na dálku, např, na pult centralizované ochrany objektů (PCO) bezpečnostní služby či Policie ČR. Moderní ESZ běžně zvládají i přenos videosnímků pomocí telefonní linky, LAN nebo pomocí internetu. Můžete si tak prohlédnout svůj byt či kancelář i na dovolené přes internet nebo mobilní telefon.
Přístupové systémy slouží k omezení a k registraci průchodů. Osoba se prokazuje přiložením kontaktního čipu, bezkontaktního čipu či karty a dálkovými ovladači.Dále jsou k dispozici čtečky biometrických údajů samotné osoby – otisk prstu, scannery oční sítnice či tváře. Přístupový systém zpravidla ovládá dveřní elektrozámky, magnetické zámky, turnikety či závory. Pomocí tohoto systému se mohou vytvářet pro skupiny osob časová okna, ve kterých je přístup umožněn.
Požární systém – EPS slouží k detekci vzniku požáru. Jednoduché systémy lze řešit v rámci zabezpečovacího systému EZS. V případě plnohodnotného EPS s napojením na Hasiče je nutné, aby byl projekt vypracován autorizovaným projektantem a následně realizován a zprovozněn.
PSystém elektronické ochrany (EAS = Electronic Article Surveillance) zboží je založen na radiofrekvenčním principu. Zákazník prochází při odchodu mezi detekčními panely, které kolem sebe vytvářejí elektromagnetické pole. Elektronické zařízení neustále analyzuje všechny druhy narušení elektromagnetického pole a ve chvíli, kdy ho naruší příslušný ochranný aktivní prvek, zapojí se zvukový, případně i světelný signál (poplach).
Jak je vidět EZS mají poměrně široké využití v oblasti bezpečnosti lidského zdraví a majetku. Neváhejte tedy kontaktovat specialisty, kteří vám zcela jistě nejen poradí, ale i EZS nainstalují.