zobrazit 2 fotky
S teplými letními večery, které již nastaly, mají mnozí spojené rodinné grilování. Ty tam jsou doby, kdy jediným prostředkem k uskutečnění této kratochvíle byly podomácku vyrobené grily, které nezřídka přímo ohrožovaly naše zdraví. Dnes si můžeme vybírat z nepřeberného množství produktů, které trh nabízí.
V základu rozlišujeme dva způsoby grilování – přímý a nepřímý. U prvního z nich, tedy přímého, je grilovaný pokrm přímo vystaven žáru. V tomto případě je nutné pokrm v polovině grilování obrátit, aby se dokonale propekl z obou stran. Tento způsob přípravy je vhodný zejména pro grilování steaků, hamburgerů, kotlet a dalších pokrmů, které vyžadují dobu grilování minimálně třicet minut.
Gurmáni, kteří již mají s grilováním své zkušenosti, jistě potvrdí, že nejchutnější je maso připravené na klasickém grilu, kde zapalujeme dřevěné uhlí či dříví. Řešení však existuje i pro ty, jimž zejména nedostatek místa nedovoluje podobný způsob grilování – jsou jím plynové nebo elektrické grily.
Výhodou je také relativně nízká hmotnost – gril s optimální velikostí, tedy hloubkou šestačtyřicet centimetrů a šířkou osmdesát centimetrů, váží pouhých osmnáct kilogramů. Výkon takového grilu se pohybuje přibližně kolem hodnoty 3,5 kW/h, gril s uvedenými rozměry pak nabízí grilovací plochu až 1800 centimetrů čtverečních. Předpokladem pro dlouhou životnost takového přístroje pak je zejména nerezový hořák, rošt z litiny a pevná grilovací komora. Zárukou bezpečné práce s grilem je integrovaná ochrana proti vzplanutí tuku odkapávajícího z grilovaných potravin.
Také elektrické grily na maso se vyznačují nízkými nároky na prostor. Práce s nim je pak nepoměrně bezpečnější a pro nezkušené jedince jednodušší, než s klasickými grily na dřevěné uhlí nebo s plynovými. I když je třeba říci, že s grilováním v pravém slova smyslu, při němž je mnohdy důležitější atmosféra, než výsledky našeho snažení, má tento způsob přípravy masa společného jen pramálo. Některé druhy elektrických grilů jsou ovšem určeny pro uplatnění v gastronomickém provozu, tudíž musíme vybírat eventuálně podle našich nároků a potřeb.
Součástí moderních grilů na dřevěné uhlí je čistič popela nebo odklopný grilovací rošt. Dnes se již nemusíme bát ani nadměrného kouře díky důmyslnému systému proudění vzduchu v grilovací nádobě. U grilů s uzavíratelnými víky se nemusíme bát ani plamenů, protože víko redukuje množství kyslíku v úrovni grilovacího roštu natolik, že se plameny netvoří a pokrm se nepřipaluje.
Samozřejmostí je dnes rovněž velmi nízká spotřeba dřevěného uhlí při správném způsobu grilování.