Grilovat nemusíme jen maso, ať již jakékoli. Na své si při zahradních barbecue přijdou i vegetariáni a vegani. A navíc grilovaná zelenina zpestří také jídelníček masožravců. Jaká zelenina se hodí na gril a kterou raději vynechat? A jak ji na grilu upravovat?
Nejlepší je zelenina čerstvá, ze zahrádky a nebo od místního farmáře
Díky globálnímu trhu si můžeme většinu zeleniny dopřát prakticky celoročně, liší se ale ceny a jakost, chuť a zralost. A každý český zahrádkář moc dobře ví, že tím nejlepším je čerstvá zelenina z vlastní zahrádky, dostatečně vyzrálá a pěstovaná bez chemických postřiků.
Právě doba této zeleniny začala, ředkvičky a rané saláty jsou již zkonzumovány, začaly dozrávat jahody (drobné ovoce) a my se už těšíme na první rajčata, cukety, papriky, okurky, kukuřici (obilnina) a další pochutiny. Již můžeme trhat libeček, petržel, pažitku a jiné koření a bylinky, zlepšující chuť a podporující trávení. Je prostě čas tyto dobroty využít a právě grilování je jedním ze způsobů. Ne vše se ale na gril hodí. Třeba okurky.
Zacházení jemné i drsnější
Určitě platí, že každý druh zeleniny vyžaduje odlišné zacházení. Doba grilování zeleniny je závislá na její velikosti a tvrdosti, konzistenci a obsahu vody. Zeleninu lze však na gril rozprostřít podle teploty konkrétního místa, ne všude je obvykle stejná.
Navíc moderní grily nabízí i odkládací plochy, kam se hotové potraviny odloží, aby nevychladly. Udržují se zde kousek dál od ohniště teplé. Zeleninu, která snese vyšší teploty, pak dáme na nejrozpálenější místa grilu a naopak.
Vysokou teplotu snesou třeba papriky a cibule. Grilovat můžeme také třeba ředkvičky, různé ředkve a vodnice, brokolici, chřest a česnek. A s nimi bychom vlastně měli začít než přidáme zeleninu, která vyžaduje trochu jemnější zacházení. Například cukety, lilky, tykev a houby.
Až jako poslední grilujeme rajčata a nejlépe malá rajčátka a v celku a nebo rozpůlená a slupkou dolů, aby nám jejich obsah nevytekl. I když, úplně nejlepší je přidat šťavnatá rajčátka nakonec čerstvá a chlazená. Prostřenou tabuli podtrhnou. Ostatně například zralé jahody a meloun grilovačku také vyšperkují i bez vlastního grilování.
Zeleninu potřete olejem, aby se nepřipalovala
Dobré je zeleninu nejprve potřít olejem, aby se nám nelepila na gril. Použít lze slunečnicový, řepkový a nebo lisovaný z jadérek hroznového vína. A nakonec i olivový. Na gril se pak vyloženě nehodí okurky, petržel, celer, mrkev a většina zeleniny listové. Ovšem i zde se najdou výjimky, třeba římský salát. Ten je na grilu vynikající. Na grilu též neupravujeme dýně, ty ale dozrávají až s koncem grilovací sezóny a určitě by jejich grilování nikoho ani nenapadlo.
Otáčet, kontrolovat, přemisťovat
Grilovanou zeleninu opatrně otáčíme a kontrolujeme, aby se nespálila. Přemisťujeme na místa méně žhnoucí a naopak. Ovšem třeba s rajčaty je lepší vůbec nemanipulovat, chvíli nechat na grilu a opatrně sejmout, aby nám z nich vůbec něco zbylo.
Grilovat můžeme zeleninu samostatně a nebo si můžeme připravit zeleninový špíz, do kterého s úspěchem přidáme třeba i kolečka pórku. Masožravci jej mohou protkat naloženými kousky masa, vegetariáni sýrem a vegani tofu (bílkovinou rostlinného původu dochucovanou tak, aby připomínala bílkovinu živočišnou).
Co ještě přidat
Přidat můžeme nezralé či zralé kukuřice, nešetříme bylinkami. Sýry lze s úspěchem grilovat také v alobalu. Vždy je ale vyjměte z původního obalu a použijte 100% alobal, který se pro tyto účely prodává. S množstvím grilované zeleniny to nijak nepřeháníme, grilujeme tolik, kolik ujíme. Na rozdíl od masa se už pak hůře ohřívá. Grilovat lze i různé ovoce včetně některého exotického.
Brambory z popela
Brambory sice lze i grilovat, je jedno jakým druhem tepelné úpravy projdou, nejlepší je však větší brambory zahrabat do žhnoucích uhlíků a popela. Po vyjmutí budou sice na povrchu zčernalé, slupka se připálí, ale uvnitř vynikající. Důležité je však vybrat odrůdu s tuhou slupkou, z raných brambor a obzvláště těch menších by nám toho mnoho nezbylo. Ovšem brambory můžeme také zabalit do alobalu. Chuť takto pečených brambor je výtečná, neopakovatelná. Nejlepší je upečený střed vybírat třeba lžičkou.