Botanická zahrada v sopečném kráteru Bandama je největší venkovní botanickou expozicí v Evropě, respektive expozicí patřící evropskému státu. Byť řadíme Kanárské ostrovy k Africe, náleží Španělsku a platí se zde eurem. Určitě návštěvu této zahrady při své dovolené na Kanárských ostrovech nevynechte, jde o perlu krajiny zvané kanárské Toskánsko. A při té příležitosti ochutnejte i místní “sopečné“ víno.
Inspirace pro české zahrádkáře a milovníky exotických rostlin
Sopečný kráter Bandama na ostrově Gran Canaria je unikát, který ukrývá kromě nádherné botanické zahrady i nejstarší golfové hřiště na ostrově. Právě však v botanické zahradě s více jak dvěma tisíci rostlinných druhů najde i český zahrádkář a milovník exotických pokojových květin mnoho inspirace.
Nádherné výhledy
Prohlídka botanické zahrady obvykle začíná výjezdem na vrchol vyhaslého sopečného kráteru Caldera de Bandama, který leží nedaleko města Las Palmas. Kráter je v průměru široký 1 kilometr a hluboký přibližně 200 metrů. Vytvořen byl tak, že se před tisíci lety do sopky dostala voda a explodovala. Z vrcholu hory jsou nádherné výhledy do krajiny, především pak na přístav v Las Palmas a celé východní pobřeží. A samozřejmě i dovnitř do kráteru.
Neuvěřitelné rostlinné bohatství Kanárských ostrovů
Samotná botanická zahrada se rozkládá na ploše 27 akrů. Výjimečnost botanické zahrady tkví v kompletní expozici všech kanárských druhů včetně místních endemitů, které představují dokonce čtvrtinu veškerého místního rostlinstva. Pro srovnání: 34 krát větší Anglie má pouze 1600 rostlinných druhů a pouhá pětina z nich je endemická.
Banka semen rostlin z celé Makronésie
Pro svou výjimečnost má botanická zahrada v kráteru Bandama od roku 1983 semennou banku rostlinstva Kanárských ostrovů, ale i Madeiry a Azor, čili banku semen rostlin z celé takzvané Makronésie. Botanická zahrada je rozdělena do několika dílčích oblastí a nabízí i několik zcela mimořádných míst. Patří mezi ně třeba takzvaná kašna moudrých lidí (Fuente de los Sabios), která byla postavena na počest slavných botaniků, nebo kamenný most v dolní části zahrady, který je přesnou replikou mostu, jenž dříve spojoval v Las Palmas části města Vegueta a Triana.
Nejčastěji se vstupuje spodem
Obvykle se do botanické zahrady (Jardin Botanico) vstupuje spodním vchodem. Projdete okolo kovové busty vědce Viera y Cavijo, který sepsal a vydal v roce 1799 Diccionario de Historia natural de las Islas Canarias (Lexikon přírodní historie Kanárských ostrovů), a o kterém byla zahrada pojmenována, byť ji založil švédsko-španělský botanik Erik Ragnara Svensson až v roce 1959 a působil v ní jako ředitel.
Nejvyhledávanější místa botanické zahrady
Nejvyhledávanějšími místy botanické zahrady jsou Plaza Matias Vega (rostou zde vysoké endemitní palmy Kanárských ostrovů), Jardin de las Islas (Zahrada ostrovů, najdeme zde svěží trávníky obklopené sedmi záhony představujícími 7 ostrovů kanárského souostroví a jejich typické rostlinné zástupce), Jardín de Cactus y Suculentas (Zahrada kaktusů a sukulentů, najdeme zde až 2000 druhů sukulentů, což je cca 20 % existujících druhů z celého světa), Jardín Macronésico Ornamental (Okrasná zahrada, zahrnuje druhy rostoucí v celé makronésii), El Jardín Escondido (Utajená zahrada, tropický skleník nedaleko dřevěného mostu), El Pinar (Borový les), El Bosque de laurisilva (Vavřínový les) a třeba i Plaza de los nenúfares (Leknínové náměstí, rybník s mnoha lekníny a hlučnými žábami).
Otevřeno denně, vstup zdarma
Botanická zahrada je otevřena denně od 9:00 do 18:00, zavřeno je pouze na Nový rok a Velký pátek. Vstupné do zahrady je zdarma, předpokládaná doba laické prohlídky je 2 hodiny, vědci zde samozřejmě mohou trávit roky. Bližší informace najdete ZDE.
Zdroj: grancanariaservis.cz, jardincanario.org