Jak vypudit mravence z bytu, ve kterém se vám usadili a vy nevíte, co s nimi? Možností je více, nejúčinnější jsou však takové pachy, které mravenci nesnášejí. Všechny druhy mravenců mají totiž velmi citlivý čich.
Mravence můžeme z mnoha důvodů obdivovat, například pro jejich organizaci a řád, schopnost chovat mšice jako my chováme dobytek, ovšem mravenci je neusmrcují, nýbrž získávají sladký nektar. Na druhou stranu nám však v domě, ale i zahradě mohou značně znepříjemnit život. K vypuzení mravenců z domu nebo bytu lze přitom zvolit některé běžně dostupné byliny, ale i vůně a různé domácí prostředky.
V každém případě platí, že na prvním místě je prevence, ta je vždy nejúčinnější. Pokud budeme doma pravidelně uklízet, umývat nábytek a předměty, vytírat, nikde nebudeme nechávat zbytky potravin a rozlité nápoje a šťávy, otevřené nádoby s medem či marmeládou budeme vždy zavírat a raději držet v lednici, budeme pravidelně vynášet BIO odpad i odpad běžný komunální, uděláme to nejlepší, abychom mravence domů nezvali. Zvát mravence domů nepořádkem a nečistotami je to nejhorší, co vůbec můžeme udělat.
1. Jedlou sodu můžeme aplikovat v podobě postřiku jejího roztoku. Stačí tímto roztokem postříkat koberce, podlahy, obklady a dlažbu a jiné pevné materiály, například nábytek.
2. Ocet, respektive jeho vůně, též působí na mravence jako silný odpuzující prostředek. Dovede odvádět pozornost mravenců od ostatních vůní, které mravence jinak lákají. Stačí ocet promíchat 1:1 s vodou, nalít do rozprašovače a použít, kde je třeba.
3. Tea tree olej je vůbec jedním z nejúčinnějších prostředků na mravence. Tento olej má silné dezinfekční schopnosti a výrazně voní. Stačí tímto olejem navlhčit například kousek vaty či bavlny a pak jej položit na vhodné místo, kde se mravenci objevují. Tea tree olej se vyrábí z čajovníku a je k nám importován z Austrálie. Použít stačí jen pár kapek, nakonec s tímto drahým přípravkem není radno plýtvat. Použít lze i jiné esenciální oleje.
4. Citrusový sprej si lze vyrobit ze slupek citrusů. Zalijeme je vodou a přivedeme k bodu varu, poté je louhujeme alespoň několik hodin a nakonec přecedíme. Výluh nalijeme do rozprašovače a postříkáme místa, která mravenci navštěvují. Kromě slupek lze použít i směs vody se šťávou citrusů v poměru 1:1.
5. Okurky stačí nakrájet na kolečka a pak umístit do všech rohů a koutů, kde se mravenci pohybují. Okurková vůně mravence odradí.
6. Pepř funguje na mravence ve všech podobách, stejně jako chilli papričky (kájenský pepř). Namletý pepř, chilli a nebo směs obou stačí smíchat s vodou a naplnit tekutinou postřikovač.
7. Skořice má sice sladkou vůni i chuť, ale její aroma je natolik silné, že mravence z domu vypudí. Stačí mletou skořicí zasypat mravenčí cestičky.
8. Hřebíček je na tom podobně jako skořice, funguje dokonce i na klíšťata. Stačí kousky hřebíčku položit či zapíchat, kde to jen lze.
9. Bobkový list stačí vložit do každé spáry, jde též o výborný přírodní repelent, který mravence odpuzuje. Položte jej prostě kamkoli, hlavně na místa, kde se mravenci pohybují.
10. Kukuřičná škrobová moučka pro změnu mravence vyloženě otráví, jelikož ji nedovedou strávit, byť jim chutná. Po jejím požití prostě mravenci zemřou. Nemusíte se přitom bát, že by tato moučka ublížila domácím mazlíčkům.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, ireceptar.cz, shutterstock.com