Elektrický ohradník proti slimákům, který je napájený pouze 9 V baterií, prý funguje podle autora tohoto zlepšováku dokonale. Dominik Shaim Ulrich hovoří o způsobu ověřeném třemi lety používání, tedy třemi lety praxe. Vlastně boje. A také pan Ulrich jednoznačně inspiruje všechny kutily slovy: „Můj elektrický ohradník proti slimákům si snadno vyrobíte sami.“ Zkusíte to?
Říkává se “co Čech, to muzikant“, ale také “zlaté české ručičky“. A klidně můžeme dodat “co Čech, to kutil a vynálezce“. A jeden takový šikula, který se rozhodl pro rekonstrukci starého domu svépomocí a dva roky dřel ve stylu válečného citátu Winstona Churchilla “Nemohu vám slíbit nic než krev, dřinu, pot a slzy“, se rozhodl bojovat i se slimáky. Jak? Elektricky. A jak to dopadlo?
Dominik Shaim Ulrich prezentuje své řešení jako doopravdy funkční ochranu, kterou si každý vyrobí rychle a snadno svépomocí. Dokonce svůj výtvor označuje za jediné reálně funkční řešení (žádné skořápky od vajíček, kávová sedlina, soda, drcené sklo, pivní pasti a bůh ví co ještě). Prý jde o jediný funkční způsob, jaký nalezl. A prý všechny možné způsoby testoval. A pouze tento jediný uspěl.
Přišel na to docela jednoduše. Všiml si, že samotný měděný drát či plech neřeší vůbec nic, ale když slimáci dostali ránu (autor píše lidově “čočku“) od elektřiny, dál se nedostanou. Dokonce se údajně k drátu přiškvaří a déšť je spláchne na zem. Má pravdu, nebo je jen šarlatánem? Vyzkoušíte si to? Pak shlédněte následující video návod.
Počet slimáků klesne rapidně
Autor sice přiznává, že i přes toto zajímavé řešení se ručního sběru slimáků nezbavíte, ale to je logické. V záhonu, který elektrickým ohradníkem ochráníte, už pravděpodobně nějací slimáci jsou. A nejspíše právě zahrabaní v zemi, nebo schovaní pod rostlinami. Ale až je odstraníte, žádní další slimáci by se na záhon a k pěstovaným rostlinám neměli dostat. Samozřejmě je třeba průběžně sledovat kapacitu baterie. Ohradník s vybitou baterií by nebyl k ničemu.
Co budete pro vybudování ohradníku proti slimákům potřebovat?
1.) "Clip" na baterii: určitě podle autora nějaký někde v lokálním malém elektru seženete. Je už jedno, na který z dvou drátů dáte plus (červený kabel) a na který mínus (černý kabel), fungovat to bude tak, i tak.
2.) Měděný drát: umístíte s rozestupem cca 2 cm 2 měděné dráty pod sebe. Povedete je vodorovně. Dráty se nesmí dotýkat, ale mezera nesmí být zároveň příliš velká. Jde o to, aby "zachytila" slimáka mezi dráty - spojení těchto 2 drátů právě udělá to, co je třeba.
3.) Plastová krabička: například krabička od jídla, ale nejlépe s vodotěsným uzávěrem. Do krabičky se musí vejít baterie s clipem. Do spodní části krabičky uděláte malý otvor vrtákem, nahřátým hrotem šroubováku, nebo široké jehly. Krabičku lze upevnit na záhon například hřebíkem, oboustrannou lepící páskou, tavnou pistolí, mamutem apod..
4.) Multimetr: není vyloženě nutný, ale budete mít ověřeno, že je vše správně zapojeno.
Zdroj: kanál Dominika Shaima Ulricha na youtube