Poznáte druh houby na úvodní fotografii? (Zdroj: Shutterstock) Zobrazit fotky zobrazit 2 fotky

Chodíte rádi na houby? A chodíte na ně i na jaře? Pak pro vás bude následující kvíz doslova hračkou. Nejskalnější z houbařů totiž chodí na houby po celý rok a mají vypozorováno, že s koncem zimy a nástupem jara se začíná poměr rostoucích jedlých, nejedlých a jedovatých hub obracet ve prospěch těch, které musíme nechat být, abychom neměli zdravotní problémy, nebo naši příbuzní jednání s drahou pohřební službou. Paradoxně ale právě nejchutnější jarní druhy hub nevypadají zrovna vábně, v lepším případě je amatér nazve prašivkami.

Kdo nedá dopustit na hříbky, ať si na jaře udělá do lesa pouhou procházku a veškeré houby, které potká, nechá být. Ostatně třeba kačenka česká, jedna z nejuznávanějších jarních hub, je dosti vzácná a mykologové doporučují, abychom ji sbírali jenom s fotoaparátem. Ale víte co, vášeň je vášeň a kdo se ve svém houbaření propracoval k celoročnímu sběru, ten je ztracen. A nakonec i těch hříbků se můžete za teplého jarního počasí dočkat. Před pár lety jsem nosil domů jedno jaro na konci dubna košíky hřibů dubových, ještě dříve je možné potkat koloděje, kováře nebo vzácný hřib borový, který bychom ovšem sbírat neměli. Sám jsem ho potkal jednou a od té doby na stejném místě ani nikde jinde již nikdy.

Vzácný hřib borový (Zdroj: Shutterstock)
Vzácný hřib borový (Zdroj: Shutterstock)

Na jarní houby můžeme zkusit vyrazit již s prvním oteplením, nerostou ale všude. V teplejších oblastech však začínají růst velmi brzy, v těch chladnějších později. A pozor, za mírnější zimy je možné nalézt první jarní houby již v březnu, musí ale být dostatečně vlhko, suchá zima a předjaří nesvědčí ani houbám. Že se lidově říká „roste jako houby po dešti“, to platí pro houby jarní stejně jako ty letní a podzimní. A pro jaké houby si můžeme na jaře dojít? Inspirujte se naším kvízem.

Zdroj: autorský text - Petr Pojar, ČESKÉSTAVBY.cz

Články o jarních houbách pro inspiraci:

Kvíz: Jarní houby. Poznáte slavné české jarní úlovky na fotografiích?

Foto: Shutterstock
Na fotografii vidíte houbu hřibovitou, která rozhodně patří mezi první jarní hřiby. Tedy když počasí dovolí. Klobouk má obvykle barvy okrové, někdy až s olivovými tóny. Když houbu rozříznete, zmodrá. A pokrmy dovede zbarvit až do černa. Jelikož jde o plodnice velice tvrdé, doporučuje se delší vaření. Velmi podobný je tomuto druhu svým vzhledem i vlastnostmi hřib kovář. Jde o?
Hřib koloděj
Hřib strakoš
Hřib žlutomasý
1/12