Učiněné bludiště trámů a krovů, tělesa komínů, to vše na jedné zaprášené půdě starého domu. Zdá se až neuvěřitelné, jak hezký podkrovní byt tu díky architektům nakonec vznikl.
Na počátku to byl skoro obyčejný historický činžovní dům v centru města. Po zásahu architektů ale z podkroví vzniklo dílo, které si pozornost rozhodně zaslouží. Dřevěný krov, všechny ty trámy a vzpěry konstrukčního systému jen renovovali, a jinak ponechali přiznané, netknuté. Výsledek připomíná cosi jako les pod střechou. Ve spojení se zvolenou šedivou barvou interiéru pak byt vyniká až sošnou krásou.
Více místa, otevřený prostor
Bezdětný pár se sem stěhoval z panelového sídliště, a měl velmi jasnou představu o tom, jak by jejich bydlení už nikdy nemělo vypadat. V hledání toho, jak by ale vypadat mělo, jim museli trochu pomoci architekti. Ti do stávající houštiny dřevěných prvků vložili dvouúrovňový blok, který trochu připomíná věž šachty. Ale jen trochu.
V tomto víceúčelovém boxu nachází své místo obslužné prvky - koupelna dole a šatna – nahoře. Box současně velmi chytře kryje trojici komínů, prostupujících podkrovím z nižších pater. A také se v něm nachází rozsáhlý systém technických instalací, a ještě je v něm skryt rozkládací nábytek. K čemu je to dobré? Inu, zůstává tu naplno zachován prostor, který ve výsledku nabízí 108 metrů čtverečních místa.
Bydlení s přidanou hodnotou
Podstatné je i to, že navržená konstrukce dvouúrovňového boxu nezasahuje do stávajícího uspořádání krovu. Vzdaluje se od něj, což zdůrazňuje nadstandardní hodnotu interiéru. Má otevřený půdorys, fluidní charakter. Dřevo promlouvá o historii domu, a současně je jedním velkým hřištěm pro kočku, která je součástí domácnosti.
Dalším novým prvkem je prosklená terasa, která do místnosti přivádí světlo a dodává podkroví velmi luxusní rozměr. Prostup na terasu je sestaven tak, aby připomínal arkýřové okno. Použité materiály, barvy a textury mají v zásadě jen tvořit pozadí pro stávající konstrukci krovu. V bytě převládá bílá a šedá barva, která kontrastuje s přírodní barvou dřeva. Sytějšími barevnými povrchy se vyznačuje jen koupelna.
Materiály: Dyrda Fikus Architekci
Foto-kredit: Jakub Certowicz