zobrazit 3 fotky Nízkoenergetický dům neboli energeticky úsporný dům je šance pro všechny ty, kteří chtějí uspořit až 90% spotřeby energie. Termín nízkoenergetický dům je pro většinu lidí již dostatečně známým pojmem, ale jaké mají být jeho skutečné parametry a vlastnosti? Je obecně známé, že každý dům spotřebovává na svůj provoz určité množství energie. Jedná se zejména o topení, svícení, ohřev teplé vody, přípravu jídla, větrání, klimatizace - to jsou jen některé z mnoha činností, jimž musíme dodávat energii.
Východiskem je tzv. rekuperace (opětovné využití) tepla z odpadního vzduchu a řízené větrání. Za limitní hranici pro označení domu za nízkoenergetický lze považovat spotřebu tepla na vytápění do 50 kWh/m2 za rok. Tato hodnota by se měla brzy stát závaznou např. v Německu a Rakousku. Lze tedy konstatovat, že rodinné domy stavěné v pasivním energetickém standardu spotřebují až o 90 procent méně energie než stávající stavby, u kterých spotřeba tepla dosahuje 170-220 kWh/m2 za rok.
Uplynulo jen pár let od doby, kdy se první nízkoenergetické domy začaly stavět a máme tady nový trend , a to tzv. pasivní domy a dokonce domy energeticky nulové nebo dokonce energeticky plusové. Jde samozřejmě o jistou dávku nadsázky, každá úspora energií se cení a kdyby každý ze současných stavebníků stavěl v nízkoenergetickém standardu, ušetřil by každý z nich cca 110 kWh/m2 za rok. Proč ale stavět dobře, když už lze stavět ještě lépe?
Zatímco standard stávajících domů počítá s měrnou potřebou tepla pro vytápění a větrání 170-220 kWh/m2 za rok, nízkoenergetický dům si vystačí s 30-60 kWh/m2 za rok a pasivní dům dokonce s 15 a méně kWh/m2 za rok. Nízkoenergetické, či pasivní domy již nejsou jen experimentálními stavbami snažícími se přesvědčit konzervativního stavebníka, že ne každý rodinný dům potřebuje k vytápění nutně teplovodní systém s centrálním zdrojem tepla v podobě kotle nebo tepelného čerpadla, ale že běžná pokojová teplota může být zajištěna také díky slunečnímu záření, a tedy může fungovat stejně dobře jako dům s konvenčním vytápěcím systémem.
Zásobování elektřinou může takovým domům zajistit fotovoltaické zařízení, které při průměrném trvání slunečního záření za optimálních podmínek může pokrýt až 40 procent roční spotřeby elektrické energie. Uvážíme-li, že např. naposledy zmiňovaný pasivní dům je takřka nezávislý na vnějších zdrojích tepelné energie a oproti stávajícím budovám spotřebuje o 85-90 procent energie méně, může současné a v budoucnu očekávané zvyšování cen za teplo nechat jejich obyvatele zcela chladnými.
Truhlářství–tesařství Jiří Straka u Jindřichova Hradce vyrábí a dodává nízkoenergetické stavby na klíč. Odborníci doporučují vzhledem ke konstrukci těchto domů a jejich následnému užití volit raději dům přízemní s větší zastavěnou plochou. Tyto domy je společnost schopna dodat tzv. od A do Z, tedy od vypracování projektové dokumentace po výběr domu. Vyřídí i stavební povolení a dům včetně vybavení také postaví. Zákazníkovi pak předá pouze klíče od domu.