Letní měsíce jsou skoro tady a s nimi i horké dny. Zatímco třeba u bazénu si sluníčka spíše užíváme, v domě může během chvíle způsobit nesnesitelné horko. Řešení přináší systém chytrého stínění od Loxone. Zajistí komfort i úspory.
„Ale ne, zapomněli jsme ráno zatáhnout žaluzie. To bude doma šíleně vedro.“ Je nepříjemné tohle si v práci uvědomit. V dnešních dobře izolovaných domech stačí jen několik hodin přímého slunečního záření do oken a pokoj se změní na skleník. Obyvatele domu pak při otevření dveří uhodí teplý vzduch do nosu. Musejí čekat, až se interiér opět ochladí. Jenže teplota se akumuluje například ve zdech. Jakmile je tedy v noci více než 20 °C, k ochlazení nedojde. Jeden chladný den či noc zmohou málo.
Především v létě je role stínění obrovská. Ale ty starosti – ve správný čas okna zavřít a opět otevřít, a hlavně nepouštět paprsky dovnitř. Doma nám má být příjemněji než jinde. Naštěstí již v dnešní době existuje způsob, jak se nepříjemnému horku vyhnout, aniž by člověk ráno musel obíhat celý dům a ručně ladit stínění. Automatické žaluzie či rolety se o to postarají. Ví, kdy se samy spustit a kdy naopak vytáhnout, aby v domácnosti zůstalo příjemně celý den. A nikdo u toho nemusí tahat za šňůrky.
Účinnost automatiky ukazuje například studie evropského sdružení ES-SO (European Solar-Shading Organisation) a německého sdružení IVRSA (Industrievereinigung Rollladen-Sonnenschutz-Automation), jejíž výsledky zveřejnil Magazín stínicí a vratové techniky. Výzkum porovnával průběh teplot a zjistil, že v obývacím pokoji rodinného domu se díky automatizaci zredukovala maximální teplota o více než 10 °C. A co v ložnici? Maximální teplota se tam snížila dokonce o více než 17 °C.
Systém bere v úvahu umístění domu
Jak ale automatizace stínění od Loxone funguje? Stínicí technika s pohonem je napojená na inteligentní Loxone Miniserver. Ten zná souřadnice domu a přesně ví, kdy vychází a zapadá slunce. Díky tomu reguluje sklon žaluzií podle denní doby, v potaz bere i aktuální teplotu v interiéru. Když se obyvatelé vrátí domů, pokojová teplota vyhovuje jejich požadavkům. Chytré stínění se postaralo za ně.
„Máme kompletně automatizované stínění, které se perfektně přizpůsobilo orientaci domu na jih. V domě jsou nainstalované jak rolety tak žaluzie, které automaticky fungují skvěle, manuálně je téměř neovládáme. Stínění je propojené s meteostanicí,“ popisuje jeden z investorů, který vsadil na inteligentní řešení Loxone při stavbě rodinného dvojdomu.
Zvolit rolety nebo žaluzie?
Jak majitel zmínil, Miniserver se mu stará o žaluzie i rolety. Jaký je mezi oběma druhy stínění rozdíl? Především – větší účinek má předokenní stínicí technika, která nedovolí teplu dostat se za okna. Tyto venkovní žaluzie i rolety dokáží velmi dobře chránit před nadbytečným teplem. Rolety umí zatemnit místnost absolutně, jsou navíc odolnější vůči větru. Žaluzie naopak průchod světla přizpůsobují díky naklápění lamel. Sluneční svit odstíní, zároveň však do interiéru vpustí dostatek potřebného světla. Tuto variabilitu podpoří automatizace s Loxone.
Ať už si člověk zvolí jeden nebo druhý, oba stínicí prvky plní s automatizací i další funkce. Při západu slunce se zastíní a připraví maximální soukromí. Žaluzie také samy sebe chrání před poškozením. Jakmile hrozí silný vítr či bouřka, vytáhnou se do bezpečné polohy. Pan a paní domácí tak nemusí na dovolené trnout, v jakém stavu technologii po návratu najdou. Inteligentní stínění pomůže i s bezpečností, lze ho nastavit jako přirozený budík a spolupracuje s dalšími technologiemi, například osvětlením.
Skvělá souhra automatického stínění a ventilace
Stínění dokáže efektivně regulovat teplotu domácnosti, a to bez instalovaného chlazení. Případová studie Sdružení výrobců stínicí techniky a jejích částí (dnešní Svaz podnikatelů ve stínicí technice) z roku 2017 ukázala, že se v domě se stínicími prvky a bez klimatizace podařilo dodržet maximální teplotu interiéru do 27 °C.
O to více je stínění účinné, když ho ovládá systém automatizace. Účinnost inteligentního ovládání ověřili odborníci technologické univerzity v rakouském Grazu. Ve studii došli k závěru, že automatizace stínění sama o sobě (bez ventilace) snížila teplotu ve zkoumaném rodinném domě o 3,6 °C. A ještě lepšího výsledku docílili, když ke stínicím prvkům přidali i automatizovanou ventilaci. „Díky inteligentnímu řízení stínění a ventilace jsme byli schopni udržovat teplotu v místnosti až o 9° C nižší než v místnosti bez inteligentního řízení. K chlazení přitom nebyla použita klimatizace,“ vysvětlila závěry studie její vedoucí Selina Vavrik-Kirchsteiger.
Přesto ale není chytré stínění žádná věda. Po odborné instalaci převezme starosti. Vždycky ale nechává rodině možnost ovládat žaluzie ručně. To je díky aplikaci Loxone či dotykových tlačítkům Touch Pure velmi jednoduché. Stále ale platí, že s přesností automatizace je ruční ovládání potřeba naprosto minimálně.
Na závěr trochu počtů. Provoz klimatizace o příkonu 1,4 kW stojí přibližně 6,32 Kč na hodinu. Řekněme, že klimatizaci takto využijeme 60 dní v roce, každý den na jednu hodinu. Těchto 60 dní nás stálo 379 Kč. Pokud bychom chtěli klimatizaci využívat každý den, její provoz se vyšplhá zhruba na 2 300 Kč.
Oproti tomu jízda jedné žaluzie stojí cca 0,015 Kč. Žaluzie dopoledne sjíždí dolů a odpoledne zpět nahoru, tedy 0,03 Kč denně. Za 60 dní za elektřinu zaplatíme 1,8 Kč. Cena celoročního provozu jedné žaluzie vychází na 11 Kč.
Nejspíše bude nutné použít více než jednu žaluzii, ale stejně tak nebude stačit pouze jedna klimatizační jednotka. I když budeme mít 20 žaluzií, jejich celoroční provoz by v tomto případě stál pouze 220 Kč. V případě 5 klimatizačních jednotek (pro každou místnost jedna) vychází celoroční provoz na 11 500 Kč.
Inteligentní žaluzie se ještě naklápí. Tyto mikro pohyby už jsou těžko měřitelné, v řádu jde o desetiny vteřiny běhu motoru. Naklápění žaluzií si vyžádá zanedbatelnou částku.
Chtěli byste také inteligentní ovládání stínění? Rádi vám poradíme, jak na to – nezávazně a zdarma.