Kdy, jak a jaké stromy lze kácet?
Kdy, jak a jaké stromy si můžeme nechat pokácet? Jaké jsou související práce a kdo by to měl dělat? A jak vám zkušení zahradníci připraví zahradu na zimu?
Kdy, jak a jaké stromy si můžeme nechat pokácet? Jaké jsou související práce a kdo by to měl dělat? A jak vám zkušení zahradníci připraví zahradu na zimu?
Obdarování růží neurazí žádnou ženu, nejenže jsou nádherné, ale také úžasně voní a je s nimi spjata výrazná symbolika. Ovšem jejich pěstování patří mezi květinami k nejnáročnějším.
Vysazování vzrostlých stromů je náročné a také drahé. Ani pro samotné stromy nejde zrovna o jednoduchý zásah. V běžných zahrádkách se neprovádí, pokud je však třeba, je to možné.
Plánujete nyní výsadbu nových okrasných dřevin? Věděli jste, že některé lze tvarovat třeba do podoby živých slunečníků?
Nádherné květy, pestré listy, jedovaté i jedlé a zdravé plody, neprostupné, trnité keře, opadavé i neopadavé, nízké i vysoké až 5 metrů. To je dřišťál.
I liány je třeba vychovávat, aby nás nepřerostly. A jelikož často obrůstají stavby, plazí se po nich, máme nároky na jejich vzhled vyšší než u volně rostoucích stromů a keřů.
Jehličnany jsou v zahradách a parcích oblíbené nejen proto, že jsou stálezelené (tedy s výjimkou modřínu), ale i pro svou rozmanitost – druhovou i tu v podobě šlechtěných kultivarů.
Týden mrzlo, napadlo trochu sněhu a zase je tu jaro, byť teprve končí leden. A víte, co můžete udělat? Klidně vysadit nové stromky a keře.
Především v zimě, kdy jsou všechny ostatní listnáče opadané, oceníme zeleň a krásu těch stálezelených. A kouzlo, které jim dodá jinovatka, už jejich půvab jen podtrhne. Jak o ně ale pečovat?
Rozhodli jste se pro vánoční stromek v květináči? Jak o něj pečovat, aby sloužil dlouhé roky?
Tyto zahrady jsou budovány pro slepce a tělesně postižené jako veřejně přístupné prostory, ovšem i vy sami můžete svou zahradu přizpůsobit jejich potřebám. A nakonec se to bude líbit i vám samotným.
Rostliny, které ve vegetačním období pěstujeme na terasách, lodžiích a balkónech, je třeba zazimovat. A pokud jste to ještě neudělali, je nejvyšší čas.
Fasáda z popínavých rostlin je nejen krásná, ale v případě stálezelených druhů, především břečťanů, i úsporná – rostliny tepelně izolují a kořeny berou vlhkost spodní stavbě.
Nejen stínění interiéru je důležité, ale také stín v zahradě. Nejenže si v něm můžeme ulevit my sami, ale též mnohé rostliny a živočichové. Jak vytvořit stín v zahradě?
Pokud chcete s uměním bonsai-kai začít i vy, možná vám k základní orientaci v problematice pomůže svými neotřelými postřehy z praxe dlouholetý bonsajista z Českého Vrbného, Ing. Martin Zimandl.
Pokud nechceme na zahradě jen odpočívat a lenošit, čeká na nás příjemná práce, u které nejeden z nás příjemně relaxuje. Sklizeň ovoce. Ovšem v červnu vyžaduje zahrada i další aktivity.
Mulčování je v přírodě naprosto přirozený proces a pokud je vezme do rukou člověk, pouze přírodu napodobuje, ovšem účinně. Kdy je mulčování nezbytné, vhodné a jak mulčovat?
Na zahradách vypadá krásně od jara do jara, pro svou invazivnost se jí však mnozí zahrádkáři vyhýbají a pro silnou jedovatost některých druhů i bojí.
Je zlatice (lidově též zlatý déšť ) náročná na pěstování? Proč některé rostliny kvetou méně? Jak se množí a stříhají?
Z jakých dřevin nám vyroste pěkný živý plot, jak jej vysadit, jak udržovat řezem, jak hnojit a zavlažovat?