Mnoho rodinných a bytových domů má nevyužité půdy sloužící pouze jako odkladiště nepotřebných věcí. Přitom dostatečně prostornou půdu můžeme proměnit v krásné atraktivní bydlení. Půdní vestavby pomohou vyřešit problém s nedostatkem obytného prostoru, zajistí komfortní bydlení celé rodině a architektonicky zhodnotí nemovitost.
Půdní byty mají své kouzlo a poskytují možnost originálního stylového bydlení. K půdním bytům někdy náleží i zajímavě řešené terasy, do kterých mohou směřovat francouzská okna, která opticky rozšíří a zatraktivní celý prostor. Výhled z oken podkrovního bytu je zcela odlišný a do interiéru vnáší jedinečnou atmosféru.
Půdní vestavby jsou ekonomicky výhodné
Půdní vestavba je ekonomicky výhodnější než například přístavba bytu k rodinnému domu, navíc je její realizace podstatně rychlejší. Není nutné zvětšovat stavební plochu a provádět zemní a další finančně náročné práce. Prostor je efektivně využitý a díky kvalitnímu zateplení dochází k uspoření nákladů za vytápění.
Výhody moderních půdních vestaveb
Dobře řešená moderní půdní vestavba zajišťuje po celý rok příjemné klima a bydlení v podkroví je proto velmi vhodné i pro většinu alergiků. Je-li půdní prostor dostatečně velký, je možné vytvořit galerii nebo mezonet (byt o více podlažích), který poskytne více prostoru pro bydlení, lepší dispozice a designové řešení.Jedinečnou atmosféru podkrovního bytu umocní přiznané původní dřevěné prvky krovu. Také šikmé plochy střech a vikýře ozvláštní interiér bytu.
Výhodou půdních bytů je možnost instalace střešního okna prakticky do jakékoli místnosti. Střešními okny je zajištěné přirozené osvětlení i větrání celého bytu.
Půdní byty poskytují velké množství úložných prostor například pod šikminami či místy, které by nebylo možné jinak využít. Je však třeba nechat vyrobit nábytek na míru. Vytvořením půdního bytu se výrazně navýší hodnota nemovitosti.
Ne každá půda je však pro půdní vestavbu vhodná
Každá půda však na proměnu v obytný prostor nemusí být vhodná. Dobré je zvážit dispozice půdy s pomocí architekta, který vás upozorní na případné konstrukční nedostatky, které by na výslednou stavbu mohly mít negativní dopad. Pokud je střecha příliš šikmá a trámy atypicky vedené, je důležité propočítat plochu, na kterou budete moct umístit nábytek. Má-li dům příliš nízkou střechu, pod kterou se ani nemůžete rovně postavit, řešením může být instalace nové, vyšší konstrukce. Důležitý je pohodlný přístup k půdě a možnost napojení na elektrické, vodovodní, odpadní a další rozvody. Nutné je vyjádření statika, jestli stavba unese další zátěž a zda bude bezpečné bydlet v podkroví, ale i pod ním. Není-li dům v jeho současném stavu k půdní vestavbě vhodný, statik vám navrhne úpravy, které mohou realizaci půdní vestavby umožnit.Půdní vestavba a sádrokarton patří k sobě
Při realizaci půdní vestavby se snažíme co nejméně zatížit konstrukci krovu, ale i podlahu a nosnou konstrukci budovy, a proto dáváme přednost lehčím materiálům. Lehkým, moderním, praktickým a oblíbeným materiálem, který se k rekonstrukcím využívá, je sádrokarton. Předností sádrokartonu je jeho nízká hmotnost, variabilita využití, snadná práce s ním a nízká cena. Sádrokarton je ideální na stavbu příček, k vytvoření stropních podhledů, nebo například k obložení šikmin střešní konstrukce. Sádrokartonové desky o menší tloušťce se dají i ohýbat a tak se dokáží dobře přizpůsobit nárokům šikmých a jinak tvarovaných ploch.Půdní vestavba na klíč
Protože půdní vestavby podléhají přísným stavebním normám, je dobré práci zadat firmě s dostatkem zkušeností. Odborníci se postarají o všechny stavební práce včetně kompletních návrhů, zajištění všech řemeslníků a stavebního materiálu.
Zdroj: www.milkaro.cz