zobrazit 13 fotek Pro venkovní osvětlení své zahrady, ale i domu či jeho konkrétních dominant můžeme použít jen osvětlení, které je exteriérovmué užití určené. Toto osvětlení je nejčastěji značené slovem Outdoor či piktogramem s podobou kapky v trojúhelníku. Přívodní kabely k venkovním svítidlům by pak měly mít označení krytí (např. IP44). Očekáváme-li, že budeme investovat na delší dobu, aniž bychom se o venkovní osvětlení museli starat, bude nutné vybrat mezi profesionálními (a tedy i dražšími) systémy.
Díky nočnímu osvětlení bude naše zahrada budit pozornost i údiv našich návštěvníků po celý rok. Setmí-li se, bude romantické osvětlení jednotlivých ploch naší zahrady a tajuplných zákoutí působivé jak na jaře, tak v létě či v zimě. A na podzim, kdy naše zahrada zahýří barvami, jim světlo nechá vyniknout právě i po soumraku.
Pokud na své zahradě venkovní svítidla použijeme, zásadně rozšiříme i její využití po setmění. Venkovní osvětlení zahrady může být zásadním architektonickým (výtvarným) prvkem, který bude zároveň působit i velmi pragmaticky. Při pohybu po setmělé zahradě prostě nezakopneme o tmou ukryté předměty či pevně umístěné součásti jejího vybavení.
Výrobci mají ve svých nabídkách různá provedení venkovních svítidel. Variabilita je obsažena jak v tvarech, tak v technickém provedení. Nejčastěji osvětlujeme místa určená k posezení, vodní plochy a konkrétní dominanty (vzrostlý a zajímavě rostoucí strom, skalku, nakupené balvany, ale třeba i sochu, objekt ze dřeva, můstek, terasu, …). Osvětlit ale můžeme i některé vodorovné plochy. Třeba i trávník, ale především květinové záhony nebo keře. Obzvláště kvetoucí osvětlené keře pak dokreslují atmosféru.
Intenzita osvětlení
Pro venkovní osvětlení zahrady se však nedoporučují oslnivá světla. V interiéru je oslnění často i žádoucí, proti světlu se zde vzhůru příliš nedíváme (psací či jídelní stůl, předsíň, koupelna, …), zato venku chceme mít větší rozhled. Proto je dobré, aby venkovní osvětlení jen zvýraznilo konkrétní zahradní prvek a pro intenzitu světla nezamezilo pohled do hloubky zahrady. V zahradě tedy instalujeme takzvaná světla rozptylná, nebo světla, která jsou konkrétním způsobem dostatečně cloněná. Vhodné pak pro venkovní využití jsou právě LED diody.
LED diody jsou miniaturní mikročipy, které oproti běžným žárovkám šetří 70 až 90 % energií. Na rozdíl od žárovek nemají svítící vlákno, svítí výhradně pohybem elektronů v samotném materiálu polovodiče. LED diody jsou mimořádně bezpečné (nehrozí nám úraz elektrickým proudem) a můžeme je nechat svítit téměř nepřetržitě. Jejich životnost je extrémně dlouhá (až 100.000 hodin provozu) a přičteme-li i odolnost vůči nárazům, není proč váhat.
Klasická a bodová světla
Použijeme-li však klasická svítidla či světla bodová, lze nakonec efekt z osvětlení zahrady umocnit i použitím barevných filtrů. Je však nutné být decentní, aby výsledek působil harmonicky a ne jako pouťová atrakce. Určitě se nám vyplatí využít třeba bodová svítidla s halogenovými žárovkami. Použít ale můžeme i všesměrové lampy, kde směr osvětlení definujeme pomocí usměrňujících krytů.
Vynikajícího efektu dosáhneme i použitím světelných kabelů. Jako hit se k nám dostaly z USA, lemují bazény a mohou od nich pokračovat k dalším zajímavým zahradním prvkům. Můžeme je i zaústit do bodových světel a efekt se tak ještě víc umocní. Cena těchto kabelů je ale velmi vysoká. Při běžné délce 30 metrů zaplatíme od 50.000,-Kč výše.
Nízkonapěťové systémy
Chceme-li však, aby s sebou osvětlení naší zahrady neneslo žádná rizika, plynoucí z faktu, že ke zdroji osvětlení musíme přivést elektrický proud, vsadíme na takzvané nízkonapěťové systémy (12 či 24 V). Zamezíme tak jakýmkoli možným úrazům elektrickým proudem, přitom nám takové napětí pro neoslnivé osvětlení zahradních prvků bohatě vystačí.
Osvětlení vodních ploch (bazénů, jezírek)
Pokud pak chceme osvětlit vodní plochy, bude ideálním řešením světlo umístěné pod hladinou. Voda toto osvětlení dostatečně tlumí a světlo nás přitom na dálku neoslňuje. Takové osvětlení je ale vystavené obzvlášť nepříznivým podmínkám, jelikož je s vodou v trvalém kontaktu. Opět se nedoporučuje instalace svépomocí, navíc zde jde i o náš život.
Osvětlení bazénu však má i bezpečnostní funkci. Oslavující plavec s určitým promile alkoholu v krvi pak nebude přehlédnut stejně opojenými přáteli. Přitom si pro svůj bazén vystačíme i jen se dvěma svítidly na 12 voltů a s jednou trafostanicí. V případě porušení izolace navíc neriskujeme zranění či smrt elektrickým proudem.
Venkovní osvětlení a hmyz
Jedinou nepříjemnost, která je s venkovním osvětlením vždy spojena, představuje hmyz. Do svých oken kvůli hmyzu, zlákanému interiérovým světlem, instalujeme ochranné sítě, jinak vyvětráme jen za cenu mnoha komářích štípanců. Ovšem teprve venkovní osvětlení, kdy se hmyz může co nejvíc přiblížit zdroji světla, je tím pravým hmyzím lákadlem.
Tradiční romantika při svíčkách
Jsme-li však zastánci tradiční romantiky, určitě nezapomeňme ani na tradiční lampióny, vhodné pro konkrétní zahradní slavnosti a třeba i tradiční svíčky, umístěné ve vhodně volených nádobách či závěsných lampičkách. I tradiční petrolejové lampy jsou na místě a zvláštního dojmu dosáhneme, budeme-li takovým dočasným osvětlením například lemovat cestičku k místu s vytouženým občerstvením či romantickému zákoutí pro zatoulavší se milenecké páry.
Na závěr porovnejme LED světla a běžné malé žárovky. Budeme-li uvažovat o světelném řetězu se 100 světelnými zdroji, LED světla pořídíme od 500 do 2000,- Kč a za spotřebu energie uhradíme 60 až 150,-Kč za měsíc. Běžné malé žárovičky pořídíme ve stejném množství za 400 až 900,- Kč a za spotřebu energií uhradíme od 850 do 2500,- Kč měsíčně. LED diody tedy mohou být dražší při pořízení, ve spotřebě energií jimi však každý měsíc zásadně ušetříme.