Zahrada si za stmívání a po setmění určitě zaslouží příjemné osvětlení, ale jen takové, abychom se dobře orientovali, trochu viděli, ale nebyli oslněni, stejně jako naše okolí. Osvětlení zahrady může navíc vytvořit malebnou, romantickou atmosféru, pokud je citlivé. Zapomeňte na halogeny, řešením jsou decentní solární svítidla, která nepotřebují přívod elektřiny. Žádné kopání, žádná spotřeba elektrické energie. Solární svítidla se dobíjejí sama.
Solární svítidla nevyžadují kromě vstupní investice do pořízení jakékoli další náklady na provoz, ale ani údržbu. A pokud doslouží, odevzdáme je do eletroodpadu ve sběrném dvoře. Ta nejlevnější se přitom prodávají již v řádech stokorun. Pravda, solární svítidlo pořízené za cenu do stokoruny, moc velkou parádu neudělá, ale k základní orientaci v prostoru zahrady za tmy bohatě stačí.
Solární svítidla jsou přitom vhodná jako univerzální dekorace zahrady, hodí se na skalky, k záhonům, k jezírku, bazénu, ale i podél cest, do trávníku, k vysazeným solitérům, odpočinkovému zákoutí s krbem, na terasu k pergole apod. Nejčastěji jde o takzvané náladové osvětlení dotvářející atmosféru zahrady, ale též k nasvícení konkrétních částí zahrady a domu, tedy jako osvětlení účelové.
Solární svítidla mohou být určena k zapíchnutí do země, k volnému uložení třeba na skalku, ale mohou být i závěsná a dokonce i ponorná, třeba pod hladinu jezírka, k nasvícení vodopádu apod. Závěsné lucerny či lampióny pak mohou viset doslova kdekoli. Jiná svítidla mohou být určena jako nástěnná, ta například dozdobí dům, zídku, treláž pergoly. Prodávají se ale i svítidla, která prostě můžeme pouze postavit třeba na stůl, pořídit si též můžeme solární řetězy, které lze zavěsit i položit třeba jako lem cestičky. Tyto řetězy pak mohou mít třeba i jen jediný solární článek a mohou být například v podobě svítících kamenů.
Solární svítidla mohou být miniaturní, ale i velice rozměrná, mohou mít kromě kamenů i podobu soch, fontán, žab a jiných živých tvorů. K výrobě těchto svítidel se používá plast, nerez, ale i sklo, keramika, plech, umělý ratan, drát apod.
Zásadní je pro každé solární svítidlo solární článek, který přes den dobíjí baterii. Vedle toho potřebujeme konstrukci svítidla a světelný zdroj, což jsou nejčastěji LED zdroje. Solární svítidla pracují například s bateriemi typu Ni-Cd a výkonnými LED zdroji.
Aby solární svítidlo fungovalo, potřebuje přes den slunce, čili svítidlo je třeba umístit tak, aby na něj přes den dopadalo sluníčka co nejvíce. Některá svítidla svítí díky čidlu od setmění stále, dokud se nevybijí, jiná lze zapnou a vypnout. Nejčastěji se však světlo zapíná při či po setmění automaticky a teprve k ránu se buďto vypíná a nebo vybíjí. Při dostatku slunečních paprsků svítí solární svítidla 6 až 8 hodin, záleží na slunečním záření přes den a na baterii. Pokud je přes den zataženo, svítidlo bude též svítit, ale obvykle jen kratší dobu a světlo bude méně intenzivní. Ovšem již jen z logiky věci platí, že večer trávíme v zahradě nejvíce času právě za pěkného počasí.