
Jak probíhá prodej nemovitosti?
S prodejem domu či bytu se váže několik důležitých úkolů, které sice můžete splnit sami, avšak s realitní kanceláří bude celý proces jednodušší. Stručně jsme popsali, jak bude makléř postupovat.
S prodejem domu či bytu se váže několik důležitých úkolů, které sice můžete splnit sami, avšak s realitní kanceláří bude celý proces jednodušší. Stručně jsme popsali, jak bude makléř postupovat.
Přemýšlíte nad tím, že byste dodali fasádě svého domu trochu jiskry a vizuální energie, a oživili jej nějakou novou omítkou či nátěrem? Hodláte čerstvě vymalovat, abyste interiér posunuli na vyšší úroveň? Žádný problém. Jen, pokud vám na srdci leží i prodejní hodnota nemovitosti, se některých barev raději vyvarujte.
Již dlouhé roky bylo předestíráno, že rok 2022 bude pro novou výstavbu přelomový. A energetické požadavky na novostavby se od Nového roku opravdu výrazně zpřísní, i když byly postupně zpřísňovány již v minulých letech. Čeho konkrétně se budou přísnější pravidla týkat?
Na co jste se ptali v energetické poradně? Přinášíme vám dva zajímavé dotazy a vyčerpávající odpovědi na ně. První dotaz se týká cen elektřiny a plynu, zda je lepší fixovat a nebo ne a druhý krbových kamen, zda mohou být nadále v provozu.
Spokojenost s bydlením má obecně velký vliv na lidskou psychiku, protože doma je místo, kam se těšíme po náročném dni a kde bychom se měli cítit komfortně a pohodlně. Tento komfort nám však velmi rychle dokáže překazit kolísavá teplota v bytě, dýchání vlhkého vzduchu a zima v chladných měsících.
Šetřit na spotřebě bychom měli celoročně, ale zrovna v zimě na vlastní kůži tak nějak cítíme, že naše poptávka po teple a elektřině je o něco vyšší. Stejně, jako pak výsledný rozpis účtů. Dá se v zimě nějak rozumně ušetřit? Kladná odpověď – to, že úspory jsou možné – ale úplně nepotěší. Protože každá snaha o ušetření jde proti našim požadavkům na osobní komfort. Spotřebovávat méně (energie, tepla) totiž znamená říkat si o ně méně.
Zdražují všichni, přesto ale můžeme snížit své účty za vytápění. Neřešme nyní zdroj tepla, ten je pro mnohé obtížné změnit, ale způsoby, jak co nejvíce ušetřit vlastním přístupem k vytápění a bydlení. Nakonec chodit v zimě po bytě a nebo domě, jak se lidově říká „v trenýrkách“, opravdu nemá smysl. V mnoha zemích (a to i takzvaného západního světa) není zimní vytápění běžné jako u nás, byť je zde v zimě chladněji (např. Austrálie, oblasti geograficky nejblíže Antarktidě).
Samozřejmě, že o ceně domu v první řadě rozhoduje jeho stav, zachovalost, provedení, prostornost. Ale právě s cenou mohou nečekaně zamávat i maličkosti, které se nezdají být na první pohled podstatné.
Průkaz energetické náročnosti budov (PENB) je povinností, která mnohé z nás nemine. Například téměř každého, kdo prodává a nebo pronajímá svůj dům či byt. A dokonce je třeba uvádět energetickým specialistou zjištěné údaje již v inzerátu na nemovitost a nejpozději při podpisu smlouvy jej musíte předat kupci. Jinak se též průkazu energetické náročnosti budov říká nesprávně energetický štítek. Ale toto pojmenování je zavádějící a zmatečné.
Pojišťovny v Česku řeší okolo 260-300 000 pojistných událostí týkajících se majetku ročně. Jaké patří mezi ty stálé, které jsou spíš extrémem a o jakých se dá říct, že mají vzrůstající trend?
Harmonie a idylka v jedné domácnosti může velmi snadno narazit na hrubé neporozumění tam, kde začíná hranice pozemku sousedů.
Raiffeisen STAVEBNÍ SPOŘITELNA nabízí rovnou šestici finančních produktů určených k získání nového bydlení a nebo zvelebení toho stávajícího. Patří mezi ně jak klasické stavební spoření, tak takzvaná REKOpůjčka, HYPOsplátka, půjčka na družstevní bydlení, úvěr pro živnostníky a úvěrový balíček. Který z produktů je vhodným řešením právě pro vás?
Najít k obývání takovou nemovitost, v níž ještě nikdo nezemřel, je těžší než by se mohlo zdát. Jak moc velkou překážkou to může být pro potenciální kupce? Co když skon oné nešťastné osoby nebyl přirozený? A jak s hodnotou nemovitostí mává přítomnost duchů ve světě?
Že je pandemie za námi? Počty nakažených s příchodem podzimu opět neutěšeně narůstají, a i když se to (zatím) neříká nahlas, scénáře loňského roku plného karantén, sociálního distancování a omezení se znovu jeví docela reálně. Takže jen pro skromné připomenutí toho, co dělat a čeho se raději vyvarovat, aby vás to letos se štěstím minulo.
Eternit je vlastně jakýmsi dědictvím, které jde s námi lidmi bok po boku již od 19 století. I když, tenkrát vlastně šlo o jakékoli využití azbestu s cílem bránit požárům. Lidé v počátcích považovali azbest doslova za “zázračné kameny“. A dosud si mnozí neuvědomují nebezpečnost azbestu.
Účelem kurzu je připravit zájemce na vykonání odborné zkoušky energetického specialisty s oprávněním ke zpracování průkazů energetické náročnosti budov (PENB) dle § 10 zákona č. 406/2000 Sb. v platném znění, kterou lze složit u Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.
Již to není ani rok, kdy musí zmizet neekologické kotle na pevná paliva. Lhůta vyprší přesně 1. září 2022. Do této doby musí být neekologický kotel vyměněn za nový, který bude vyhovovat přísnějším požadavkům Evropské komise a návazně naší legislativy.
Prakticky každá část domu má pouze omezenou životnost a nesejde na tom, zda se jedná o střechu, okna a dveře nebo třeba podlahy. Jednoho dne zkrátka dojde k tomu, že se stavební prvky opotřebují a bude načase je vyměnit za novější verzi, která bude odpovídat aktuálním požadavkům na bezproblémový a úsporný provoz domu.
Od letošního podzimu startuje další etapa dotačního programu Nová zelená úsporám. A přináší přelomový prvek, nově se totiž vztahuje i na trvale obývané rekreační objekty. Reflektuje tak potřebu lidí, kteří si své bydlení vyřešili méně tradičním způsobem. Dotace budou navíc nově vyhrazeny i na zajištění úsporného ohřevu vody pomocí solárně termického a fotovoltaického systému či na projektovou přípravu, energetické hodnocení a odborný technický dozor.
V rámci aktualizace rámcových vzdělávacích programů (RVP) čekají změny i studenty středních průmyslových škol, pro které již od září roku 2022 bude platit povinná výuka metody BIM. I když se svět v rámci některých sfér jako by zastavil vlivem pandemické situace, vzdělávací systém musí fungovat neustále, a tak i neziskový projekt interaktivní vzdělávací příručky STAWEBNICE zařadil metodu BIM do svého obsahu.