Do roku 2060 prý v Čechách podle klimatologů vzroste počet tropických dní a nocí. Dále odhadují vzrůst průměrných teplot o 2,5 stupňů Celsia. A také kvůli klimatickým extrémům se budou od roku 2020 stavět již jen pasivní či nulové domy. A právě jejich výplně stavebních otvorů bude třeba účinně stínit.
Pasivní domy, to není jen úspora energií potřebných na vytápění, ale též lepší ochrana před přehříváním v létě. A s tím souvisí potřeba odolného pláště domu, ale i většího přesahu střechy, vzrostlé zeleně okolo a také vhodného zastínění výplní stavebních otvorů, tedy jejich prosklených ploch, byť jsou tepelně izolační a jsou navrženy naopak k využívání sluneční energie.
A právě pro plánované novostavby pasivních domů je ideální volbou exteriérové stínění, které dovede bránit pronikání tepelného záření přes zasklení směrem do interiéru a navíc i šetří náklady na vytápění v zimě, když jsou zatažené, pokud zrovna nesvítí sluníčko a my od něj nevyžadujeme pasivní tepelné zisky. A právě vedle účinných venkovních žaluzií přinášejí efekt také nejnovější typy screenových rolet.
Pasivní domy symbolizují v posledních letech obytný komfort, energetické a finanční úspory a též šetrné chování k životnímu prostředí. Většina z těchto energeticky úsporných budov má tvar ležatého kvádru s delší stranou situovanou na jih. A právě na této straně je rozmisťováno nejvíce prosklených ploch. A s touto orientací pak souvisí uspořádání všech místností v domě. Hovoříme o takzvaném tepelném zónování podle světových stran. Prostě jde o to, že obytné místnosti směřují na jih a na severní straně najdeme šatny, koupelny, toalety a další prostory (např. garáže a zimní zahrady), které jsou od domu tepelně oddělené.
Ovšem energetickou bilanci pasivních domů neovlivňuje pouze orientace podle světových stran, nýbrž také klimatické vlivy, čili sluneční záření, povětrnost, srážky, vlhkost a teploty vzduchu. A jelikož jde právě u pasivních budov především o kompenzaci tepelných ztrát co největšími zisky ze slunečního záření v zimě, je většina prosklených ploch orientována na jih, což představuje problém v létě, kdy je naopak třeba zabránit přehřívání interiéru.
Screenové rolety se zabudovaným ZIP systémem přitom řídí světelný i tepelný komfort v interiéru podle potřeby. Je to doslova ideální řešení pro pasivní domy. Důležité je také, že při jejich instalaci nedochází k narušení pláště domů. Inovativní ZIP systém s kovovou pružinou a jedinečným provedením vodících lišt navíc udržuje látku dokonale napnutou i při silném větru. Roleta pohlcuje přicházející teplo, zároveň však zajistí cirkulaci vzduchu, přitom nepropouští alergeny ani prach.
A moderní screenové stínění nabízí ještě další vychytávku - typy markýz, které poskytují komfort na terasách a balkonech. Tyto technologicky propracované markýzy s elektricky ovládaným spouštěcím volánem jsou stabilní a dovolují výsuv až čtyři metry. Jsou vybavené kompaktním a zcela uzavřeným boxem, který chrání tkaninu i na místech vystavených dešti nebo větru, dále integrovaným odtokem vody a osvětlením a teplomety ve spodní části profilu, pokud chcete doplnit i toto vybavení.
Není dům jako dům aneb rozdíl mezi pasivním, nízkoenergetickým a nulovým domem
Pasivní domy spotřebují tepelnou energii na vytápění menší jak 15 kWh/m2 za rok. Aby v nich bylo dosaženo příjemného klimatu, využívají kvalitní tepelnou izolaci, solární energii a teplovzdušné vytápění s rekuperací tepla. Plocha jejich oken a ostatních zasklených částí by přitom neměla být větší jak 25 % celkové plochy obvodové konstrukce domu.
Oproti tomu nízkoenergetické domy nemají až tolik náročné podmínky, jejich spotřeba energie na vytápění je za rok 40 až 50 kWh/m2, přičemž tyto domy mají dobře zateplené konstrukce, řízené větrání a mohou využívat obnovitelné zdroje energie.
A nulové domy? Ty kladou větší důraz na využívání energie z obnovitelných zdrojů, zejména sluneční. V letních měsících dodávají přebytek elektrické energie do rozvodné sítě a v zimě z ní pak čerpají, čímž právě získávají nulový energetický standard.
Existují však ještě domy plusové, které dovedou kompletně pokrývat svou spotřebu energie a tu přebytkovou (plusovou) odvádějí do rozvodné sítě.
Zdroj: www.isotra.cz