Rýmovník a anginovník zná již snad každý, ovšem co třeba takový migrénovník? Co je to za rostlinu, opravdu nám pomůže s migrénami a jak ji pěstovat?
Migrénovník skutečně pomáhá při bolestech hlavy a migrénách, ale také pomáhá léčit respirační onemocnění a chřipku a ulevuje při problémech se zažíváním, navíc má též antibakteriální a antifungicidní účinky. Pokud nás postihnou akutní bolesti hlavy, rozemneme několik čerstvých lístků a inhalujeme jejich vůni, lze též vymačkanou šťávou masírovat spánky a zadní část krku. Vyrobit si můžeme i mast.
Tetradenie (Tetradenia) je rodem rostlin z čeledi hluchavkovitých, který zahrnuje cca 20 druhů, z nichž všechny rostou volně v Africe. Některé druhy (hlavně Tetradenia riparia) se pak prodávají i u nás pod svým komerčním názvem migrénovník.
Nejčastěji jde o silně aromatické, nepravidelně větvené, rychle rostoucí opadavé keře, které dorostou do výšky 3 až 5 metrů. Rostliny jsou dvoudomé, se samčími a samičími květy na různých jedincích. Řapíkaté, po okrajích ozubené listy jsou pokryté žláznatými trichomy. Květy má migrénovník uspořádané ve velkých a složitých latovitých květenstvích, která jsou podepřena listeny podobnými listům. Směrem vzhůru se listeny zmenšují.
Rostliny vykvétají ve svém přirozeném prostředí v bezlistém stavu v období sucha, což je od června do srpna. V tu dobu přitahují mnoho hmyzu. Kalich květu je trubkovitý, protáhlá koruna je srostlá z pěti plátků, se dvěma slabě naznačenými pysky. Má bílou, růžovou nebo fialovou barvu, uvnitř je chlupatá. Tyčinky má květ čtyři, ovšem v samičích květech nejčastěji jen v podobě zakrnělých staminodií. Semeník je svrchní, s gynobazickou čnělkou, v samčích květech je přítomen pouze v rudimentární, zakrnělé formě. Plodem migrénovníku jsou 4 vejčité a nebo podlouhlé hnědé tvrdky.
Tetradenie rostou podél řek, na okrajích lesů a nebo ve světlých lesích a křovinách. Preferují lehčí, humózní a dobře propustné půdy. Řada druhů, především Tetradenia riparia, má velký význam v domorodé medicíně afrických národů. Dokonce je tato rostlina pěstována ze stejných důvodů dosud a je uznávána i oficiální medicínou. Rostlina obsahuje množství účinných látek, především aromatických terpenů a fytosterolů, s antiseptickými a antibakteriálními účinky. Inhalace vonných silic a z nich destilovaných esenciálních olejů ulevuje při dýchacích potížích, rýmě a kašli, ale právě i při bolestech hlavy a zubů. Výtažek z listů a kořenů se používá jako emetikum. Jde však i o ceněnou okrasnou rostlinu, která však není v našich podmínkách mrazuvzdorná, proto ji pěstujeme jako letněnou pokojovku. Snadno se množí řízkováním.
Tato léčivka má ráda dostatek světla a sušší půdu, nikdy ne přemokření. Migrénovník můžeme letnit od jara do podzimu v zahradě, ale pozor na pozdní a naopak časné mrazíky. Od podzimu do jara je třeba rostlinu udržovat o teplotách 8 až 10 °C. Migrénovník lze zasadit samostatně do květináče nebo k dalším rostlinám do truhlíku, kde bude půsbit i dekorativně.
V době vegetace vyžaduje rostlina pravidelnou zálivku a hnojení. Při přezimování zálivku omezíme a hnojit přestaneme. Rostlina velmi rychle roste, proto ji musíme pravidelně zaštipovat, čímž si tuto krásku nádherně vytvarujeme.
Sušené listy migrénovníku lze pro jejich nádhernou vůni využít jako součást pot-pourri. Rostlina se snadno množí a sazenice jsou též běžně dostupné.
TIP: Přečtěte si také o rýmovníku, který léčí a předchází nachlazení.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, wikipedia.org