Voda ve své přirozené podobě obsahuje značné množství chemických prvků, které jsou důležité a nepostradatelné pro život. Některé jsou však problematické především při tepelné úpravě vody, hlavně pak vápník. Kvantitativní přítomnost vápníku ve vodě je technicky označována jako tvrdost vody.
Struktura vápníku ve vodě způsobuje, že veškerá zařízení přicházející do přímého kontaktu s tvrdou vodou jsou znehodnocována tvrdými nánosy – takzvaným vodním kamenem. Síla vrstvy vodního kamene časem rychle roste s množstvím vápníku přítomného ve vodě. Růst tvrdých nánosů vodního kamene se přitom výrazně zvyšuje právě ohřevem vody. Vodní kámen pak způsobuje značné problémy v celém komplexu zařízení na ohřev vody a zároveň dochází ke značným energetickým ztrátám.
Výhoda fyzikální úpravy zejména pitné vody tkví v tom, že voda není zatěžována chemickými látkami a ani nežádoucími vedlejšími produkty chemických procesů, přičemž se z pitné vody neodstraňují žádné pro život nezbytné látky a prvky. Při fyzikální úpravě vody zařízením ANTICALC® se využívá řízené magnetické pole. Velké krystaly se rozpadnou na množství malých krystalů (několik setin původního rozměru) se zaobleným povrchem, které již nemají tendenci usazovat se. Navíc tento přípravek též postupně odstraňuje stávající vrstvy vodního kamene.
Fyzikální úpravna vody ANTICALC®
Ovšem s usazeninami vodního kamene se můžeme jednoduše vypořádat, pokud použijeme zařízení ANTICALC®, které umí změnit strukturu vápníku obsaženého v tvrdé vodě. Hovoříme též o takzvané fyzikální úpravě tvrdé vody.Výhoda fyzikální úpravy zejména pitné vody tkví v tom, že voda není zatěžována chemickými látkami a ani nežádoucími vedlejšími produkty chemických procesů, přičemž se z pitné vody neodstraňují žádné pro život nezbytné látky a prvky. Při fyzikální úpravě vody zařízením ANTICALC® se využívá řízené magnetické pole. Velké krystaly se rozpadnou na množství malých krystalů (několik setin původního rozměru) se zaobleným povrchem, které již nemají tendenci usazovat se. Navíc tento přípravek též postupně odstraňuje stávající vrstvy vodního kamene.
ANTICALC® je osvědčený produkt, který se běžně používá ve většině států EU, v USA a v Austrálii a již je úspěšně aplikován i v ČR – především v oblastech s extrémně tvrdou vodou (Pardubice, Mělník, Roudnice nad Labem, Kolín, Český Brod, Pečky, Hradec Králové, Mladá Boleslav, Litoměřice, atd.).
Zařízení ANTICALC® se montuje do potrubí co nejblíže zdroji vody, čili za vodoměr a nebo za čerpadlo. Montáž je velmi jednoduchá a zvládne ji každý instalatér. Podrobný návod je samozřejmě přiložen ke každému výrobku. Životnost této jednoduché úpravny vody je nejméně 50 let, záruka je poskytována pětiletá.
Přijďte se přesvědčit na veletrh FOR ARCH na letňanské výstaviště 15. až 19.9. do expozice společnosti AQUASAR v hale 7, stánek A 09 a v hale 1 stánek E 02.
Zařízení ANTICALC® se montuje do potrubí co nejblíže zdroji vody, čili za vodoměr a nebo za čerpadlo. Montáž je velmi jednoduchá a zvládne ji každý instalatér. Podrobný návod je samozřejmě přiložen ke každému výrobku. Životnost této jednoduché úpravny vody je nejméně 50 let, záruka je poskytována pětiletá.
Přijďte se přesvědčit na veletrh FOR ARCH na letňanské výstaviště 15. až 19.9. do expozice společnosti AQUASAR v hale 7, stánek A 09 a v hale 1 stánek E 02.
Zdravotní význam použití fyzikální úpravny vody ANTICALC®
Oproti chemické úpravě vody je zdravotní význam použití zařízení ANTICALC® značný. Při chemickém odstranění tvrdosti vody dochází k vyjmutí vápníku a hořčíku (prvky způsobující tvrdost) z vody, což je pro pitnou vodu zcela nepřijatelné. Fyziologický význam vápníku a hořčíku v lidském organismu je totiž nenahraditelný.Vápník je součástí kostí a zubů. Je nutný pro nervosvalovou dráždivost (snižuje ji), správnou funkci převodního systému myokardu, srdeční a svalovou kontraktilitu (stažitelnost), přenos nitrobuněčné informace a pro srážení krve. Nejznámějším projevem nedostatku Ca je osteoporóza (řídnutí kostí) a osteomalácie (měknutí kostí). Mezi méně známé, ale prokázané poruchy, patří např. zvýšený krevní tlak. Minimální denní doporučená dávka vápníku je přitom 800 mg na osobu.
Hořčík zase hraje důležitou roli jako kofaktor a aktivátor více než 300 enzymatických reakcí včetně glykolýzy, metabolismu ATP, transportu prvků (např. Na, K a Ca) přes membrány, syntézy proteinů a nukleových kyselin, nervosvalové dráždivosti (svalové kontrakci). Působí jako přirozený antagonista vápníku. Nedostatek hořčíku zvyšuje u člověka riziko různých patologických stavů jako jsou cévní spasmy, hypertenze, srdeční arytmie, arterioskleróza, akutní infarkt myokardu, pravděpodobně též diabetes II. typu a osteoporózu. Doporučený denní příjem hořčíku činí přibližně 5-6 mg kg hmotnosti dospělého člověka. Čili pro 70 kg vážícího dospělého člověka je to 350-400 mg denně.
Z uvedeného vyplývá naprostá nevhodnost použití chemického způsobu změkčování pitné vody. Navíc chamická metoda vyžaduje neustálou kontrolu, měření tvrdosti na výstupu změkčováku a v případě vyčerpání kapacity katexu tzv. regeneraci. Před ní i po ní vyprání, a tak stále dokola. A většinou není k dispozici kvalifikovaná obsluha a proto dochází k vyplavování vápníku i hořčíku. Na výstupu je pak voda tvrdší než na vstupu, čímž tato metoda zcela ztrácí svůj význam. Používání katexových změkčovacích filtrů má své místo v technických zařízeních, nikoli však v případě pitné vody. Dokonce může vést až k vážným poruchám zdraví.
Oproti tomu fyzikální úpravna ANTICALC® ponechává ve vodě všechny prvky v nezměněném množství a lze ji i z tohoto hlediska jenom doporučit. Zařízení lze přitom použít pro vodu pitnou i pro TUV a pravděpodobně jde o dnes nejúčinnější řešení zabraňování tvorbě vodního kamene.
ANTICALC® vytváří pomocí sestavy různě silných a různě orientovaných permanentních magnetů přesně definované magnetické pole, kterým protéká veškerá voda. Voda, která tímto polem proteče, je upravená a technicky se pak chová jako měkká. A navíc úpravna ANTICALC® zároveň zajišťuje i odstranění stávajícího vodního kamene (vápník ve formě nanokrystalů působí jako abrazivo), tedy vyčištění potrubí. Je to velmi důležité, neboť je-li potrubí a celá vodní cesta bez úsad vodního kamene, je dosaženo dobrého tlaku a dostatečného průtoku. Navíc se ale též nemá kde zachytávat a pomnožovat bakterie Legionella pneumophylis! Znamená to, že bakterie v takto upravené vodě zůstávají, ale již nejsou schopny dalšího pomnožování, což je zcela evidentní například při úpravě vody v bazénech nebo nádobkách splachovadel WC. V neupravené a neošetřené vodě se bakterie množí a umírají. Mrtvé bakterie pak slouží jako „potrava“ pro tvorbu řas, které jsou základem pro tzv. biomasu v nádobách na vodu (sliz v nádobkách splachovadel nebo zelené řasy v bazénech). Jestliže vodu upravíme úpravnou ANTICALC®, v nádobkách ani bazénech se řasa téměř nevyskytuje (nemá se čím živit). Čili všude, kde jsou obavy z výskytu bakterie Legionella pneumophylis v systému, je jednoznačně doporučováno zabudovat na vstup do systému fyzikální úpravnu vody ANTICALC®. Jednak jako prevenci a především jako primární opatření - udrží systém čistý, bez úsad vodního kamene.
Zdroj: www.aquasar.cz