Povídali jsme si s panem Janem Filipem, majitelem firmy RekuperaceObchod.cz, která se zaměřuje na zdravé větrání našich domovů. A padla spousta klíčových informací. Předně jsme se dozvěděli, proč bychom měli větrat jinak než okny a kdy je to vyloženě nezbytné. Jak vidí budoucnost svého oboru?
Naše čtenáře bude rozhodně nejvíce zajímat, proč by vlastně měli investovat do větrání s rekuperací, co to vlastně rekuperace je a zda stačí jednoduché decentrální větrací jednotky, které větrají bez ztráty tepla či chladu pouze konkrétní prostory, nikoli celý dům…
O větrání s rekuperací bylo již napsáno velké množství článků, proto si dovolím jen stručně zopakovat hlavní význam. Proč rekuperace?
- Větrání v bytě nebo v rodinném domě je nezbytné kvůli potřebné výměně vzduchu. Větráme všichni, ať už okny, jak jsme tradičně zvyklí, nebo prostřednictvím nějakého větracího systému, který automatizuje proces větrání. Nemusíme se o něj starat, což je pro nás pohodlnější.
- Rekuperace zajišťuje větrání se zpětným ziskem tepla, případně i se zpětným ziskem vlhkosti. Přiváděný vzduch je tedy teplotně upravován na teplotu vzduchu, který z domu či bytu odchází. A to platí jak v zimním období, kdy šetříme teplo, které neodchází bez užitku z domu pryč, tak i v létě, kdy se rekuperátor chová jako “teplotní brzda“ a přiváděný vzduch naopak ochlazuje.
- Rekuperace pozitivně ovlivňuje energetickou náročnost budovy. Z legislativního pohledu zlepšuje parametry pro takzvaný energetický štítek, pokud stavebník žádá o vydání stavebního povolení.
- Vhodně navržené řízené větrání udržuje v bytě příjemné a zdraví prospěšné mikroklima.
- Dnešní moderní stavby a nemovitosti po rekonstrukci jsou díky kvalitním stavebním materiálům poměrně hodně difuzně uzavřené. Nedochází k přirozené infiltraci, jako tomu bylo dříve, když byla okna netěsná.
- Obecně v bytech většina lidí bojuje se zvýšenou vlhkostí. Větráním s rekuperací je vlhký vzduch odváděn pryč a nehrozí tak problémy s výskytem plísní.
- CO2, čili vydýchaný vzduch, opět záležitost, kterou každý zná např. z ložnice, kdy se stává, že se ráno probudíme tak unavení, jak jsme si šli večer lehnout. To stejné platí i pro pokoje dětí. Je prokázáno, že pokud pobýváme v prostředí, kde je čerstvý vzduch, zlepší se naše pozornost, schopnost se soustředit na učení, v noci lépe spíme. I lidé trpící astmatem či alergiemi se cítí výrazně lépe.
- Pylové filtry snižují množství dráždivých alergenů, které bychom do bytu dostali běžným větráním okny. Především v nedávné době, kdy se projevil rychlý nástup agresivních alergenů při specifickém počasí. Ranní teploty byly nízké, odpolední naopak velmi vysoké a negativně přispěla i kombinace se saharským prachem.
- Snížení radonové zátěže účinným větráním.
Jaký systém větrání zvolit?
Vše závisí na zadání. Rozhodující je výběr vhodného systému, který může být odlišný pro potřeby domu, nebo bytu, novostavby, nebo rekonstrukce, stejně jako pro potřeby a nároky uživatele. Je tedy vhodné zvážit na základě projektové dokumentace instalaci lokálních – decentrálních větracích jednotek, semicentrální jednotky, případně centrální rekuperace s rozvody vzduchu. Toto rozhodnutí je vhodné konzultovat buďto s odbornou firmou, nebo s projektantem vzduchotechniky.
Jsou u nás oblasti, kde to prostě bez “strojového“ větrání nejde? Kde si z nějakého důvodu nemůžeme jednoduše otevřít okna?
Jedná se především o místa, která jsou zatížena hlukem. Příkladem může být oblast poblíž Letiště Václava Havla v Praze, kde se rekuperace v rodinných a bytových domech využívá pro snížení zátěže hluku při vzletu a přistávání letadel. Dále jsou to místa, která uvádí v seznamu Krajská hygienická stanice. Jsou to nemovitosti nacházející se u frekventovaných silnic a vlakových koridorů. Při výstavbě nového domu nebo při rekonstrukci stávajícího domu je pak instalace větracího systému povinná.
Příkladem častého využití rekuperace jsou také místa se zvýšenou prašností, kde je cílem snížit přenos prachových částic do bytu.
Stačilo by obyčejné větrání pomocí větracích jednotek bez rekuperace? Není rekuperace pro spoustu lidí zbytečně drahá co do pořizovacích nákladů? A jaká se kromě rekuperace nabízí jiná řešení?
Strojové (nebo též automatizované) větrání bez rekuperace samozřejmě existuje. A to přetlakové a podtlakové. Jeho využití se v minulosti preferovalo především v bytové výstavbě. V dnešní době je tento způsob větrání navrhován pouze okrajově a to především z důvodu vyšší energetické náročnosti v porovnání se zařízeními se zpětným ziskem tepla.
Obecně byla dříve rekuperace vnímána jako “nákladná zbytečnost“. Ale v poslední době se situace mění a veřejnost přijímá tuto technologii pozitivně. Kromě rekuperace a větrání okny zatím jiný způsob větrání není.
Lze osadit centrálním systémem s rekuperací jakoukoli budovu? Existují nějaká zásadní omezení?
Jak už bylo řečeno, volba systému větrání vychází z projektové dokumentace. Limitujícími omezeními pro rozvody vzduchu v rámci centrální rekuperace mohou být u novostaveb i rekonstrukcí přiznané pohledové stropy, nízká světlá výška místností nebo častá absence technické místnosti či jiného prostoru pro vhodné umístění větrací jednotky.
Jaké značky větracích jednotek na našem trhu zastupujete, jaké výhradně, a proč jste si je zvolili?
Do České Republiky dovážíme decentrální větrací jednotky německého výrobce SEVentilation jako výhradní dovozce. Nejedná se pouze o dovoz, ale také o poradenství, školení partnerů, technickou podporu a servis.
Dále zastupujeme výrobce velmi kvalitních semicentrálních a lokálních větracích jednotek Meltem; českého výrobce špičkových centrálních jednotek Licon ThermWet; výrobce centrálních větracích jednotek a systémového řešení Zehnder a také značky Multivac, Atrea, Komfovent a další.
Naší prioritou je spokojenost zákazníka. Důležité je říci, že svým zákazníkům rádi naistalujeme i systém podle jejich přání, i když není z našeho portfolia. Neomezujeme se tedy pouze na vyjmenované značky, ale vyhovíme především potřebám dané nemovitosti a požadavku projektanta.
Jak běžně probíhá celý proces počínaje zájmem zákazníka až po projekt a konečnou realizaci? Jak dlouho to obvykle trvá?
Vlastně se nedá říci, jak dlouho to obvykle trvá. U rekonstrukcí se jedná řádově o dny, např. lokální větrání ložnice či dětského pokoje, u centrálních systémů, je-li vše připraveno, může být vše hotovo za 2 – 4 týdny.
Průběh zakázky začíná skutečným zájmem zákazníka. Pořád je přitom potřeba vysvětlovat a vysvětlovat, protože někteří by rekuperaci chtěli, ale nejsou stoprocentně přesvědčeni o jejích výhodách, jiní už přesně ví, ale mají zkreslené představy.
Následuje zpracování návrhu a současně zpracování cenové kalkulace s možností volby varianty montáže svépomocí, nebo montáže svépomocí s odborným dohledem, případně montáží na klíč.
Poté se vypracuje projekt. V případě požadavku na vyřízení dotace proběhne vypracování projektové dokumentace projektantem vzduchotechniky. Celá zakázka končí vlastní realizací.
Pracujete spíše na zakázku, čili každý projekt řešíte individuálně podle potřeb klienta, nebo máte konkrétní techniku i naskladněnou a lze ji hned expedovat? Disponujete přece poměrně obsáhlým e-shopem…
Většina větracích jednotek a potřebných komponentů pro rozvod vzduchu je trvale skladem. Samozřejmě platí, že pokud se vyskytne specifický požadavek, musíme materiál objednat. Přesto jsme schopni dodat zařízení zpravidla do 2 týdnů.
Proč jste se začali svým oborem zabývat? Co vás k tomu vedlo? Baví vás to, nebo jde především o zajímavý byznys?
Vždy mě bavily technické věci. K větrání jsem se dostal úplně náhodou přes kamaráda, který vyráběl teplovzdušné solární kolektory. Tenkrát jsem si uvědomil, jak je větrání staveb důležité a nadchl jsem se pro to. Každá nemovitost potřebuje individuální řešení. Postupně docházelo k rozšiřování portfolia větracích systémů na základě poptávek zákazníků.
Jak dlouho jste na českém trhu? Zákazníky zajímají nejvíce zkušenosti a s nimi spojené reference…
Větráním se zabývám již 10 let. Zkušenosti se stále rozšiřují o nové systémy větrání, nové technologie. Máme za sebou s kolegy mnoho realizací, ať už menších decentrálních systémů, tak centrálních rekuperací pro rodinné domy, nebo firmy.
Můžete nám přiblížit, jak vypadá vaše zcela běžná (průměrná) zakázka?
Běžná zakázka zpravidla začíná telefonátem zákazníka, který řeší nějaký konkrétní problém. Buďto má problémy se zvýšenou vlhkostí a plísněmi v bytě nebo rodinném domě, které nedokáže řešit běžným otevíráním oken, nebo bydlí např. u hlukem zatížené komunikace či vlakové tratě, kde mu hygienici doporučují instalovat systém řízeného větrání. Často se jedná o novostavby, kdy už je stavebník mnohdy odborně způsobilý a ví, že větrání pro jeho nový domov má nepostradatelný význam.
V první řadě připravím návrh větrání. Pro zaručení vhodného řešení je návrh konzultován s projektantem vzduchotechniky, kdy se může vždy doladit nějaká drobnost.
K návrhu vypracuji odpovídající cenovou kalkulaci. Výše finanční náročnosti je naprosto individuální v závislosti na tom, jak velký je rozsah provedení. Pokud návrh zákazníkovi vyhovuje, posouvá se do druhé etapy. Tou je podpis smlouvy o dílo, vytvoření objednávky materiálu a stanovení termínu instalace systému.
Následně proběhne vlastní realizace a předání větracího systému uživateli. Důležitou součástí je zaškolení uživatele, vysvětlení, jak má být systém správně provozován, kdy se mají měnit filtry a jak postupovat, pokud by se případně vyskytla nějaká závada.
Můžete se pochlubit neobvyklými realizacemi větracích systémů, na které jste náležitě hrdí? Zmínil jste například problémy s hlukem u pražského letiště…
Náležitě hrdí jsme i na tu nejmenší realizaci, stejně jako na tu největší. Dělá nám radost každá dobře odvedená práce, ale především to, že se nám zákazník často zpětně ozve se sdělením, že instalace větrání splnila jeho očekávání a vše funguje tak, jak má.
Je možné získat na větrací systémy od státu dotaci? Jakou a v jaké obvyklé výši?
Dotační program „Nová zelená úsporám“ podporuje významným způsobem instalace větracích jednotek jak v novostavbách, tak při rekonstrukcích, v domech rodinných i v bytových jednotkách.
V rámci novostaveb je dotace poskytována v částce odpovídající celkovému souboru opatření, která snižují energetickou náročnost budovy.
U rekonstrukce je výše podpory z dotačního programu pro rodinné domy až 105.000 Kč, u bytů 35.000 Kč, max. však 50 % z uznatelných nákladů, které souvisí s pořízením větracího systému a nutnými stavebními úpravami. Podmínkou je větrání čerstvým vzduchem všech pobytových místností, jako je obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj, pracovna a podobně.
Potřebné kroky pro získání dotace jsou jednoduché. Stačí se zaregistrovat na internetových stránkách „Nová zelená úsporám“, doložit fakturu za dodávku a montáž větracího systému, protokol o uvedení do provozu, projektovou dokumentaci projektanta vzduchotechniky a blower door test (pouze pro rodinné domy, u bytů není vyžadováno). Projekt a blower door test pomůžeme zákazníkovi zajistit, aby vše proběhlo hladce.
Jak vidíte budoucnost svého oboru?
Budoucnost větrání se otevírá ve dvou rovinách. První a důležitou rovinou je stále větší uvědomování si z řad majitelů nemovitostí, že větrání je velmi důležité, ba nepostradatelné. A to jak z pohledu zajištění kvality vnitřního vzduchu, tak i z pohledu prevence proti vzniku vlhkosti a plísní, udržení vhodné hladiny CO2 vhledem ke kvalitním stavebním materiálům a okenním výplním, které zamezují přirozené infiltraci vzduchu.
Druhou je cílený dlouhodobý legislativní záměr snižování energetické náročnosti budov, což u novostaveb představuje podmínky splnění daných kritérií už ve fázi projektu a dále při podání žádosti o stavební povolení na stavebním úřadě. Mezi technologie snižující energetickou náročnost budovy patří vedle např. fotovoltaiky, nebo tepelného čerpadla, právě také rekuperace.