Do každého svítidla musíme investovat, prostě ho musíte koupit. Navíc je třeba započítat i investici do kabelového rozvodu a vůbec elektroinstalace. A nakonec musíme platit za elektřinu, případně ještě za výměnu žárovek. Existuje ale osvětlení, které jednou pořídíte a pak už po vás nechce nikdy vůbec nic. Přitom za dne prosvětlí i ty nejtemnější kouty domu. Třeba chodbu, koupelnu, ale i kuchyň apod. A svítit pak mohou některé modely i za tmy, dokonce dovedou pomoci i s větráním. Vlastně ani nejde o svítidlo, ale o SVĚTLOVOD.
Představte si takové řešení osvětlení, které není jen o světle, ale také o dlouhodobé hodnotě. Solatube, světová jednička v přenosu denního světla, totiž nabízí více než jen osvětlení. Nabízí investici, která se vyplatí. Proč stojí za to vložit vyšší vstupní částku právě do světlovodu Solatube? A jak si vede ve srovnání s dražšími i levnějšími alternativami?
Solatube = skutečná hodnota za investované peníze
Ve srovnání s levnějšími alternativami, tedy světlovody nižší kvality, které často nedosahují požadované účinnosti (slabší osvětlení a nižší životnost), si světlovody Solatube stojí skvěle. Nižší počáteční náklady levnějších řešení jsou negativně kompenzovány vyššími provozními náklady a potřebou častější výměny. Rozhodně se vyplatí si za světlovody Solatube připlatit.
Ve srovnání s dražšími alternativami, čili luxusními osvětlovacími systémy, které mohou zahrnovat přepychové materiály a technologické přídavky, si světlovody Solatube opět stojí dobře. Proč? Jednoduše proto, že i ty nejdražší technologie nemusí být automaticky nejlepší. Navíc nemusí účinnost a návratnost investice do luxusního řešení odpovídat vynaloženým prostředkům.
Světlovody Solatube prostě nabízí kulantně řečeno optimální rovnováhu. Říci také můžeme “zlatou střední cestu“ nebo “nejlepší poměr ceny, kvality a výkonu“. Kombinace špičkové technologie a vysoké efektivity totiž zaručuje maximální přenos denního světla s minimálními ztrátami. A když připočteme i vysokou životnost, miska vah se vždy vychýlí právě ve prospěch světlovodů Solatube.
Přednosti světlovodů Solatube, které nelze ignorovat
- Nejvyšší účinnost na trhu: Žádná jiná technologie nepřenese tolik přirozeného denního světla tak účinně a beze ztrát.
- Energetická úspora: Snížená potřeba umělého osvětlení přináší dlouhodobé úspory na účtech za energii (spotřebovanou elektřinu).
- Dlouhá životnost: Světlovody Solatube jsou navrženy tak, aby sloužil desítky let bez nutnosti časté údržby. Natož výměny.
A zkušenost konkrétního investora?: „Investice do světlovodů Solatube se nám vrátila nejen ve snížených nákladech na energii, ale také v komfortu a estetice, které jsme získali.“
Výzva k akci
Investice do osvětlení není jen o počáteční ceně, ale také o dlouhodobých přínosech. Solatube nabízí unikátní kombinaci špičkové technologie, estetického designu a praktické funkčnosti, která nemá na trhu konkurenci. Chcete se dozvědět více? Kontaktujte nás a objevte, jak může Solatube změnit vaši budoucnost.
Solatube není jen volbou pro dnešek, ale pro dlouhé následující roky, přesvědčte se sami, proč jde o investici, která se vyplatí.
Na následujícím videu vidíte konkrétní příklad výměny starého nevyhovujícího světlovodu, kterým zatékalo do domu, za nový. Kromě bezchybné funkčnosti a zamezení zatékání nový světlovod Solatube překvapil majitelku domu právě i účinností osvětlení.
Světlovody v otázkách a odpovědích
1. ) Jak dlouhá je historie světlovodů?
Kořeny vzniku prvního světlovodu sahají až do roku 1980, kdy australský vynálezce a vizionář Steve Sutton vytvořil inovativní koncept umožňující převádět přírodní denní světlo z exteriéru do interiéru budov. Úkolem bylo zkonstruovat tubusový systém vycházející ze základních fyzikálních vlastnosí optiky, který by efektivně převedl maximální množství denního světla i na velké vzdálenosti s minimálními ztrátami. Sestrojil tak první prototyp světlovodu, který přijímá a převádí denní světlo a rozptyluje ho v interiéru.
2.) Na jakém principu světlovody fungují a z čeho se vyrábějí?
Světlovody fungují na fyzikálním principu, kdy dopadající přímé i nepřímé denní světlo je opticky usměrňováno nástřešní kopulí do světlovodu a dále pomocí vnitřní odrazivé vrstvy odráženo na stropní difuzér, kde se rozptýlí do interiéru. Světlovody se diametrálně liší technicky i výkonově. Tubusy dělíme na pevné (tenkostěnný válcovaný hliník s odrazivou vrstvou) a měkké (odrazivá plocha a torso tubusu jsou vlnité). Světlovody s pevným torsem jsou obecně výkonnější, avšak i mezi nimi jsou stále obrovské výkonové rozdíly určené především vnitřní odrazivou vrstou. Metalické odrazivé materiály nedosahují takové povrchové odrazivosti jako dnešní polymerické odrazivé plochy. Tyto odrazivé povrchy jsou nejzásadnějším rozdílem a faktorem ovlivňující výslednou výkonnost různých značek světlovodů.
3.) Jaký je hlavní přínos instalace světlovodů v domě?
Hlavním přínosem světlovodu je variabilita možných technických řešení, jak světlo přivádět do takových vnitřních prostor, kde nelze osadit klasické okno. Nesrovnatelně menším stavebním otvorem dokážeme dovést více světla než mnohem větším střešním oknem. Jako hlavní pozitivum je uváděna ekonomická úspora a také pohodlí pro obyvatele při osvícení interiéru přírodním (přirozeným denním) světlem. Jako významné lze považovat i to, že zdroj světla je umístěn na stropě a tudíž neoslňuje.
4.) Světlovody kondenzují?
Tato problematika je úzce spjata s kvalitou technologického základu světlovodů a důsledností provedení instalace. U technicky propracovaných produktů jsou technici schopni izolací veškerých horizontálních a vertikálních spojů zajistit, aby do světlovodu v žádných místech nevnikala vzduchová mikrocirkulace a tím byla splněna podmínka vzduchově uzavřeného sloupce. V uzavřeném tubusu odstraněním vzduchové cirkulace a zamezením styku interiérové a exteriérové teploty vznikne vzduchový sloupec, kdy teplota vzduchu v tubusu začne kopírovat teplotu míst, kudy je světlovod veden. Jinak řečeno - v uzavřeném vzduchovém sloupci se rozdíl teplot mezi interiérem a exteriérem v dané délce vyrovná.
5.) Kde nachází světlovody největší uplatnění?
V minulosti bylo více odběratelů do rezidenčních objektů a pasivních domů, nicméně se zvyšující se cenou paliva a energie spotřebovávané na osvětlení je světlovod stále více užívaný například i k osvětlení skladových velkoplošných provozů. Snížení energetické náročnosti na minimum, komfortní denní osvětlení, pozitivní dopad na lidské zdraví a produktivitu práce. To vše láká uživatele rezidenčních i skladových prostor, aby racionalizovali své provozní náklady a šli tak vstříc budoucnosti i svému obchodu.
6.) Když se někdo rozhodne si takovýto světlovod pořídit, co by odborník doporučil?
Jednoznačně je důležité porovnat veškeré komponenty světlovodu, zda jsou vhodné pro váš dům či byt a splní podmínky pro bezchybnou instalaci. Sledovat druh odrazivého materiálu a v neposlední řadě sledovat poměr kvality, výkonu a ceny.