Šetřit peníze za elektřinu, být energeticky soběstačnější pro případ krize, přispět svým dílem ke zlepšení ekologické situace. To jsou hlavní důvody, proč se dnes lidé rozhodují pro pořízení vlastní fotovoltaické elektrárny. Navzdory nepříliš velké náročnosti jejího zřízení a údržby, nedlouhé době návratnosti investic a dotacím, které pomohou podstatnou část fotovoltaiky zaplatit, však stále někteří lidé s jejím pořízením váhají. Jak uvidíte níže, není třeba se toho obávat.
Snadná dostupnost součástí fotovoltaické elektrárny
Složité shánění a dlouhé čekací lhůty? Dnes již není problém pohodlně a bez potíží nakoupit všechny součásti fotovoltaické elektrárny na jednom místě. Lepší prodejci elektromateriálu nabízejí solární panely, frekvenční měniče, regulátory, akumulátory, kabely, konektory a podobně. Samozřejmě vám také dokáží s výběrem náležitě poradit. Budete-li si třeba přát zřídit standardní solární elektrárnu s výkonem do 10 kW pro domácnosti, dovedou vám sestavit balíček potřebných komponentů.
V naší nabídce naleznete i výhodný set GoodWe s měničem GW10K-ET + základna LYNX HOME F PCU HV + bateriový modul GoodWe Lynx Home F 3.3 HV za zvýhodněnou cenu.
A jak je to s dotacemi?
Dotace na fotovoltaiku v rámci Nová zelená úsporám mohou získat majitelé i stavitelé rodinných domků, ať už se jedná o již používané či teprve budované stavby. Dotace můžete získat na zřízení solární elektrárny do 1MWp. Dříve bylo možno takto získané peníze využít pouze na fotovoltaiku umístěnou na střeše domu, avšak nyní jsou ve hře i související objekty a pozemní konstrukce, jako třeba garáž, stodola, pergola, plot a podobně.
Dotacemi podporované druhy fotovoltaických elektráren jsou fotovoltaika na ohřev vody do bojleru, solární elektrárna bez akumulace, do baterií, fotovoltaika s tepelným čerpadlem a ostrovní solární elektrárna, což platí pro domy, které nejsou připojeny k elektrické síti.
Platí, že čím výkonnější vaše fotovoltaická elektrárna bude, tím vyšší dotace získáte. Na instalaci o výkonu 2 kWp dostanete podporu 40 000 Kč, v případě zapojení hybridního měniče 60 000 Kč, při efektivním využití tepelného čerpadla až 100 000 Kč. Za 1 kWp instalovaného výkonu nad 2 kWp tak roste podpora o 10 000 Kč.
Dotace mohou pokrýt maximálně 50 % všech vašich nákladů na zřízení fotovoltaiky. Na jeden rodinný dům lze nyní čerpat až 200 000 Kč, a to už je citelné snížení vašich výsledných nákladů. Na trhu navíc roste počet firem, které vám nakoupené komponenty nainstalují, uvedou do provozu a vše vám vysvětlí.
Známé mýty o fotovoltaice
Najdou se tací, kteří vám budou zarytě tvrdit, že solární elektrárna vám vyrábí elektrickou energii pouze za slunečných dnů, a tudíž téměř výhradně v létě. Je to hloupost, nebojte. Solární panely vám vyrábí elektřinu, i když je obloha zatažená a venku zima. Samozřejmě jí vyprodukují méně, ale přece. Slunce přeci nezhasne, ne?
Dále se možná doslechnete, že solární panely není možno recyklovat, takže ve výsledku zatíží životní prostředí více, než o kolik mu jejich používání uleví. Solární panely jsou ve skutečnosti z více než 90 % vyrobeny ze skla a hliníku, což jsou běžně recyklované materiály. Jejich životnost se navíc pohybuje v řádu desítek let, tudíž je jen tak vyhazovat nebudete.
A dostalo se k vám snad, že je solární elektrárna náročná na údržbu? Není tomu tak. Pravidelná kontrola je samozřejmě i ve vašem zájmu a je zde možnost nutnosti servisního zásahu, ale obecně se poruchovost konkrétně solárních panelů pohybuje v pouhých jednotkách procent. Vidíte? Zřízení fotovoltaiky se opravdu nemusíte ani v nejmenším obávat. Naopak vám nakonec přinese především pozitiva.