Tekoucí voda přivedená z vodovodního řádu a nebo ještě lépe studny s pitnou vodou je na zahradě požehnáním. Obzvláště v případě, že zde máte venkovní kuchyň. Ale i bez ní. Něco omýt čistou vodou včetně vlastních rukou, případně si v horku opláchnout ledovou vodou obličej, nebo pod kohoutek rovnou strčit celou hlavu, vůbec není k zahození. Ne ke všemu se prostě hodí dešťovka.
Pokud pak dokonce nastane delší sucho a ještě není zakázáno používat v zahradě vodu z vodovodního řádu, poslouží nám venkovní vodovod se zahradním kohoutkem i k zálivce. Jen ej dobré vodu načerpat do nádob a nechat na sluníčko ohřát. Ledová voda rostlinám vůbec nesvědčí, způsobuje teplotní šok. Výčet předností venkovního vodovodu a zahradního kohoutku je prostě nekonečný. Snáze napustíme bazén či zahradní jezírko, doplníme ptákům vodu do pítka, dáme napít domácím zvířatům atd.
Pro letní měsíce si můžeme dokonce vybudovat venkovní koupelnu, což je teprve luxus. Ovšem instalace venkovního vodovodu má svá pravidla a na podzim jej musíme zazimovat, aby výsledek našeho snažení za mrazů nepopraskal. Instalace vodovodu ve venkovním prostředí se prostě řídí jinými zákonitostmi než uvnitř domu. A tím prvním, co vůbec řešíme, je zdroj vody.
1. Řešíme zdroj vody
V zásadě existují dvě možnosti: domácí vodovod a nebo vlastní studna. V prvním případě přivedeme vodu do zahrady nejčastěji přes obvodovou zeď domu, přičemž napojení musí být samozřejmě vždy až za vodoměrem. Pokud pak máme studnu a použijeme čerpadlo (tzv. darling), můžeme využívat i vodu studniční. Možné je také čerpání vody z nádrže na dešťovku, ale s hygienou to již bude v tomto případě horší. A pít se samozřejmě taková voda nedá. Stejně jako voda ze studny, která byla kontaminována, není vyčištěna a nebo prostě nevíme, jakou má kvalitu a zda je vůbec vodné tuto vodu pít.
2. Řešíme potrubí
Pro dopravu vody na určené místo je ideální plastové venkovní potrubí, které se pro svou vnitřní hladkost ze všech alternativ nejméně zanáší. Je navíc pružnější a pokud v něm zamrzne (nemělo by se to stát) zbytková voda, máme větší šanci, že potrubí nepopraská. Navíc můžeme venkovní vodovod využívat dokonce i v zimě, pokud vyřešíme ochranu před zamrznutím vody v potrubí topným kabelem. Ten lze vést v potrubí i po něm. Na potrubí nakonec připojíme ventil, kohout a nebo dokonce i zahradní sprchu. Vše vždy samozřejmě v provedení určeném k venkovnímu použití. Nezapomeňte pokládat potrubí v mírném spádu směrem ke kohoutu, aby voda při vypouštění vytekla kompletně a nemohla uvnitř zmrznout.
3. Řešíme vodovodní kohoutek
Kohoutek můžeme pořídit klasický technický zahradní a nebo ve stylu klasickém, moderním či retro. Kohoutky se ovládají otočnou hlavicí (může být i vysoce zdobná) a nebo páčkou či tlačítkem. Důležité je vždy šroubení na vyústění kohoutky, jelikož je nezbytné pro našroubování redukce, abychom mohli připojit zahradní hadici. A opět je i pro kohoutek největším nebezpečím mráz, pokud tedy koupíme kohoutek s mrazuvzdornou úpravou nezůstává v otevřené poloze žádná voda, která by vůbec mohla zmrznout. Ovšem přívodní potrubí musí být zcela vyprázdněno. Při umístění kohoutu zvenčí na zeď domu musíme instalovat uzávěr vody na potrubí uvnitř domu a před vodu vždy uzavřeme, načež z kohoutu vypustíme zbytek. Pro nezámrzné kohouty a ventily pak platí, že se při každém uzavření automaticky kompletně zbaví vody. Proto je sice můžeme používat celoročně, ovšem těleso ventilu musí být umístěno ve vnitřním mrazuvzdorném prostoru. K venkovnímu kohoutu lze nakonec připojit i zavlažovací hodiny.
4. Řešíme výlevku, umyvadlo a nebo jinou nádobu
Výlevka, nástěnné umyvadlo, ale i soudek, nějaký džber, vědro, kamenné či dřevěné koryto, řešení potřeby, aby voda někam padala a tam se nám udržela, případně odsud byla přes sifon či vůbec jakoukoli výpustí odváděna, je taktéž praktická věc. Snáze si omyjeme ovoce a zeleninu a vůbec získá venkovní vodovod další rozměr. Nádoba může být z litiny (lze ještě sehnat i historické litinové), plechu, smaltu, dřeva, kamene, betonu, kameniny, ale i z plastů. Velmi praktické jsou také v zahradě vodovodní sloupky s kohoutem a výlevkou. Prodávají se například z nerezu a uvnitř mohou být vybavené tepelnou izolací. Pro očistu těla a osvěžení v letním vedru je pak vhodná venkovní sprcha, kterou lze řešit mnoha způsoby, načež lze ven přivést i vodu teplou. Další možností je ohřev vody pomocí solárů. Hovoříme o takzvaných solárních sprchách.
5. Řešíme odvádění vody
Vytékající vodu je třeba odvádět do kanalizace nebo septiku, proto nás čeká i řešení kanalizace (odpadu) včetně nějakého roštu. Běžná je podlahová vpusť se suchou zápachovou uzávěrou, která je určena pro venkovní použití. Voda hlavně nesmí v kanálku zůstávat a zamrzat. Alternativním řešením je pak odtokový žlab s roštem.