Ať již se ke svému IBC kontejneru dostanete jakkoli, jde v každém případě o populární řešení zachycování dešťové vody, které má jednu stinnou stránku, totiž vzhled. I to však lze elegantně vyřešit nejčastěji vhodným způsobem zakrytí kontejneru. A vzhled není jediným ALE, především musí být kontejner důsledně vyčištěn od předchozího obsahu, který by navíc nikdy neměl být před použitím kontejneru v zahradě toxický.
IBC nádrže = průmyslový standard
IBC kontejner je vlastně plastový obal určený pro skladování a přepravu kapalných látek a sypkých materiálů v potravinářském a průmyslovém odvětví. S kontejnerem se velmi snadno manipuluje, šetří skladové prostory a má široké využití pro svou variabilitu.
IBC nádrže jsou prostě dlouhodobě průmyslovým standardem pro skladování látek všech druhů a využití. Vyráběné jsou přitom nádrže o běžných objemech 600, 800 a 1000 litrů v různých provedeních. K nám zahradníkům se pak takové nádrže často dostanou vlastně jako odpad po skladování určité látky. A tady bychom měli zbystřit, je totiž zásadně důležité, co bylo v konkrétní nádrži skladováno a zda byla důkladně vyčištěna, tedy zda již nemůžeme skladovanou vodou svou zahradu kontaminovat. Samozřejmě je možné si pro jistotu zakoupit i nádrž novou, zde je však také třeba zbystřit, ceny za nové nádrže nejsou vůbec nízké. Dolní hranice je okolo 7000 korun a horní se šplhá až ke dvaceti tisíc včetně DPH. Každý proto raději sahá k o dost lacinějšímu řešení v podobě nádrže takzvaně repasované, tedy vlastně již použité, ale důkladně vyčištěné, případně opravené, pokud byl třeba poškozen výpustní ventil.
Co znamená zkratka IBC a co je UN homologace?
Označení IBC je zkratkou pro anglický název Intermediate Bulk Container (středně velký kontejner). Díky svému krychlovému tvaru jsou IBC nádrže praktičtější než přepravní nádoby tvaru válcového, tedy běžně známé sudy. UN homologace je pak hygienický atest, certifikace pro skladování hořlavých kapalin I. třídy.
Jsou IBC kontejnery pro dešťovku opravdu vhodné?
IBC kontejnery jsou pro uchování dešťové vody skutečně velmi vhodné. Jejich objem je dostatečný obzvláště pro menší zahrady, lze je zapojit i do kaskády a tím zásadně zvětšit objem jímané vody, navíc jsou dostatečně odolné a snadno přenosné. Vždy je však nutné zkontrolovat, zda byl kontejner předtím použit na potraviny (tekutiny tohoto charakteru) anebo na chemikálie. V případě chemikálií je třeba vědět, jaké byly v nádrži skladovány a do jaké míry jsou tyto látky toxické a tedy potenciálně nebezpečné. Pokud šlo o chemikálie méně nebezpečné a nádrž byla důkladně vyčištěna, obavy mít nemusíme. Dokonce však i některé velmi nebezpečné chemikálie lze z nádrží důsledně odstranit. Obecně se ale použití takových kontejnerů pro sběr dešťové nedoporučuje.
Jak IBC kontejner v zahradě umístit?
Za prvé IBC kontejner umístíme vždy nejlépe pod okap, tedy pod okapní svod. Musíme však vhodným způsobem vyřešit podklad. Povrch musí být stabilní a rovný, aby se kontejner nepřevrátil. Navíc je třeba počítat i s potřebou vypouštění vody do nádob, nejčastěji kropáčů, kontejner proto musí být umístěn o dost výše, aby to vůbec bylo možné. Výpustní ventil je zcela dole. Kontejner můžeme podepřít dřevěnými paletami, ty však poměrně rychle hnijí, také staré pálené cihly se rychle rozpadají. Ideální jsou co do trvanlivosti třeba staré pražce, ale pozor, nesmí být zamořené olejem a jinými nečistotami. Dále trámy, pokud máte uschované staré trámy třeba z bouračky části dřívější venkovské hospodářské budovy, stačí je naimpregnovat a dosáhnout s jejich pomocí dostatečné výšky umístění nádrže. Podklad si však lze také vyzdít, například z kamenů a betonu. Zapomenout bychom ale v tomto případě neměli na podloží. Minimálně musí být štěrkové dostatečné tloušťky (síly vrstvy). Použít lze také různé betonové bloky.
Kontejner by též měl být umístěn ideálně na stinném místě, čímž zabráníme růstu řas a bakterií ve vodě. Problém však lze vyřešit i zastíněním kontejneru, respektive jeho zamaskováním, které bude zároveň fungovat jako zastínění.
Jak připojit IBC kontejner na svod dešťové vody?
Začneme kontrolou stávajícího svodu dešťové vody a odstranění případných překážek, které by mohly bránit průtoku vody. Jednoduše řečeno mohou být okapy zanesené a to nejen svody, ale i žlaby a gajgry. Poté je ideální si zakoupit speciální díl okapního svodu, který je určen právě k přivádění vody do kontejnerů či sudů. Každé systémové řešení okapů na trhu takový prvek zahrnuje, stačí jej jen dokoupit a pak namontovat. Existují ale i jiná řešení, například napojení plastové trubky dostatečného průměru. V každém případě musí být přechod z okapu do kontejneru řešen tak, aby nedocházelo k úniku vody. U systémového řešení (speciální díl k okapnímu systému) najdeme ještě jednu ohromnou přednost, pokud se totiž nádrž již naplní, může voda dál odtékat, kam má, nádrž nám nepřetéká. Jestliže takové řešení nezvolíme, je třeba instalovat nějaké přepadové řešení, které odvádí přebytečnou vodu z kontejneru a zabraňuje jeho přetečení. Může jít i jen o jednoduchou hadici či trubku.
Jak z kontejneru odčerpávat vodu?
Na odtokový ventil můžeme namontovat hadici, ovšem tlak vody nám toho v tomto případě mnoho neumožní. Voda vlastně jen volně a pomalu vytéká a čím je jí v kontejneru méně, tím vytéká méně ochotně. Prostě pomalu. Další možností je čerpání vody odtokovým ventilem do kropáčů a jiných nádob, v tomto případě se ale docela nadřeme. Nejvhodnější je proto použití ponorného čerpadla, jehož jedinou stinnou stránkou je určitá spotřeba elektřiny, ale o žádné závratné sumy v tomto případě nepůjde. Navíc nám ponorné kalové čerpadlo umožní IBC nádrž, případně třeba i 2 vedle sebe umístit do země, což je vlastně ideální řešení, ovšem nedělá se to v praxi příliš často. K tomu jsou již určené speciální podzemní nádrže na vodu s vlastním čerpadlem a systémy filtrace vody.
K čemu všemu vodu z IBC nádrže využijeme?
Dešťová voda zachycená v IBC kontejneru je samozřejmě ideální pro zalévání zahrady. Tato voda je měkká, neobsahuje chlór a jiné chemikálie a navíc má pro zalévání i vhodnou teplotu. A to ihed po dešti. Dešťovou vodu však můžeme využít i k mytí automobilu a jiné techniky, mytí zahradního a jiného nářadí, při stavbě a míchání mokrých stavebních hmot, k čištění chodníků a teras, případně napouštění zahradního okrasného jezírka.
Určitě však není dešťová voda vhodná k pití nebo vaření. Pro tento účel by musela projít vhodnou úpravou a filtrací. V každém případě ale platí, že s cennou zásobou dešťové vody jsme schopni snížit spotřebu vody pitné, tedy vody z veřejného vodovodního řádu, ale i vody studniční. Navíc je právě pro zalévání zahrady dešťová voda nejvhodnější.
Jak obalit (zamaskovat a zároveň zastínit) IBC kontejner?
Pro obalení IBC kontejneru je ideální použít textilii značky Juta, takzvanou jutovinu, která má UV filtr, je trvanlivá a vysoce kvalitní. Ideální je textilie v šíři 120 cm. Další možností je zakrytí dřevěnými deskami, palubkami a jinými dřevěnými materiály. Dokonce můžete okolo kontejneru stylově vyskládat polínka určená k budoucímu spálení v kamnech, krbu či kotli. Další možností je výsadba takových rostlin, které kontejner rychle obrostou a nejlépe pak volíme druhy vytrvalé a stálezelené.
Když ne IBC kontejner, pak alespoň sud
Sudy jsou různé, různého původu, původního účelu. Navíc se prodávají i zahradní sudy zcela nové, z nichž některé jsou dokonce i designově velmi příjemného vzhledu.
Zdroj: Petr Pojar, ČESKÉSTAVBY.cz