zobrazit 8 fotek O nevyužívané podkrovní prostory bytových či rodinných domů jistě není nouze a kdo se nebojí čeřit neznámé vody, může na tom jedině získat. Přímo pod střechou můžete díky moderním technologiím a kvalitním stavebním materiálům - střešním oknům, izolacím či sádrokartonům - získat za krátkou dobu a málo peněz bydlení snů, které vám bude každý závidět.
Než se pustíte do samotného díla, měli byste znát několik zásad, které vám pozdější práci mohou výrazně usnadnit. Především musíte mít na paměti, že pro půdní vestavby není vhodný každý podkrovní prostor. Vždy je nejprve třeba posoudit, zda a v jaké míře je nutné upravit střechu domu, aby se půdní prostory daly pro bydlení využít. Neméně důležitý je posudek stavu a charakteru nemovitosti, nebo možnosti zavedení vody a elektřiny do budoucích obytných prostor. Zapomenout nesmíte ani na nutnost zpevnit podlahy a především byste měli zjistit, zda je vůbec možné vybudovat do podkrovních prostor pohodlný přístup. Trmácení se s nákupními taškami po křivolakých schodech by se zřejmě za splnění snů o ideálním bydlení považovat nedalo.
V první řadě řešíme střechu
Svou pozornost byste měli zaměřit i na samotnou střechu. Její sklon by na domě, v němž si chceme půdní vestavbu zřídit, měl být ideálně v rozmezí 35 a 55 stupňů. Příliš nízká střecha totiž může život pod ní do jisté míry komplikovat. Jako nejvhodnější se proto z tohoto hlediska jeví sedlové střechy. Prostor pod nimi je na dvou protilehlých stranách omezen dvěma skloněnými střešními rovinami, do štítových zdí na dalších dvou protilehlých stranách je pak možné umístit okna. Jednoduše řečeno – sedlová střecha a půdní vestavba jsou v dokonalém souladu.
Přizvat musíme i statika
Z výše uvedeného vyplývá, že bez pomoci odborníků se při přípravě bydlení pod střechou laici neobejdou. Nutné je totiž nejen správně vybrat vhodný půdní prostor, ale také do něj pak přizvat statika. Ten by měl posoudit celkový stav domu i nosnost stropu, neboť zatížení celé plochy zařízením bytu i použitými stavebními materiály značně naroste. Vyřízení stavebního povolení a následná realizace stavby jsou pak sice posledním, ale nejdůležitějším krokem.
Kromě kvalitních izolací či dokonale těsnících střešních oken hraje v příběhu zvaném půdní vestavba jednu z hlavních rolí sádrokarton. Popsat jej můžeme jako směs sádry a rozvlákněného papíru nebo skelných vláken. Tato směs je pak oboustranně obalena speciálním papírovým kartonem, který je u různých typů sádrokartonových desek odlišný. Podélná hrana desky je přizpůsobena k tomu, aby se jednotlivé desky daly k sobě snadno spárovat pomocí tmelu, čímž pak vytvářejí jednolitou a vysoce pevnou plochu.
Výhody sádrokartonu
Sádrokarton si mezi stavebníky i uživateli získal dobré jméno především díky snadnému použití. Jedná se totiž o stavební prvek spadající do kategorie suchých technologií a jeho použitím se stavba výrazně urychlí. A přestože jsou sádrokartonové desky odolné a dostatečně pevné, výborně se s nimi vzhledem k jejich nízké hmotnosti i manipuluje. Díky těmto vlastnostem našli odborníci pro sádrokarton v interiéru široké použití – s jeho pomocí lze snadno vytvářet příčky, snižovat vysoké stropy, stavět šatny či komory nebo zakrývat nevzhledná potrubí.
To vše při zachování důležitých vlastností, mezi něž řadíme schopnost izolovat zvuky i teplo. Přitom se nemusíte obávat, že interiér vašeho vysněného bytu bude zářit nudnou bělobou sádrokartonových desek – ty lze totiž po ošetření penetračním nátěrem malovat i obkládat dle vaší fantazie.
Myslet je ale třeba i na odizolování půdní vestavby. Pro vyplněný prázdných míst ve stropech z dřevěných trámů je ideální minerální vata, stejně dobře poslouží i sypaná izolace, například z polystyrénových kuliček či perlitu. Na hladké betonové povrchy pak můžete použít desky z tvrdé pěny. Opomenout nesmíte ani instalaci takzvané kročejové izolace, která je dokonce jednou z podmínek, jež si klade stavební úřad. Ta především zamezuje rozléhání otřesů a vlnění, které vznikají při chození po podlaze půdy.
Nezapomeňte na odborníky
Je zřejmé, že je toho hodně, na co je třeba při plánování i samotné realizaci půdní vestavby pamatovat. Díky moderním stavebním technologiím a specializovaným firmám, pro něž jsou zakázky tohoto typu denním chlebem, se však nepříjemností a zklamání bát nemusíte. Ostatně, přibývající vrásky na čele jsou spojené s každou stavbou, ať už se rozhodnete pro rodinný domek na zelené louce, nebo pro přeměnu nevyužívané a zaprášené půdy v komfortní bydlení přímo pod hvězdami. Tak proč si nesplnit svůj dávný sen?