Nákladově šetrné řešení, které lidem stiženým katastrofou pomáhá vrátit střechu nad hlavou. K tomu je třeba přičíst oživení stavebních tradic regionu, zhodnocení přírodních materiálů a snížení produkce odpadů.
V roce 2016 zasáhlo Ekvádor zemětřesení. Svůj díl z přírodní katastrofy dostal i malebný ostrůvek Portete, který byl tentokrát otřesy a destrukcí stižen obzvláště silně. Většina staveb na ostrově otřesy neustála. Což bylo svým způsobem zvláštní – otřesy u ekvádorského pobřeží se totiž nedají považovat za mimořádnost, a Portete ve své minulosti ustálo už desítky podobných. Vždy v režimu minimálních škod.
Moderní neznamená nutně lepší
Co bylo tentokrát jiné? Rozdíl, jež nakonec vystavil účet téměř kompletní devastací ostrovní zástavby, byl v tom, že v posledních letech se tu začalo stavět moderně. Z nových, pevných prefabrikovaných stavebních materiálů, které jsou se zemí spojené základy. Takové objekty ale nedokáží silným otřesům odolat, nejsou na to dělané. Moderní zástavba, která se tu objevila v reakci na zahraniční cestovní ruch (s nímž na ostrůvek dorazily i peníze na takto nově uchopené stavby), tak štěstí ostrovanům nepřinesla.
Jak to ale řešit do budoucna? Architekti z Rama Estudio, pocházející z ekvádorského Quita, navrhli osobité řešení. Jeho podstatou je návrat k minulosti, stavebním tradicím ostrova. Stavbám z přírodních a místně dostupných materiálům. První háček byl v tom, že metodiku jejich výstavby museli znovu ostrovanům z Portete připomenout. Poslední generace ostrovanů už totiž v chýších z rákosu, mořské trávy, bambusů a stébel palmy toquilla nestaví. Dílem proto, že je podobné primitivní bydlení ani nelákalo. A to byl ten druhý háček.
Staré techniky, nové formy bydlení
Na architektech tedy bylo znovu promyslet, jak tradičními technikami a z přírodních materiálů vyhotovit obydlí, které by svými kvalitami nabízeli důstojné bydlení.
Z materiálu pro stavbu chýší tu tedy v rámci unikátního projektu vznikaly moderně vedené domácnosti. Zvláštní roli - po stránce tradic, užitých technik a dostupnosti – sehrály vyvazovací vlákna palmy toquilla. U nás jí říkáme karludovika dlanitá, a známe ji jako luxusní materiál pro pletení tradičních jihoamerických „panamských“ klobouků. Na ostrově Portete ale roste divoce jako plevel, a místní s ním uměly zázraky. Tato vlákna pak posloužila v nových domech starého typu jako pojivo, i jako izolace proti vlhkosti.
Architekti si dali záležet na tom, aby co nejvíc snížili náklady na konvenční stavební materiály. Byla to přímá reakce na situaci ostrovanů po katastrofě – když přijdete o dům, do nějž jste investovali veškerý svůj majetek, možná ještě máte sílu začít znovu, ale prostředky na nový stavební materiál už nemáte. Proto v ukázce představili 3 typy možné realizace domácností, které vychází z materiálů, jež místní nestojí ani korunu, respektive ani dolar. Protože volně rostou všude okolo.
Domy, které se dají závidět
V materiálu vázané prostředky jsou tedy minimální, jediné peníze navíc jdou do moderních prvků vybavení – kuchyňských dřezů, toalet, sprch, ledniček – a do obslužných prvků – vodosběrných nádrží, jímek, větrných elektráren a solárních panelů. Navržené domy nejsou dělané podle jednoho mustru, nabízí četné modifikace a kapacitně „sedí“ pro čtyřčlenné i osmičlenné rodiny. Bydlení přitom oplývá kvalitami, které je vlastní skutečným domům, nikoliv chýším.
Rama Estudio si zaslouží pochvalu i za to, že pomohli k řešení ještě jednoho problému, s nímž se ostrované potýkali. Narůstajícímu množství odpadů. Moderní stavební materiály jich totiž produkují opravdu mnoho, a na Portete jsou jen minimální kapacity na jeho ukládání (odvoz velkoobjemového odpadu je přitom nad jejich finanční možnosti). Takže přírodní alternativa staviv dost možná ochrání hezký ostrůvek před vytvářením nehezkých skládek.
A samozřejmě, nově vystavěné domy, pospojované vlákny toquilla, bezproblémově odolávají zemětřesení. Chvění a otřesy je totiž nemají jak poškodit, přirozeně pruží a tím destruktivní síle odolávají. V reakcích na nejrůznějších přírodní a humanitární katastrofy architekti často nabízí různě ambiciózní řešení. Ale přístup, s nímž na ostrůvek Portere přišli projektanti z Rama Estudio se liší tím, že je funkční a místní skoro nic nestojí.
Materiály: Rama Estudio
Foto-kredit: JAG Studio