Jak dosnu indickou (Canna indica) pěstovat, na jaké stanoviště se hodí, proč musí být výsadba hlubší než u jiných rostlin a jak v našich podmínkách zajistit její přezimování?
Teplomilné kany vyrůstají z hlíz (na škrob bohatých hlíznatých oddenků), které musíme na zimu uskladnit na místě, kde nemrzne, preferují kyprou a humózní půdu a ideální je jejich předpěstování v teple, než vysadíme sazenice do zahrady.
Dosny připomenou nevýrazná místa zahrady
Dosny patří do čeledi dosnovité (Cannaceae) a podle odrůdy kvetou v široké škále barev (fialová, červená, oranžová, žlutá a různé barevné kombinace). Květů se dočkáme od července až do zámrazu, čili doba kvetení kan je velice dlouhá. Pokud si vybereme odrůdu nižšího vzrůstu, lze rostliny pěstovat i v mobilních nádobách. Nejlépe vyniknou vysazené ve skupině, navíc se pak o sebe navzájem opírají a tvoří kompaktně vyhlížející plochu záhonu. Vhodné jsou i k řezu, ale je třeba dostatečně velká a těžká (tedy stabilní) váza.
Pokud máte v zahradě nějaké utopené, nevýrazné stanoviště, které se chce připomenout, vysaďte zde právě dosny, ale pozor, vždy do pozadí méně vzrůstných druhů, aby je nezastínily. Ze všech dosen je nejznámější právě dosna indická, jinak jich ale existuje až cca 20 různých druhů, které rostou ve volné přírodě subtropů a tropů obou amerických kontinentů.
Jak dosny pěstovat
Do venkovního prostředí vysazujeme kany (a nebo přemisťujeme v mobilních nádobách) až na začátku června. Proto je potřebné předpěstování rostlin v teple. Ať již v bytě, zimní zahradě a nebo ve skleníku. Snesou i nižší teploty, nikdy však jakýkoli mráz. Na začátku března sáhneme po přezimujících hlízách, rozdělíme je nejlépe na oddenky vždy se dvěma puky a položíme opatrně jeden vedle druhého třeba do truhlíku, který je do poloviny naplněn směsí rašeliny s pískem. Substrát poté dosypeme a výsadbu zalijeme nejlépe dešťovou vodou. Dál pak zaléváme podle potřeby. Po vyrašení puky přesadíme do jednotlivých květináčů a nadále necháváme v teple.
Při přesazování rostlin na zahradu na začátku června volíme rozestup jednotlivých rostlin cca 50 cm a výsadba musí být o něco hlubší než v květináči. Jde o to, aby se nám dosti mohutné rostliny nevyvracely. K výsadbě na záhony je ideální zamračené, mírně deštivé počasí.
Půdu mají dosny rády teplou a kyprou, bohatou na živiny. Porostou nám pak velice rychle a dosáhnou mohutného vzhledu. Vyžadují hojnou zálivku a slunné stanoviště. Hnojení kan je ideální formou takzvaného kroužkování, kdy se hnojivo rozsype v kruzích okolo rostlin a zapraví mělčeji do půdy, do zóny kořenů, čímž půdu zároveň prokypříme. Zálivku omezíme až v září, kdy hlízy začnou vyzrávat.
Jakmile se objeví první mrazíky, je třeba kany seříznout až cca 10 cm nad zemí. Poté opatrně vyrýpeme hlízy ze země a klidně na nich necháme i zeminu, čili hlízy můžeme uschovat na místo, kde nemrzne, i s balem. Není třeba je čistit. Hlízy skladujeme na suchém místě za teplot 5 až 10 oC. Je dobré hlízy průběžně kontrolovat, zda neuhnívají a ty poškozené vyselektovat.
Pestrá odlišnost odrůd
Různé odrůdy kan nabídnou různou výšku vzrůstu a barvu květů i listů. Prodávané jsou zelenolisté odrůdy (např. červeně kvetoucí ‘Collose‘ a pestře kvetoucí ‘J. B. van der Schoot‘), odrůdy červenolisté (např. rudě kvetoucí ‘Fauerzauber‘ a pestře kvetoucí ‘Wyoming‘ nebo ‘Semafor‘). Česká odrůda ‘Miss Mělník‘ pro změnu nabídne oranžově žluté květy.