
Srpnová péče o kvetoucí rostliny je opravdu důležitá
Srpnová péče o kvetoucí krásky nám přinese bohatší násadu květů a zlepší vitalitu rostlin. Jak o kvetoucí rostliny v srpnu pečovat? A proč by zahradníci neměli jezdit na letní byt?
Srpnová péče o kvetoucí krásky nám přinese bohatší násadu květů a zlepší vitalitu rostlin. Jak o kvetoucí rostliny v srpnu pečovat? A proč by zahradníci neměli jezdit na letní byt?
Čeká vás pravidelné stříhání přerostlých stromů a keřů v zahradě? Zkuste vnést do své zahrady trochu kreativity a dynamiky. Ostřihejte je do neobvyklých tvarů a sousedi budou koukat.
Z tropických deštných lesů Filipín sice nefritová a nebo také smaragdová liána postupně mizí, což je ohromná škoda, je však velmi oblíbenou okrasnou rostlinou, kterou dokonce najdete i ve vytápěných sklenících chladnějších oblastí. Zde záchrana funguje, neuvěřitelná krása květů nefritové liány si to rozhodně zaslouží.
Ano, zálivka je v červenci v užitkové zahradě na prvním místě, a to nejen v případě na vodu náročné plodové zeleniny. Za sucha zaléváme co jen můžeme, tedy pokud je čím. Vedle toho nás ale kromě průběžných sklizní a ochutnávek plodů našeho snažení čeká mnoho další práce.
Červenec je měsícem vůní a chutí, ale i barev a tvarů. Ovšem na lidský smysl jménem chuť v zahradě okrasné zapomeňme, to si nechme na tu užitkovou. Co nás v okrasné zahradě v červenci čeká a nemine? Věci příjemné i lopotné.
Právě červenec je pro růže a jahody klíčovým měsícem v roce. Proč je tomu tak a co všechno je třeba těmto rostlinám v červenci poskytnout, aby nás těšily?
U obrazu nás většinou zajímá samotná malba na plátně a ne stav rámu. Jenže i mistrovské dílo na plátně může být kvůli škůdcům rozhlodáno. S okrasnými nelistnatými stromy v zahradě je to podobné: povětšinou jen dotváří kulisu, a proto lehce přehlédneme, že se v ní děje něco nekalého. Jací jsou ti nejhorší nepřátelé jehličnanů?
Že se skalničky pěstují na skalkách už tak nějak vyplývá z jejich pojmenování. Co když je ale osadíme někam jinam? Malá změna přinese velký efekt.
Natrhat si třeba ve známém KRNAPu kytici a hrdě si ji nést domů, to se může pěkně prodražit. Ne však v případě lupiny čili vlčího bobu, konkrétně vlčího bobu mnoholistého. Ochránci přírody naopak vybízí návštěvníky parku, aby jim pomohli s eliminací lupiny jejím trháním a to samé se děje také na Šumavě i jinde. Pozor však, nesmíme trhat a poponášet rostliny, které již tvoří semena, jen bychom lupinu šířili dál.
Blahočet je podivnost, která ohromí. Má za sebou dlouhou historii, pojí se s ním řada legend. A přitom můžete tuto exotickou krásku z jižní polokoule klidně pěstovat doma.
Laskavce, jinak též amaranty, u nás okrasné letničky, jinde listová zelenina a nebo produkce na semeno. Rod laskavec je poměrně pestrý a s cca šedesáti druhy dovede překvapit. Před několika lety překvapily laskavce i nás, tedy právě laskavec krvavý.
Levanduli můžeme stříhat několikrát v roce, poprvé v březnu až dubnu, podruhé po odkvětu v červnu až srpnu a případně potřetí i na podzim od konce srpna do září. Ovšem podzimní řez se příliš nedoporučuje.
Vědomosti se dnes nosí po kapsách nebo v kabelkách. Prostě všude tam, kam ukládáte chytrý telefon. Jedna nově navržená aplikace se teď může postarat, že pár užitečných informací si uložíte do hlavy sami, a zvládnete z nich těžit, i když kolem zrovna nebude dobré připojení. Tree Check vás naučí poznávat stromy a rovnou vám vysvětlí, čím jsou užitečné.
Předností půdokryvných rostlin je mnohem více než jen schopnost nahrazovat trávníky. Předně zastíní půdu a udrží v ní více vody, což prospěje jim samým i vyšším dřevinám, stromům i keřům.
Pěstovat tajemně vyhlížející taku velkokvětou, když rozvine svá černá netopýří květenství, bude určitě radost pro nejednoho sběratele rostlinných rarit. Nebude to však snadné, již jen samotné vyklíčení semen je oříšek.
Na jaře okrasné dřeviny vykvetou, brzy odkvetou a je po kráse. O těch ovocných nemluvě. Ale pozor, existuje i mnoho druhů keřů, které nás potěší svými květy po celé léto. A nejen nás, především také hmyz.
Prastaré Welwitschie jsou jedním z největších zázraků evoluce. Původně to totiž byly stromy rostoucí v pralesech, ty se však před miliony let, kdy pralesy ustoupily a na jejich místech vznikly vlivem klimatických změn pouště, natolik přizpůsobily, že dokázaly přežívat v nových podmínkách. Další zajímavostí je rozmnožování těchto rostlin, přesto však není obtížné je pěstovat v domácích podmínkách. Stačí si koupit semínka.
Ano, stojí to spoustu peněz, ale pořídit si lze i již vzrostlé stromy a to včetně služby dopravy a vysazení. Ostatně teprve vzrostlé stromy jsou korunou celé zahrady, ne bazény. Ty do zahrad vlastně svým vhledem ani moc nepatří. Zato stromy jednoznačně ano a zdobit mohou zahradu i stínit prakticky okamžitě.
Pojem xeriscaping je vlastně synonymem výsadby suchomilných rostlinných společenstev doplněných o štěrkový mulč. Tato zahradní úprava nevyžaduje závlahu a nebo jen v minimálním množství. Vzhledem k horkým létům a rizikům sucha jsou takto uspořádané zahrady velmi praktickým řešením. Navíc potřebují i minimální péči. Odjet na dovolenou? Žádný problém.
Pryšec běložilný je vzpřímená rostlina se sukulentním čtyřhranným stonkem a podlouhlými listy, na kterých jsou patrné výrazné bílé žilky. Rozšířen je v našich domácnostech značně, ale měli bychom si na něj dávat pozor.