Vědomosti se dnes nosí po kapsách nebo v kabelkách. Prostě všude tam, kam ukládáte chytrý telefon. Jedna nově navržená aplikace se teď může postarat, že pár užitečných informací si uložíte do hlavy sami, a zvládnete z nich těžit, i když kolem zrovna nebude dobré připojení. Tree Check vás naučí poznávat stromy a rovnou vám vysvětlí, čím jsou užitečné.
Aplikace Tree Check funguje jako mobilní foto-klíč k určování dřevin. Na jeho vývoji spolupracovala Nadace Partnerství hned s několika organizacemi, které mají ke stromům, zeleni a jejich ochraně blízko. Proto se to všechno kolem stromů a jejich významu točí. „Díky aplikaci chceme lidem přiblížit důležitou roli stromů ve městech,“ vysvětluje Martin Ander z Nadace Partnerství. „Stromy totiž představují jednu z nejefektivnějších cest k ochlazení ve veřejném prostoru v parných letních dnech.“ Ale nebojte, zrovna tak dobře tahle aplikace funguje v hlubokém lese nebo na vesnici.
Na myšlení je tu umělá inteligence
Její síla tkví v jednoduchosti, s jakou vás navede ke správné odpovědi na otázku: „Co to k čertu přede mnou stojí za strom?“ V podstatě musíte jen strom (zhruba natřikrát) vyfotit, abyste se dobrali poznání. Namáhat své závity při určování dál bude umělá inteligence. Ta bude pracovat s velmi obsáhlým katalogem již správně určených dřevin, a hledat podobnost. Možná to dělají malí skřítkové, kteří někde listující Klíčem k určováním dřevin?
Celé to funguje na principu 3D scanneru, který využívá vestavěnou kameru v telefonu. Na základě zachycených bodů na fotce pak umělá inteligence vyhodnotí základní určovací znaky (typicky například z fotky listu ze vzdálenosti 30 cm). A je to.
Proces určování je sedmibodový, velmi intuitivní, nenáročný. Za minutku máte kýženou odpověď před sebou. Tam, kde je určení konkrétního druhu trochu zapeklitější – například rozlišení mezi lípou malolistou, lípou americkou a srdčitou - vám Tree Check nabídne procenta pravděpodobnosti pro jednotlivé varianty. To ale není všechno. Není to jen nástroj vzdělávání, ale také inspirace.
Za kolik klimatizací vydá jeden strom
Při focení totiž skrze foťák změříte (nebo vypíšete) obvod kmene stromu, a pak z odstupu zachytíte i celkový vzrůst stromu. Z toho pak aplikace vypočte, kolik daný strom vypařuje vody. Dozvíte se tím, kolik třeba jeden konkrétní javor mléč zatím dokázal té vody odpařit, a tedy, jak moc v porovnání s výkonem klimatizací je. Jeden takový dospělý strom přitom vydá i za tucet klimatizací a odpaří tisíce litrů vody. A tím výtečně a zdarma neustále ochlazuje své okolí.
Že vám to nepřijde tolik? Chladicí efekt stromu vám bude přepočítán na MWh ročně, a to je teprve síla. Rovněž se dočtete, jakou má zrovna ten „váš“ strom celkovou listovou plochu, nebo kolik metrů čtverečních svým stínem překryje v pravé poledne. Je to přímá úměra - čím větší korunu a listovou plochu strom má, tím víc vody dokáže v horkých dnech odpařit, i víc stíní. Rozdíly jsou pak mezi jednotlivými druhy stromu, záleží také na jejich stáří. „Například taková dospělá bříza odpaří 70 litrů vody za den, v tropických dnech to může být až 400 litrů," říká Ander.
Lovte stromy jako Pokémony!
Chytrá aplikace vám tedy poradí, jak chytře stromy ochlazují své okolí. A možná pak připadnete na myšlenku, že byste si nějakou takovou živou klimatizaci na dvůr nebo zahradu rádi pořídili. Pokud na ni ale nemáte místo, nezoufejte. Stromy ve městech si skrze aplikaci můžete tak trochu adoptovat. Tím, že je třeba budete zalévat. A aplikace vás za to odmění body, jimiž budete odemykat příběh konkrétních druhů stromů. Zní to gamblersky, zrovna tak jako užitečně. Stromy si navíc mohou uživatelé přidávat do mapy. Třeba aby je znovu našli, nebo oslnili jejich znalostí okolí.
S aplikací Tree Check také můžete spravovat svůj virtuální herbář – dendrář. Prostě vzorník druhů stromů, které jste už ulovili a rozpoznali. Podobně, jako byste lovili Pokémony. Vypustit děti s telefonem do parku, aby ulovili deset druhů stromů, to zní jako fajn nápad na volné odpoledne.
Tree Check v sobě kombinuje prvky praktické pomůcky, vzdělávací aplikace, hry, mapy. A kromě toho je to celkem užitečná záležitost. Potěšující je, že je možné zdarma ji stáhnout na Google Play či App Store.
Zdroj: LifeTreeCheck.eu