Jedině kombinací různých stínících prvků na jednom domě dosáhneme ideálních světelných a tepelných podmínek. Každý stínící prvek má své přednosti a hodí se bytostně jinam. Přesto ale jeden konkrétní stínící prvek v pomyslném srovnání vede, totiž venkovní rolety. Alespoň co se týká samotného stínění oken, terasových dveří a HS portálů.
Venkovní rolety pro místnosti, kde spíme, a kde budeme požadovat maximální zatemnění i soukromí. Venkovní žaluzie pro hlavní obytný prostor, u nichž můžeme naklápěním jejich lamel dosáhnout požadovaného množství přirozeného denního světla a přitom bráníme přehřívání interiéru. Ale i okenice, slunolamy, markýzy a hlavně pergoly, které rozšiřují obytný prostor o krytou terasu. Na jednom domě prostě mohou být instalovány různé typy stínění a právě jejich kombinací dosáhneme maximálního obytného komfortu a zároveň snížíme energie za chlazení v létě i za vytápění v zimě.
Venkovní rolety
Ještě před patnácti až deseti lety rozhodně vedly venkovní rolety. Jejich přednosti byly skloňované mnoha způsoby, jenže venkovními roletami regulujeme množství denního světla pronikajícího dovnitř pouze tak, že je nestáhneme úplně. Ovšem pro místnosti, kde vyžadujeme maximální možné soukromí i stínění, jsou stále skvělým řešením. Dovedou místnost i zcela zatemnit, což je obzvláště vhodné pro ložnice, dětské a hostinské pokoje, ale i pracovny. Venkovní rolety dokonce dovedou i do určité míry v zimě snížit náklady na vytápění a fungují také jako dodatečný bezpečnostní prvek, který ztěžuje zlodějům vniknutí do objektu. Ne zásadně, ale přece jen.
Venkovní žaluzie
I přes volbu různých typů stínění pro jeden dům lze dosáhnout oku lahodícího celku, přitom dokonale funkčního. A právě vedle venkovních rolet jsou velmi důležité i venkovní žaluzie. Při výběru venkovních žaluzií nejsou zásadní jen technické parametry a tvar i šířka lamel, ale především jejich design, tedy celkový vzhled. A pokud vybereme pro konkrétní dům svým vzhledem opravdu vhodný výrobek, již převažují jen samá pozitiva.
Venkovní hliníkové žaluzie jsou ideální pro udržení optimálního vnitřního klima v létě. Zastaví velké množství slunečního svitu i tepla ještě venku, s čímž by nám vnitřní stínění (především vnitřní hliníkové žaluzie) příliš nepomohlo. Teplo sice do určité míry také zabrzdí, ale až ve chvíli, kdy již projde do místnosti. Navíc se právě hliníkové vnitřní žaluzie dosti zahřívají a teplo opět předávají do interiéru. Venkovní stínění by prostě mělo být vždy na prvním místě a právě venkovní žaluzie jsou nejdůležitější. Naklápěním lamel navíc plynule ovlivňujeme množství přirozeného denního světla, jaké se má do interiéru dostat. Přitom venkovní žaluzie umožňují maximální možné rozhledy na zahradu a po okolí, do krajiny.
Kombinace venkovních žaluzií a rolet
Jak venkovní žaluzie, tak venkovní rolety pomáhají se zvýšením tepelné izolace a úsporami nákladů za energie. Hlavní předností žaluzií je možnost plynulé regulace světla prostřednictvím naklopení lamel do libovolné polohy, přitom umožňují větrání i ve zcela stažené podobě. Oproti tomu rolety dovedou vytvořit 100 % zatemnění i lepší bariéru proti nevítaným návštěvníkům, lépe také odolávají silnému větru (u venkovních žaluzií je vhodná montáž senzoru větru) a mají lepší tepelně izolační schopnosti. Oba typy stínění přitom lze vhodně použít prakticky u jakéhokoli architektonického stylu. Při výběru designu a kombinaci venkovních rolet a žaluzií je třeba brát v úvahu barvu fasády a dalších prvků domu. Kombinace stínění je prostě estetická záležitost, která souvisí i s členitostí a typem fasády. Ideální je přitom instalace venkovních žaluzií a rolet do překladu či podhledu. Stínící prvky pak zajíždí pod fasádu, nesnižují světlost oken a boxy nás nijak neruší, jsou skryté. Při přípravě projektu je však vhodná vzájemná komunikace mezi zpracovatelem projektové dokumentace a montážní firmou.
Slunolamy opravdu lámou sluneční záření
Venkovní rolety a žaluzie lze ještě doplnit slunolamy v odpovídajícím designu. Slunolamy jsou fasádní stínící konstrukce, které zabraňují průniku slunečního záření do prosklených ploch v závislosti na poloze slunce. V případě horizontálních slunolamů se jejich funkce odvíjí od postavení slunce na horizontu. Nejběžnější hliníkové slunolamy dovedou bránit přehřívání interiéru, zároveň však propouští tolik světla, kolik je třeba. Jejich funkce je nejen praktická, ale i designová, fasádě totiž propůjčí neobyčejný vzhled. Lamely slunolamů jsou pevné, nenaklápějí se, proto též odolají i maximální zátěži silným větrem. Jsou v podstatě nerozbitné!
Slunolamy se vyrábí horizontální, vertikální a vodorovné. Horizontální slunolamy zajišťují naprostou svobodu výhledu. Umisťují se nad okna či dveře, ale také podél celých fasád. Přestože umožňují volný výhled z oken a dveří, zároveň fungují jako velice efektivní stínící prvek. Největší účinnosti dosahují horizontální slunolamy na jižních stranách budov (fasádách orientovaných na jih). Vertikální slunolamy se umisťují před okna a jsou určené k celoročnímu stínění. Lamely těchto slunolamů vedou shora dolů a instalace se provádí nejčastěji na okna orientovaná na východ a západ. I vodorovné slunolamy jsou celoročním stíněním pro okna orientovaná na východ a západ. Instalují se také před okna a lamely vodorovných slunolamů jsou vedené horizontálně (zprava doleva).
Hliníkové bioklimatické pergoly – i terasu je třeba zastínit
Terasy a hlavní prosklené plochy moderních domů jsou obvykle orientovány na jih. O to důležitější je zde pak stínění. A jelikož terasa zvětšuje obytný prostor, je důležité, aby mohla být krytá. Terasa je prostě přirozeným prodloužením každého obytného prostoru.
Ideálním řešením jsou hliníkové bioklimatické pergoly se střechami z lamel, které lze naklápět, a které lze rozdělit i na více samostatně ovladatelných sekcí. Polohu lamel pak měníme podle polohy slunce na obloze i proudění větru. Boky bioklimatické pergoly lze doplnit různými typy stínění, od zip screenových látkových rolet až po prosklení či různě perforované desky. Díky bioklimatické pergole můžeme snadno čelit nejen horku, ale i náhlému dešti (stačí střešní lamely sklopit zcela vodorovně a tím zamezit pronikání deště pod pergolu). Nemusíme narychlo sklízet z terasy nábytek, textilie a různé předměty. Můžeme v klidu pokračovat třeba v grilování bez ohledu na počasí.
Posuvné okenice – moderní řešení tradiční klasiky
Moderní okenice nejsou tradičně křídlové, ale výhradně posuvné. Tyto okenice zajišťují bezpečnost, soukromí a zároveň kromě stínění i optimální cirkulaci vzduchu. Brání nepříjemnému přehřívání interiéru, ale také chrání okna před povětrnostními vlivy, zabrání násilnému vniknutí a i při otevřeném okně vás skryjí před pohledy zvenčí. Hliníkové posuvné okenice se vyrábí jako typizované i na klíč (zakázkově).