Screenové rolety řídí světlo a stín. Jsou moderní alternativou běžných venkovních rolet, žaluzií i markýz. Jde o jednoduché látkové rolety z průmyslových textilií, které nás ochrání před sluncem, přitom však pustí do stíněných prostor dostatek přirozeného denního světla, ustojí i silný vítr a oživí fasádu každého domu. Vhodné jsou kromě stínění běžných oken, terasových dveří a HS portálů také jako clony pergol s funkcí boční zástěny a ochrany proti větru. Ovládat lze tyto svislé fasádní clony motoricky i manuálně.
Screenové textilní stínění
Screenové ZIP rolety (neboli screenové textilní stínění) jsou ideální jako ochrana vnitřních i venkovních prostor před přehříváním, zároveň však zachovají dostatečné průhledy ven. Jedna clona přitom dovede nově stínit plochu až 18 m2 a aby toho nebylo málo, pro screenové rolety potřebujeme jen malé schránky, dokonce nejmenší ze všech typů předokenního stínění. Screenové rolety jsou proto vhodné i pro rekonstrukce bez potřeby složitějších stavebních úprav. Namontují se vodicí lišty a schránka se na ně pouze nasadí, je samonosná. U běžných rozměrů rolet není třeba žádné další kotvení.
A proč se říká ZiP rolety? Protože na kraji látky najdeme mechanismus podobný zipu, který drží textilii právě ve vodicí liště.
Všechny průmyslové textilie svislých fasádních clon jsou vysoce kvalitní a odolné proti vyblednutí, nabízena je přitom dlouhá řada barevných provedení, ale i materiálů a jejich vlastností. K dispozici máme také volitelný stupeň průhledu a zastínění. Roletky mohou být jak průhledné, tak zcela neprůhledné a zatemňující.
Screenové rolety zároveň dovedou ve vytaženém stavu, tedy když stíní a cloní, odolávat větru o rychlosti až 130 kilometrů za hodinu. Od března 2024 je navíc k dispozici i jednoduché manuální ovládání screenových rolet značky Schlotterer.
Volit tedy lze podle konkrétních potřeb průmyslové textilie, které mají 4 stupně ochrany před horkem, liší se mírou zastínění interiéru a mohou být jak průhledné, tak zcela neprůhledné a zatemňující.
Přednosti screenových rolet Schlotterer
Screenové rolety dovedou odrazit až 70% slunečního záření, mají proto značný přínos k energetické úspornosti budov. Nejenže však horko zůstává před oknem, zároveň roste pohoda obyvatel domu kvůli řadě dalších výhod rolet značky Schlotterer:
- Chrání před horkem a udržují interiéry budov chladné.
- Starají se o denní světlo bez výrazných kontrastů, zároveň i o příjemné barvy.
- Nabízí účinnou ochranu proti oslnění se zachováním výhledů ven.
- Chrání před nechtěnými pohledy zvenčí během dne i v noci.
- Dobře těsní a jsou tak dostatečnou bariérou pro hmyz.
- Nepotřebujeme již sítě proti hmyzu.
- Odolávají počasí a jsou téměř bezúdržbové.
- Jsou vyrobeny podle individuálních potřeb zákazníka, navíc přesně na požadované rozměry.
Kombinace materiálů
Zajímavá je i možnost kombinovat na jedné stavbě různé materiály dle požadovaných vlastností pro jednotlivé místnosti domu. V ložnici proto můžeme mít průmyslové tkaniny zcela zatemňující, v obývacím pokoji rolety s dobrým průhledem ven při zachování ochrany před přehříváním interiéru a v pracovně látky, které brání oslnění a umožní tak nerušenou práci na monitoru počítače. Látky screen ZIP rolet jsou navíc odolné vůči znečištění a dobře se čistí.
Velmi malý box
Ohromnou předností je i malý box těchto roletek, který má rozměry od 95 mm a je v případě značky Schlotterer vyráběn ve variantě pro zaomítnutí do fasády i v pohledovém provedení. A také u screen rolet je možné řešit zateplení překladu jako součást roletky, kdy je XPS nebo Aerogel osazený na kastlík již ve výrobě.
Elektromotor i mechanické ovládání
Ovládání je zajištěno elektromotorem, který může být vybaven i přijímačem pro radiové ovládání. Nic proto nebrání připojit roletky do systému chytrého domu a ovládat je pomocí telefonu nebo tabletu. Další variantou elektrického pohonu je motor na akumulátor nabíjený solárním panelem. Od března letošního roku bude navíc k dispozici i ovládání mechanické (manuální).
Nahradí sítě proti hmyzu
Screenové rolety je možné kombinovat se sítěmi proti hmyzu, mohou však tyto sítě i zcela nahradit. Skvělé řešení ochrany před hmyzem na terasách, pergolách a lodžiích.
Odolnost vůči větru zaručují vodicí lišty
Stínění ZIP screenovými roletami odolává i silnému větru díky pevnému uložení textílie ve vodicích lištách. V závislosti na rozměru rolety výrobce garantuje odolnost až do rychlosti větru 118 km/h (uvádí se i vítr o rychlosti až 130 km/h). Rolety proto není třeba vytahovat ani za bouřek.