Sdílení elektřiny mezi domácnostmi už není sci-fi, ale realita. Díky legislativním změnám a technologickým inovacím může každý využívat přebytky elektřiny vyrobené solárními panely a sdílet je s dalšími odběrnými místy. Jak komunitní energetika funguje a co k tomu vlastně potřebujete, vysvětlil v našem podcastu Ing. Jaroslav Šuvarský.
Ing. Jaroslav Šuvarský už naším hostem byl. Jenže oba díly našeho podcastu, kde mluvil o tom, jestli se vyplatí pořízení fotovoltaiky a o výběru dodavatele pro domácí FVE patří k našim nejsledovanějším. Tak proč si ho nepozvat znovu, obzvlášť, když máme tak zajímavé a aktuální téma jakým je sdílení elektřiny?
Výsledek je jako obvykle skvělý a přímo nabitý zajímavými informacemi. Poslechněte si ho sami, přímo v přehrávači pod tímto odstavcem:
Jak sdílení elektřiny funguje?
Sdílení elektřiny umožňuje přebytek vyrobený například solárními panely na rodinném domě přesměrovat na jiná odběrná místa. Může jít o váš byt, chatu, či dokonce o sousední domácnost, která se zapojí do stejné sdílecí skupiny - energetické komunity. Elektřina je distribuována prostřednictvím veřejné sítě a rozdělení spotřeby je automaticky zaznamenáváno v rámci distribučního systému.
„Fotovoltaika přestává být pouze otázkou individuální spotřeby. S novými možnostmi sdílení elektřiny můžeme efektivněji využívat vyrobenou energii a snižovat tak nejen náklady, ale i naši ekologickou stopu,“ vysvětluje Šuvarský.
Výhody a nevýhody sdílení elektřiny
Podle Jaroslava Šuvarského přináší sdílení elektřiny zásadní pozitiva, ale má i své nevýhody. Mezi hlavní výhody patří možnost maximálně využít přebytečnou energii z fotovoltaiky a distribuovat ji tam, kde je skutečně potřeba.
"Sdílení elektřiny mezi lidmi je skutečně revoluční změna, která poskytuje více svobody a možností v distribuci energie," zdůrazňuje Šuvarský. Sdílení umožňuje propojení například mezi rodinným domem a bytem rodičů nebo mezi chatou a domácností, z firmy domů apod., což šetří náklady na energii a zvyšuje energetickou soběstačnost.
Nevýhodou je však nutnost platit distribuční poplatky při přenosu přes veřejnou síť, což snižuje úspory oproti přímé spotřebě na místě. Ušetří se pouze náklady na silovou elektřinu (v čase nahrávání podcastu kolem 1,50 Kč), ne za její "dopravu". Šuvarský proto doporučuje: "Vždy je ideální navrhnout systém tak, aby se maximum spotřebovalo v objektu, kde je fotovoltaika, a zbytek energie pak sdílet."
Celý proces a jeho detaily shrnujeme v podcastu, takže si ho nezapomeňte poslechnout.
Jaká je budoucnost sdílení elektřiny
Podle Jaroslava Šuvarského je sdílení elektřiny teprve na začátku svého potenciálu: „Komunitní energetika má obrovské možnosti. Věřím, že do pár let se sdílení elektřiny stane běžnou součástí našeho života. Přinese větší stabilitu, sníží náklady a otevře cestu k ekologičtější budoucnosti.“
Další díly našeho podcastu, které by vás mohly zajímat: