Sítě proti ptákům představují efektivní a dlouhodobé řešení pro ochranu různých prostor před nechtěným chováním ptáků. Ať už jde o balkony, fasády, historické objekty nebo zahrady, správně vybraná a nainstalovaná síť může zajistit nejen čistotu a bezpečí, ale také zachování estetiky prostoru. V dnešním článku se proto podíváme na vše, co o instalaci ochranných sítí potřebujete vědět.
1) K čemu jsou sítě proti ptákům dobré?
Sítě jsou zásadním řešením pro každého, kdo chce chránit svůj majetek před nežádoucím chováním ptáků, zejména holubů. Tito ptáci jsou známí svým teritoriálním chováním a zanecháváním trusu, který nejenže znečišťuje okolí, ale také představuje zdravotní rizika. Obsahuje totiž různé bakterie, parazity a alergeny. Tento trus může postupem času vážně poškodit fasády budov, střechy, sochy i různé architektonické prvky.
Holubi a jiní ptáci si často vybírají městské prostředí pro svá hnízdiště kvůli dostupnosti potravy a ochraně před predátory. To však znamená, že se jejich přítomnost stává problémem estetickým i zdravotním, ale i pro zdraví obyvatel. Sítě proti ptákům jsou proto řešením, které poskytuje nejúčinnější ochranu před nálety a hnízděním ptáků na nežádoucích místech.
Jednou z hlavních výhod těchto sítí je jejich nenápadnost. Naše sítě jsou díky své tloušťce 1 mm téměř neviditelné, což znamená, že nebudou narušovat vzhled budovy nebo jiného prostoru, kde jsou instalovány. To je obzvláště důležité v městských oblastech a na historických budovách, kde je zachování estetického vzhledu klíčové.
2) Na jaká místa můžete sítě proti ptákům připevnit?
Sítě jsou mimořádně všestranné a lze je nainstalovat na různá místa podle specifických potřeb daného prostoru:
- Balkony a lodžie: Holubi často hledají útočiště na balkonech a lodžiích, kde si staví hnízda a znečišťují okolí trusem. Instalace sítě zajistí, že se ptáci do těchto prostor nedostanou.
- Okenní parapety a římsy: Tyto plochy jsou oblíbenými místy pro přistávání ptáků. Síť zabraňuje ptákům v přistání a následném znečištění.
- Fasády a střechy: Chrání budovy před nálety ptáků a zabraňují poškození fasád a střech, což ušetří vysoké náklady na jejich opravu.
- Sochy a památky: Zvláště důležité v historických oblastech, kde ptáci mohou způsobit významné poškození. Sítě jsou nenápadné a schválené památkáři, což z nich dělá ideální volbu pro ochranu kulturních památek.
- Vnitrobloky a terasy: Otevřené plochy, které jsou často zasaženy nálety ptáků, mohou být účinně chráněny instalací sítí, které jim zabrání v přistání a hnízdění.
3) Připevnění sítí - svépomocí nebo instalace od firmy?
Montáž sítí proti ptákům může být provedena dvěma způsoby – buď svépomocí, nebo profesionální firmou. Oba přístupy mají své výhody a vždy záleží na konkrétní situaci, která metoda bude vhodnější.
- Svépomocí: Pokud se rozhodnete pro instalaci svépomocí, je důležité mít k dispozici správné nástroje a materiály. Pro menší a jednodušší projekty, jako jsou balkony nebo parapety, může být tato metoda cenově efektivní a praktická. Důležité je však zajistit, aby byla síť pevně a správně upevněna. Prodejci sítí ale většinou prodávají různé montážní sady, které mohou instalaci usnadnit, a to i nezkušeným uživatelům.
- Instalace od firmy: Pro rozsáhlejší a složitější projekty, jako jsou instalace sítí na fasády, střechy nebo historické budovy, je lepší svěřit práci odborníkům. Profesionální firmy mají zkušenosti a vybavení potřebné k tomu, aby sítě byly instalovány bezpečně a účinně. Tato metoda také zajišťuje, že instalace bude provedena v souladu s místními předpisy a vzhledem budovy. Navíc, pokud dojde k poškození sítě, je možné jednoduše nainstalovat novou síť do stávajících kotev bez nutnosti dalších úprav.
Jak může probíhat montáž sítí na balkon či lodžii?
- Po obvodu objektu se musí nejdříve umístit kotvy s okem. Ty jsou většinou nerezové nebo pozinkované a mají delší životnost než samotné sítě. Kvalitní kotvy vám vydrží i celý život. Mezi oky kotev je poté potřeba instalovat napínací lana, která se běžně používají pro závěsné a napínací systémy. Na tato lana se poté připevňují sítě pomocí kroužků nebo karabin. Lana se také mohou proplétat přímo do sítě, kterou následně napínáme.
- Pro tento systém je vhodné zvolit instalační firmu, protože kotvy se zpravidla umisťují mimo dosah balkonu. Výhodou však je, že kotvy převyšují životnost sítí. Pokud se tedy síť poškodí, do systému jen jednoduše nainstalujete síť novou.
4) Jak vybrat správný druh sítě?
Na trhu je k dispozici několik typů sítí proti ptákům, primárně je důležité vybírat dle velikosti sítě. Menší oka zabrání průniku malých ptáků, ale zpravidla bývají dražší a těžší. Větší oka ale mohou menší ptáky propustit. Zamyslete se tedy nad tím, které ptáky chcete odradit a podle toho zvolte velikost ok.
- Proti holubům stačí sítě s většími oky. Vhodné jsou větší velikosti ok okolo 50 mm.
- Dalšími ptáky, kteří často sedají na budovy i památky, jsou špačci. Proti nim doporučujeme střední velikost oka 30 mm.
- A proti menším ptákům, jako jsou například vrabci, doporučujeme velikost oka 20 mm.
Naše sítě se navíc vyrábějí na míru dle přání zákazníka - stříhají se a většinou nejsou obšité. Vybírat však můžete například i z obšitých sítí a sítí různých sil materiálu a maximální pevnosti oka.
Další faktory k zvážení:
Kromě výběru správného typu sítě je také důležité zvážit faktory, jako jsou barva a viditelnost sítě. Velmi záleží na pozadí. Například bílá síť bude méně vidět na světlém pozadí, ale naopak pro ptáky mohou být hůře viditelné.
Závěr
Výběr správného typu sítě a její instalace zajistí efektivní ochranu místa a dlouhou životnost sítě, čímž zamezíte zbytečným nákladům na údržbu a opravy. Bez ohledu na to, zda zvolíte instalaci svépomocí, nebo se obrátíte na odborníky, je důležité zajistit, aby byla síť řádně napnutá a pevně ukotvena.
Vždy však platí, že investice do kvalitních sítí proti ptákům se dlouhodobě vyplatí a přinese větší klid a čistotu do vašeho domova nebo firmy.