zobrazit 4 fotky Slunce k zemskému povrchu každoročně pošle 5000x více energie, než kolik činí celosvětová roční energetická potřeba, přičemž jde o energii čistou, tedy bez jakýchkoliv dodatečných ekologických zátěží. Na plochu jednoho čtverečního metru dopadne za rok průměrně 1100 kWh energie, roční výroba slunečních kolektorů v našich podmínkách podle typu kolektoru dosahuje přibližně 300 - 550 kWh/m2 za rok.
Vzhledem k tomu, že sluneční kolektory vykazují největší účinnost v letních měsících, kdy není třeba vytápět, je ideální využít tuto zachycenou energii pro temperování vody v bazénu.
Životnost slunečních kolektorů je 25 - 30 let, životnost boilerů a oběhových čerpadel závisí na kvalitě vody v místě instalace, ale lze počítat s životností přibližně 20 let. Návratnost investice do slunečních kolektorů závisí do značné míry na typu původního zdroje energie používané pro ohřev TUV a pro vytápění, pohybuje se mezi 8 - 12 lety. Nejvyšších úspor a tedy nejkratší návratnosti dosahují kolektory v objektech, kde je pro vytápění využíván propan-butan nebo elektřina. Výhodnost pořízení slunečních kolektorů se pak dále zvyšuje s růstem cen energií z neobnovitelných zdrojů.
Instalace kolektorů v rodinných domech zabere zpravidla 2 - 6 dnů v závislosti na výkonu soustavy. Kolektory by měly mít ideálně jižní orientaci v přibližně 45º sklonu, umístit je lze jak na plochou, tak na šikmou střechu nebo na fasádu. Cena malé instalace se dvěma kolektory pro ohřev 300 litrů teplé vody obnáší investici přibližně 100.000,- Kč.
Práce by měla provádět odborná firma, která výkon soustavy v projektu vhodně nadimenzuje, ne vždy totiž platí, že čím více kolektorů, tím lépe.
U nabídek montážních firem je třeba zvažovat i servis a záruky, které firma v ceně instalace nabízí, solidní firma by zákazníkům také měla nabízet pomoc s podáním žádosti o dotaci.
A nezapomeňte – slunce vám fakturu za teplo nepošle!