zobrazit 6 fotek Rychlá stavba šetří náklady, což je pro mnohé stavebníky zásadní. Materiál na hrubou stavbu pak pokrývá zhruba 10 až 20 % z celkové ceny stavby. A je také pravdou, že materiál použitý na hrubou stavbu má největší podíl na kvalitě bydlení. Trh nabízí množství různorodých stavebních materiálů a dnes už zcela běžně především i ucelených stavebních systémů, stačí si jen vybrat.
Je z čeho vybírat
Všechny zdicí systémy dnes nabízejí skutečnou kvalitu. Proč je tedy správná volba tak důležitá? Každý systém má své kladné a záporné stránky. Odlišují se vlastnostmi, hmotností, tepelným odporem, pevností, akustickými schopnostmi, ale i způsobem zdění a spotřebou malty, která není zrovna nejlevnější. Rozdílná je nakonec i cena.
Základem při rozhodování je znát slabé i silné stránky všech zdicích materiálů. Výrobci se ve většině případech snaží prezentovat v tom nejlepším světle, proto se doporučuje vše konzultovat s někým nezávislým, například s architektem. Poradí vám i prodejci těchto systémů, kteří prodávají materiály od mnoha výrobců.
Patří zcela jistě k nejstarším zdicím materiálům. Tento materiál je sice klasikou, avšak nové technologie a systémy katapultovaly cihly na vrchol pomyslné pyramidy zdicích materiálů. Jsou jako puzzle, dá se z nich poskládat celá hrubá stavba. Používají se přesné tvarovky, které značně urychlují proces výstavby. Systém ´pero a drážka´ snižuje množství použité malty, což představuje úsporu časovou i finanční. Cihlové zdivo má vysokou hodnotu tepelného odporu, je schopné akumulovat teplo a má výbornou tepelnou setrvačnost, což zajistí tepelnou pohodu obytného prostoru.
Vybírat můžete z klasického sortimentu, nebo se můžete rozhodnout pro některé speciality. K nim patří broušené cihly, speciální zvukově izolační cihly a superizolační zdivo s vynikajícím tepelným odporem. Další plus představuje možnost objednání doplňkových bloků – rohových, koncových či polovičních. Jejich použitím ušetříte čas.
Dalším velmi často používaným systém při stavbě domu je pórobeton. Díky své velikosti, lehkosti a snadnému zpracování je oblíbeným materiálem i při rekonstrukcích domů. Oproti pálenému střepu je podstatně lehčí, z čehož vyplývá mírně snížená tepelná akumulace, horší zvukově izolační vlastnosti a menší únosnost.
Pórobeton se snadno opracovává, v ložných spárách se používá tenká vrstva zdicí malty. Při provádění stavby je důležité klást důraz na přesnost zdění a dodržování technologických postupů. Výhodou je výrazně nižší spotřeba vody při jejich provádění, což zkracuje dobu potřebnou pro vysychání stavby. Zmíněná menší únosnost se u běžných rodinných domů výrazně neprojeví. I u tohoto systému nabízejí výrobci různou pevnost. Pórobeton má velmi dobrou požární odolnost.
I klasický beton lze při vyzdívání využít. Výhodou betonových tvárnic je jejich vysoká pevnost v tlaku, akumulační schopnost a především velmi příznivá cena. Také jsou velice trvanlivé a mrazuvzdorné Vzhledem k vlastnostem betonu je téměř nemožné tvarovky dodatečně upravovat, čímž vzniká problém při vyzdívání složitějších půdorysů.
Systém ztraceného bednění spočívá v ukládání dutých tvarovek do ideální polohy. Ty se pak zalévají betonem a v případě potřeby vyztužují armováním. Díky své vysoké pevnosti a příznivé ceně se používají zejména na vícepodlažní budovy.