zobrazit 5 fotek Obě možnosti mají samozřejmě svá nesporná pro a proti. Zda zvítězí postavení nového domku přesně podle vašich představ, vdechnutí nového života do obydlí s historií a na krásném místě, to už záleží jen na vás. Rádi bychom vám však toto nelehké rozhodování alespoň částečně usnadnili. A podle jakých kritérií se tedy rozhodovat?
Pokud máte k dipozici jen omezený obnos peněz a další prostředky byste mohli uvolňovat až postupně, tato situace hraje do karet koupi již postaveného domu. Pokud se uskromníte, tak můžete v rekonstruovaném domě většinou již bez větších potíží bydlet a ušetřit tak za případný nájem. Přitom dům postupně přestavíte podle vašich finančních a časových možností.
Máte k dispozici větší obnos peněz? Zvolte novostavbu.
Naopak v případě, že můžete během relativně krátké doby proinvestovat větší obnos peněz, budete se jistě přiklánět ke koupi pozemku a stavbě nového království přesně podle vašich snů. Projekt nového domu samozřejmě snáze propojí vaše požadavky na vzhled, velikost, praktickou funkčnosti i finanční výdaje, než přestavba domu staršího.
Neradi se rozhodujete pod tlakem? Zvolte rekonstrukci.
Bydlíte-li už alespoň provizorně v domě, který zároveň rekonstruujete, máte dostatek času si každý krok před jeho realizací důkladně promyslet. Přeci jenom je jiné dívat se na vše (možná někdy trochu idealisticky) zvenčí a již opravdu v domě bydlet a případná úskalí poznávat na vlastní kůži.
Koupíte-li již postavenou stavbu, vždy se budete muset do jisté míry přizpůsobovat její existující dispozici. Vlak například nejede přes nosné zdi, které nepůjde posunout ani kdybyste sebevíc chtěli. Zamýšlíte-li vybudování obytného podkroví, ověřte si dopředu nostnost stropu. Při rekonstrukci tak budete muset s nejvyšší pravděpodobností udělat víc kompromisů.
Chcete bydlet na aktraktivním místě? Zvolte rekonstrukci.
Volné pozemky mezi stávající zástavbou v lukrativních lokalitách patří k nedostatkovému zboží. Chcete-li bydlet určité lokalitě, která není daleko od centra města, od přírody, je tam snadná doprava a všechna veřejná zařízení potřebná ke kvalitnímu životu, poohlédněte se po stávajících nemovitostech. Pořídíte-li si již postavený objekt, můžete najít svůj domov na krásném místě, k němuž máte například nějaký vztah a kde budete mít všechno na dosah.
V dnešní době existuje široký výběr nejrůznějších stavebních materiálů a systémů, které slibují zdravé a úsporné bydlení. Ne všechny z nich se však mohou hodit pro objekt rekonstruovaný. Například kvůli špatné izolaci můžete přijít o možnost řízeného větrání a úspor při vytápění pomocí rekuperace.
Právě špatná izolace (a to jak tepelná, tak hydroizolace) bývá nejčastější a nejvážnější komplikací, která vás u staršího domu může potkat. Vlivem pronikající vlhkosti totiž může dojít až k narušení obvodových a vnitřních stěn, podmáčení základů a v nejhorším důsledku k vážnému narušení statiky.
Dostáváme se zde k tomu, jak je důležité důkladně znát technickou stránku objektu před tím, než se ke koupi necháte zlákat jeho nízkou pořizovací cenou. Vyplatí se vám pozvat si zkušeného odborníka, specializujícího se na diagnostiku staveb. Ten s vámi dům projde a prohlédne doslova od sklepa až po střechu a upozorní vás na všechna možná úskalí. Jedině tak se vám rekonstrukce zbytečně neprotáhne a neprodraží.
Kromě stavu izolace a statiky je nutné například dopředu vědět, jak si stojí střecha a krovy, okna a všechny důležité rozvody (elektřiny, vody, topení, kanalizace). Zejména dřívější elektrorozvody a zásuvky nebyly uzpůsobené na takový nápor eletrospotřebičů, kterým disponují dnešní domácnosti. U starších domů platí, že jedině architekt nebo zkušený projektant dokáže odhadnout, jak nákladná rekonstrukce opravdu bude.
Co si budeme povídat, staré domy mají také své nesporné kouzlo. Lidé, kteří bydlí ve starém a zrekonstruovaném objektu, často nedají dopustit na dobrodružství spojené s pátráním po jeho historii. Vzpomínky na prázdninové návštěvy u babičky, vrzání staré podlahy, zvláštní skřípání v dřevěných trámech, to vše romantické atmosféře nahrává.
Výhodou starších domů také bývá již vzrostlá zahrada, kterou u novostavby musíte teprve založit. Soukromí v takové zahradě vám poskytnou vysoké stromy a keře a děti jistě potěší již plodící ovocné stromky.
Úspora času? Zvolte novostavbu.
Nové domy se dnes většinou stavějí takzvaně na klíč. To budoucímu majiteli značně ušetří čas, který by jinak strávil svépomocnou stavbou a nejrůznějším vyřizováním. V případě, že vám celou stavbu domu realizuje jedna firma, asi tušíte, že její výběr je klíčový a měli byste si na něm dát opravdu záležet. Vyplatí se udělat si malé výběrové řízení mezi třemi, čtyřmi firmami. V každém případě platí, že právě tímto postupem ušetříte nejvíc ze svého drahocenného času.
Rekonstrukce:
- Pořizovací cena stavby je nižší.
- Je nutné důkladně ověřit technický stav stavby, aby se rekonstrukce neprodražila a neprodloužila – přesto mohou být náklady na konci vyšší, než za novostavbu.
- Do domu je většinou možné se ihned nastěhovat a postupně ho opravovat.
- V záměrech vaší přestavby můžete být ještě přísněji usměrněni, pokud je objekt památkově chráněn (v některých případech ale můžete mít naopak nárok na státní dotaci).
- Do dispozice domu už nemůžete příliš zasahovat.
- Vzhledem k postupné přestavbě zabírají stavební úpravy dost času.
- Většinou získáte atraktivní pozemek a zahradu se vzrostlými stromy a keři.
- Dům má svou historii a atmosféru.
- Kdykoli se může objevit nečekaná technická závada.
- Při menších stavebních úpravách stačí pouze přestavbu na stavebním úřadě ohlásit.
- Starší domy mívají špatnou izolaci (nejen tepelnou, ale i proti vodě) a nevyhovující rozvody a kanalizaci.
- Vyšší náklady na chod domu.
- Nemusíte se přizpůsobovat již hotové dispozici domu, můžete vybrat jeho umístění na pozemku a celkově si postavit dům přesně podle vašich představ.
- Vše je nové a nemusíte se tak obávat, kdy co kde přestane fungovat.
- Je potřeba více peněz v kratším čase, než u rekonstrukce.
- Nový dům bude mít vždy vyšší hodnotu, než starší dům, přestože prošel precizní a nákladnou rekonstrukcí.
- V rozestavěném domě není možné bydlet.
- Zahradu je nutné teprve založit.
- Zvláště při stavbě na klíč výrazně ušetříte svůj čas a své síly.
- Vždy je nutné získat stavební povolení.