Přirozené denní světlo nás zásadně ovlivňuje, jak náladu, pocity, tak celkový psychický stav. A nakonec je zásadně důležité pro lidské oči. Osvětlením umělým je nenahradíme. Ovšem někdy je ho příliš, i když především ve smyslu tepelné složky slunečního záření. Přehřívání interiéru je přitom problémem nadpoloviční většiny našich domácností. Co s tím?
Stíněním dosáhneme rovnováhy světelné i tepelné
Stínící technika nám pomůže dosáhnout rovnováhy jak světelné, tak tepelné. A to jak stínící prvky venkovní, tak ty vnitřní. Navíc vhodnou prací se světlem umocníme vnitřní atmosféru. Zásadní rozdíl zde však mezi venkovním a vnitřním stíněním je. To vnitřní nemůže v žádném případě dosáhnout takové ochrany před teplem jako venkovní. Vnitřními stínícími prvky prostě venkovní stínění nenahradíme. Jakmile teplo prostoupí oknem, žádné interiérové stínění již nepomůže, aby se interiér nepřehříval.
Dekorativní potenciál vnitřního stínění
Vnitřní stínící prvky však mají jiné přednosti, za prvé vyšší dekorativní potenciál a dále nižší cenu a schopnost pracovat citlivěji se světlem. Typů vnitřního stínění je na trhu nabízeno mnoho a každé najde své uplatnění. Nabídka materiálových skladeb a vzhledu (barvy, struktura atd.) je přitom neobyčejně široká, stejně jako funkční modifikace. Omezením tak může být pouze lidská představivost a neznalost.
Druhy vnitřního stínění
Vnitřní stínění (resp. stínící technika) zahrnuje veškeré interiérové stínící prvky. Patří mezi ně horizontální a vertikální žaluzie (hliníkové, dřevěné, bambusové, plastové), rolety textilní – látkové včetně rolet VISION, plisé roletky, římské rolety, japonské posuvné stěny, baldachýny a hliníkové záclonové pojezdy, ale i klasické záclony a závěsy včetně garnýží. Samostatnou kapitolu pak představuje stínění střešních oken. Pestrý je sice již výběr interiérových stínících prvků, ovšem materiálová nabídka je mnohem širší, o provedeních, barevnosti a strukturách nemluvě.
Výběr vnitřních stínících prvků není vůbec snadný
Je tedy patrné, že výběr vnitřních stínících prvků není vůbec snadný a vyžaduje odborné poradenství. Je nezbytné znát rozdíly mezi jednotlivými typy stínění, jejich přednosti i stinné stránky, navíc řešíme nejen samotné pořízení vnitřního stínění, ale i montáž a ovládání, které může být mechanické (manuální) a nebo automatické pomocí pohonu. Nejsofistikovanějším řešením je pak ovládání stínění pomocí takzvaných chytrých technologií, jeho časování, spouštění na dálku třeba pomocí mobilu apod. Ovšem obvykle se k takovému řešení přistupuje především u venkovních rolet a žaluzií, případně i markýz, nikoli u stínění vnitřního, zde již není případná automatizace tak častá. A ani to obvykle nebývá třeba.
Horizontální a vertikální žaluzie
V těchto případech jde o klasiku (Obzvláště u žaluzií horizontálních), kterou zná dobře snad každý z nás. Plynulým naklápěním lamel můžeme rozehrát hru světla a stínu o mnoha dějstvích. A pamatováno je i na milovníky dřeva, které je oproti tradičním hliníkovým lamelám mnohem výhodnější. Hliník pohlcuje teplo a vyzařuje dál, zatímco dřevo je dobrým tepelným izolantem. Více méně je však teplo již v místnosti a dřevo je nezastaví.
Oproti tomu vertikální žaluzie dovedou zvýrazněním vertikály opticky zvětšit místnost a nebo ji předělit, čili najdou i jiné uplatnění, než je pouhé stínění oken a balkónových dveří. Tkanin pro vertikální žaluzie je nabízeno mnoho, zapomeňte na starou šedou klasiku. Vertikální žaluzie mohou významně podtrhnout vybavení interiéru.
Rolety tradiční i netradiční
Kupodivu se dnes tradiční rolety do našich interiérů vrací, ovšem proměněné oproti těm dřívějším jako mávnutím kouzelným proutkem. A to jak po stránce vzhledu, tak i funkčnosti. Jejich předností je dnes snadné ovládání a redukovaný design, který neruší charakter místnosti a jejího vybavení. Prostě decentní a funkční doplněk. Zajímavým řešením jsou také rolety překrývací a rolety noc a den, což jsou vlastně kombinace rolet a žaluzií. Textilii rolet noc a den můžeme jednoduše posouvat do polohy transparentní a nebo neprůhledné. Vyrábí se také komorové rolety, které tvoří efekt včelí plástve. Mají vyšší izolační schopnost a změkčují světlo. Velmi působivé jsou též rolety římské, což je vlastně skládaná forma klasického závěsu. A také rolety plisé, které si snadno poradí s jakoukoli architektonickou výzvou (šikminy, trojúhelníky, půlkruhy apod.).
Japonské posuvné stěny
Zní to sice fortelně, masivně, ale posuvné stěny jsou vlastně látkové pruhy, které se navzájem překrývají. Ideální jsou obzvláště pro velkoformátové skleněné plochy. Japonské posuvné stěny se kotví do stropního profilu a nabídnou stíněnému prostoru originální vzhled a vzdušnost. Navíc jimi kromě zastínění také oddělíme prostor.
Klasické závěsy a záclony
A proč také ne, záclony a závěsy jsou dekorativní interiérové prvky, které své uplatnění jen tak neztratí. Věříme, že ještě velice dlouho budou našim domácnostem sloužit, i když například slovo garnýž zní také již dosti zastarale.