Vysoké letní teploty a letošní pořádná zima otevírá u stavitelů rodinných domů možná novou zásadní otázku, a to jak nejlépe kombinovat vytápění s chlazením, aby bylo v domě zajištěno příjemné klima po celý rok, a náklady na energii nezatěžovaly dlouhodobě rodinný rozpočet. Ještě více dům izolovat, stavět z jiného materiálu, nebo počítat s klimatizací? Zkuste se zamyslet nad vyzkoušeným systémem stropního vytápění a chlazení, které pracuje na principu temperování stropních betonových konstrukcí (tzv. BKT systém) od firmy REHAU.
Jak to funguje a co získáte?
Kdykoliv jste navštívili hrad, zámek nebo kostel v horkém létě, bylo vám příjemně. Přemýšleli jste nad tím proč? Mohou za to akumulační schopnosti (měrná tepelná kapacita) silného zdiva (kamene), které uchovává dlouhodobě příjemný chlad uvnitř. Přesně na tomto principu funguje stropní vytápění a chlazení BKT. V betonovém stropě rodinného domu je nainstalováno topné potrubí RAUTHERM, kterým proudí dle potřeby chladicí nebo teplonosná látka. Ta předává teplo nejprve do betonu a ten pak následně do místnosti. Instalace topného potrubí se v ideálním případě provádí při betonáži stropu, což je nejméně nákladná cesta. Existuje však ještě suchá varianta, která se realizuje s pomocí sádrokartonového podhledu, anebo je také možné instalovat topné potrubí pod omítku. Vždy záleží na konkrétních okolnostech stavby.
Zdraví na prvním místě
Tento způsob sálavého vytápění respektive chlazení je pro člověka nejzdravější a nejkomfortnější. V zimě ani v létě se nevíří prach, nedochází k žádným teplotním skokům, které jsou pro člověka nezdravé, a nikdy vás nebude obtěžovat průvan. Vnitřní pohodu ocení všichni, ale zejména alergici a astmatici. Navíc systém je ukrytý v konstrukci stropu, a tím pádem neomezuje a nevadí prostoru v interiéru.
Nebudou náklady příliš vysoké?
Systém BKT je nízkoteplotní, a proto může využívat nízkoteplotní zdroje energie jako jsou například tepelná čerpadla, ale je samozřejmě proveditelné i napojení na běžný kondenzační plynový kotel. V tom případě ale budete potřebovat doplňkové zařízení jakým je například elektrický chiller nebo chladič, který vyrobí chladicí vodu. Pro ilustraci v letním období je přívodní teplota vody cca 16 °C a v zimním 31 °C. U běžného rodinné domu (do 200 m2) se náklady na chlazení počítají v částkách kolem 2 až 3 tisících Kč ročně, což je méně než u klasické klimatizace. Počáteční investice do této technologie je sice vyšší, ale návratnost není v nedohlednu a vysoký komfort chlazení podpořený nejzdravějším prostředím zejména v této době stojí za zamyšlení. Zajímavým argumentem je také 10letá záruka firmy REHAU na potrubí a spojovací elementy.