Chystáte se na realizaci venkovní terasy u svého domu, chalupy nebo chaty? Ať už budete stavět terasu svépomocí nebo ji zadáte odborné firmě, čeká vás několik rozhodnutí, která byste neměli podcenit. Jedním z nich je správný výběr terasových prken. Jaká prkna jsou k dispozici na trhu, jaké vybrat dřeviny, dekor a ceny? Dozvíte se v našem článku.
I u venkovní terasy platí: Dvakrát měř, jednou řež!
Při plánování venkovní terasy je nutno promyslet několik kritérií. Především, jaké rozměry bude terasa mít? Chceme ji jen na klidné posezení u kávy a limonády pro rodinu, nebo v budoucnu chceme na terase pořádat větší rodinné nebo společenské akce pro více lidí? Bude terasa zastřešená? Chceme terasu vybudovat přímo u bazénu? Bude naše terase na samonosném roštu, nebo na betonovém základu? Chceme, aby vzhled a barevnost terasy byly stejné jako další dřevěné prvky domu – dveře, okna, okenice, zábradlí, nebo zvolíme kontrastní barevnost? Odpovědi na tyto otázky nás povedou k dalšímu rozhodování – jaká terasová prkna si vybereme.
Terasová prkna podle drážek a profilů
Sortiment terasových prken je velmi široký. Jedním z určujících kritérií je profilace prken. V nabídce výrobců a e-shopů jsou prkna hladká nebo drážkovaná jednostranně nebo oboustranně. Zatímco jednostranně drážkovaná prkna mají drážky pouze na takzvaně pohledové, lícové straně, oboustranně drážkovaná prkna mají drážky na pohledové straně, ale také na straně spodní – zatímco drážky na pohledové straně slouží k odvodu vody, drážky na straně spodní slouží k tvarové stabilizaci terasových prken. Pohledovou stranu oboustranných prken poznáme podle většího počtu drážek.
Terasová prkna jsou dodávána ve dvou různých profilech. Prvním z nich je ukončení prkna pod úhlem 90° bez zkosení. Tato prkna jsou k sobě spojována nerezovými vruty, které jsou viditelné v ploše terasy. Při upevňování jednotlivých terasových prken je nutno dbát na zachování spáry minimálně 5 milimetrů na šířku a 5 až 8 milimetrů na délku. Tím bude zajištěn dostatečný prostor při rozpínání, ke kterému dochází při změnách teplot a počasí ( v zimě nízké teploty, tání sněhu, v létě horké, suché klima).
Druhý typ profilace terasových prken umožňuje spojení jednotlivých prken pomocí takzvaného T-klipu, speciálního spojovacího úchytu. I tato prkna jsou ukončena pod úhlem 90° bez zkosení. Tento typ prken má však v bocích vyfrézované drážky, do kterých je při montáži vsunut T-klip a tak jsou prkna budoucí terasy spojena, aniž by na povrchu byly spojovací prvky vidět. Výhodou těchto prken je relativně rychlejší a snazší montáž, nevýhodou naopak je vyšší cena a také fakt, že spojování prken T-klipy není zcela vhodné pro prkna s nižší tvarovou stálostí. Nejčastěji je tento typ montáže používán u prken z tepelně modifikovaného dřeva (thermowood) a z plastů či dřevoplastu.
Jaké jsou rozměry terasových prken?
Výrobci a prodejci dodávají terasová prkna v mnoha variabilních délkách, šířkách a tloušťkách. Vybírat tedy můžete z prken o délce 2, 3, 4, 5 a 6 metrů, dále jsou v nabídce prkna o šířce od 90 milimetrů , 120, 143, 144 a 146 milimetrů a v tloušťce jsou k dispozici rozměry nejméně 24 mm a dále pak 26, 27, 28 milimetrů. Ke každému typu prken jsou dodávány také podkladové hranoly v odpovídajících rozměrech.
Jaké jsou materiály terasových prken a podle čeho vybírat?
Primárně jsou materiály prken děleny do tří kategorií. První jsou terasová prkna z evropských nebo exotických, případně sibiřských dřevin. Druhou kategorií jsou prkna z tepelně upraveného dřeva – ThermoWood. A v třetí kategorii najdeme WPC terasová prkna, která jsou vyrobena z materiálu, který je směsí rozemleté dřevní hmoty a plastu. Vedle toho se prodávají i prkna pouze plastová, čili bez příměsi dřevní moučky. Při výběru přihlížíme nejen k požadovanému estetickému vzhledu terasy a snadné údržbě, ale především k předpokladu trvanlivosti terasových prken, která by se podle zvoleného materiálu může pohybovat v rozmezí 15 až 30 let.
Terasová prkna z evropských a sibiřských dřevin, jejich vlastnosti a ceny
Z evropských dřevin můžeme na trhu vybírat z několika typů, k nejoblíbenějším a také nejčastěji používaným patří prkna z modřínu evropského nebo sibiřského. Jeho výhodou je relativně vysoká tvarová stálost a také odolnost vůči povětrnostním vlivům, díky vysokému obsahu pryskyřice a tedy přirozené přírodní impregnaci jsou odolné zejména proti vodě. Tato prkna jsou vhodná především k venkovským domům, chatám a chalupám. Ceny modřínových prken se pohybují v rozmezí od 500 do 800 Kč za metr čtvereční.
Další alternativou prken z evropských dřevin je borovice douglaska a také akát nebo bříza. Kromě zajímavé struktury dřeva je jejich výhodou také relativně vysoká trvanlivost. Ceny prken z těchto dřevin se pohybují v rozmezí 500 až 1000 Kč za metr čtvereční.
Naše rada: Tato prkna vyžadují velmi důkladnou, opakovanou impregnaci speciálními přípravky, oleji a vosky. Díky nim je zajištěna odolnost terasy proti nepříznivým povětrnostním a teplotním vlivům a také proti oděru při běžném používání.
Terasová prkna z exotických dřevin, vlastnosti a ceny
Terasová prkna z exotických dřevin patří v současnosti k preferovaným materiálům zejména pro terasy u moderních městských domů a bungalovů. Jde o materiály dovážené z jihovýchodní Asie a Jižní Ameriky, v nabídce se nejčastěji objevují prkna z dřevin Ipe , Garapa, Teak, Bangkirai nebo Massaranduba. K jejich přednostem patří zajímavé zbarvení dřeva a velmi dobrá odolnost proti povětrnostním vlivům, za relativní nevýhodu lze považovat vyšší ceny, které se pohybují v rozmezí od 1000 do 2000 Kč za metr čtvereční.
Naše rada: Při výběru prken z exotických dřevin konzultujte s dodavatelem také změny barevnosti, které postupem času a vyzrávání dřeva mohou nastat., například u dřeviny Bangkirai dochází k změně barvy na nádech světle šedé, podobný proces nastává i u dalších dřevin.
Terasová prkna ThermoWood, vlastnosti a ceny
Jde o relativně nový druh materiálu, jehož základem jsou dřevěná prkna modifikovaná tepelnými a vlhkostními úpravami. Díky tepelné úpravě mají prkna velmi vysokou odolnost proti povětrnostním vlivům a také rozměrovou a tvarovou stálost. Jsou tedy vhodná i do extrémně vlhkého prostředí, například k bazénu. Terasová prkna ThermoWood mají životnost 30 let a jejich ceny se pohybují v rozmezí od 800 do 1500 Kč.
Naše rada: U prken ThermoWood není k impregnaci doporučeno použití impregnačních olejů na přírodní bázi, protože by tak do modifikovaného dřeva vnikly látky, které byly tepelnou úpravou odstraněny. Došlo by tak k narušení či ztrátě požadovaných vlastností materiálu.
Dřevoplastová prkna WPC – vlastnosti a ceny
Terasová prkna z dřevoplastu jsou, jak už z názvu WPC – Wood Plastic Composite vyplývá, vyrobena ze směsi dřeva a polymerů. Výhodou tohoto kompozitního materiálu je kombinace pozitivních vlastností dřeva – vzhled, struktura – a plastů – vysoká pojivost, odolnost proti vodě, vlhku a změnám venkovních teplot. Díky těmto vlastnostem jsou WPC terasová prkna vysoce trvanlivá a odolná proti povětrnostním vlivům i vyšší zátěži. K jejich výhodám patří také neklouzavý povrch, relativně snadná montáž a velký výběr dekorů a barev. Ceny dřevoplastových terasových prken se pohybují v rozmezí od 800 do 1200 Kč.
Naše rada: Zejména při nákupu prken v e-shopech pozorně sledujte ceny – někteří dodavatelé uvádí v nabídce zdánlivě nízké ceny - od 120 Kč, jde ovšem o cenu za jedno prkno, v konečném součtu je pak cena za metr čtvereční vyšší.
Naše rada na závěr: Při výběru terasových prken vybírejte pečlivě nejen prkna samotná, tedy povrch terasy, ale věnujte pozornost také výběru podkladových hranolů a spojovacího materiálu. I jejich kvalita je podmínkou pro to, aby vám terasa sloužila a dělala radost mnoho let.