Kvíz: Znáte stará zapomenutá řemesla a jejich libozvučná jména? Co dělal třeba pecivál a sviňák?
Kvíz

Kvíz: Znáte stará zapomenutá řemesla a jejich libozvučná jména? Co dělal třeba pecivál a sviňák?

Kvíz: Žertéř, zrcadelník, výtoník, vrkočnice, vozák, vorař, truhličník, trakářník, šumař, špulířník, sviňák, pecivál, stárek, smraďař, smetiprach, řešetář, řebíkář, ras, puštědlník, psář, prťák, prachař, ponocný a tak dále. Podobných slov označujících profese a řemesla, co už dávno neexistují, nebo se přeměnila v jiná, jsou stovky. Vlastně by se vyplatilo vydat na toto téma samostatnou encyklopedii. Ovšem některé z těchto profesí byly ve své době natolik známé, že se propsaly i do paměti současných lidí. Poznáte, o jaká povolání a řemesla jde?

Kvíz: Poznáte nářadí, pomůcky a bazmeky našich řemeslných předků?
Kvíz

Kvíz: Poznáte nářadí, pomůcky a bazmeky našich řemeslných předků?

Určitě se podobných předmětů válí na půdách, v kolnách a stodolách starých chalup ještě spousta. Naši předci je potřebovali ke své obživě denně. Některé doma ve svých dílničkách, jiné na stavbách a svých cestách světem za prací. Přípravku, prostředku, nástroji, který nám zjednodušuje práci, se lidově říká bazmek. A my jsme pro vás připravili takových bazmeků spoustu. Rovnou 20 otázek, ale bazmeků je v nich mnohonásobně více. Poznáte předměty denní obživy našich předků? Vyzkoušejte si náš kvíz.

Přínos vlastnictví kulturních památek

Přínos vlastnictví kulturních památek

V dávné minulosti jsme přišli nejbohatší vzpomínky, které nám naši předkové po sobě zanechali - kulturní památky. Devastace starých staveb byla ještě v 18. století takřka na denním pořádku. Předpisy, které tyto památky měly ochránit před zničením, vznikly už za doby vlády císařovny Marie Terezie. Pravidelný 'dozor' pak zajišťovala od roku 1850 Ústřední komise pro zjišťování a zachování stavebních památek. Systém této památkové péče byl v naší republice rozvíjen po vzniku republiky roku 1918, kdy byly postupně založeny samostatné státní památkové úřady. A ty prakticky existují dodnes. V současné době je v Česku chráněno téměř 42 tisíc nemovitých památek. Pokud některou z těchto památek vlastníte, tak právě pro vás jsou určeny následující řádky.