Pokud nejste připojeni k dálkovým rozvodům tepla a teplé vody, neobejde se domácnost bez ohřívače užitkové vody, takzvaného bojleru. Obvykle jsou tyto ohřívače elektrické, vybavené topnou spirálou, mnohem chytřejším řešením, i když při pořizování dražším, jsou však ohřívače kombinované. Pokud prostě máte možnost svůj bojler napojit na více zdrojů tepla, vlastně vůbec není o čem přemýšlet.
Kombinovaný ohřívač vody rozhodně ano, pokud je to možné
Kombinované ohřívače vody přinesou úspory v každém případě, jsou ideálním řešením ohřevu vody v domácnostech. Výměník tepla přitom můžeme napojit na plynový kotel, kotel na tuhá paliva a biomasu, krbovou vložku, tepelné čerpadlo i solární systémy. Pokud pak od jara do podzimu nepotřebujete interiér vytápět, jednoduše si budete vodu ohřívat elektřinou, ovšem přibližně jen polovinu roku. A to se na snížení spotřeby elektřiny projeví znatelně, i když váš bojler nahřívá vodu pouze v době, kdy využíváte takzvaný nízký tarif elektřiny (dříve se používal pojem noční proud), což se vlastně v domácnostech dnes dělá výhradně, za ohřev vody při vysokém tarifu elektřiny bychom zaplatili ohromnou sumu peněz navíc.
Nízký tarif elektřiny
Nízký tarif je označení, které se používá pro sníženou cenovou sazbu za elektrickou energii. Dříve byla snížená cena nabízena pouze v nočních hodinách, proto se používalo označení noční proud, ale v současné době se nízký tarif spíná i během dne. Hlavním cílem nízkého tarifu je regulace spotřeby elektrické energie. Naopak vysoký tarif, kterému se dříve říkalo denní proud, je označení pro nesníženou cenovou sazbu za elektrickou energii. Nízký tarif mohou využívat odběratelé s takzvanou dvoutarifní sazbou. To v praxi představuje střídání intervalů nízkého a vysokého tarifu, kdy v době nízkého tarifu spotřebitelé platí za elektřinu méně.
Nízký tarif je dnes rozprostřen do celého dne podle druhu distribuční sazby, kterou má odběratel elektrické energie. Může jít o 8, ale i 20 hodin za den. Nízký tarif je aktivován centrálně pomocí hromadného dálkového ovládání (HDO), které automaticky přepne tarif na levnější podle časů spínání. Časy nízkého tarifu se přitom liší napříč Českou republikou. Časy spínání jsou rozděleny podle distribučního území, ve kterém se nachází odběrné místo. Na přijímači HDO je zpravidla uveden HDO kód (kód se nejčastěji skládá z kombinace čísel a písmen A, B a P). Přijímač HDO bývá umístěn v rozvodné skříni vedle elektroměru, v případě novějších zařízení je HDO přímo součástí elektroměru. Pokud máte dvoutarifní sazbu a chcete ušetřit za elektřinu, je vhodné přesunout některé energeticky náročnější aktivity (kromě bojleru i třeba provoz pračky, myčky a sušičky) z časů vysokého tarifu do nízkého tarifu.
Úspory elektřiny i rychlejší ohřev vody
V kombinovaném zásobníkovém ohřívači vody (bojleru) je kromě elektrického topného tělesa umístěn i trubkový výměník tepla, kterým protéká topná voda z otopné soustavy.
Kombinované ohřívače vody vám umožní rychlejší ohřev vody, nejenže přinesou úspory za elektřinu. Navíc máte na výběr z různých typů a objemů. Pozor však, kombinovaný ohřívač vody je vhodný pouze pro ty domácnosti, které využívají teplovodní topný systém (tzv. ústřední vytápění). Pokud máte topení řešené například elektrickými radiátory, podlahovou elektrickou topnou rohoží, případně konvektory, je vhodnějším řešením určitě elektrický ohřívač vody spínaný pouze při nízkém tarifu elektřiny.
Kombinované ohřívače vody se vyrábí v provedení vertikálním i horizontálním, stejně jako ty elektrické. Vertikální ohřívače vody nejsou náročné na prostor, proto bývají často umístěny přímo v koupelně či na toaletě, je-li dostatečně prostorná. Ideální je samozřejmě technická místnost mezi koupelnou a kuchyní. Horizontální ohřívače vody lze pro změnu dobře ukrýt. Vertikální ohřívače vody nabízí dvě varianty napojení externího zdroje tepla. Zprava anebo zleva. Vyrábí se i ohřívače s takzvaným výměníkovým hadem (typ trubkového výměníku), které dosahují vyššího výkonu než dříve vyráběné ohřívače s dvoupláštěm. Voda se proto ohřívá rychleji. A právě u tohoto typu výměníku je vhodné též připojení tepelného čerpadla k ústřednímu topení.
Moderní bojlery jsou navíc vybavené regulátory s dotykovými displeji, které dovedou na základě spotřeby v minulých dnech odhadnout budoucí potřebu teplé vody a ohřejí optimální množství. Tím se ještě více snižuje takzvaná pohotovostní tepelná ztráta. Bojlery též výborně spolupracují s fotovoltaikou a ty kombinované kromě tepelného čerpadla i s termickými solárními panely.
Zdroj: stiebel-eltron.cz, receptarprimanapadu.cz, dtest.cz