zobrazit 3 fotky Domy našich rodičů či prarodičů jsou většinou z plných pálených anebo nepálených cihel bez přídavné tepelné izolace. Domy postavené v sedmdesátých letech jsou z velké části z pórobetonu nebo lehčených tvarovek s omítkou, která měla plnit tepelně-izolační funkci. Sami jistě víte, že starším domům se dnes nevyhýbají problémy způsobené nedostatečnou tepelnou ochranou. A jestliže se v současnosti hovoří o zateplování velmi často, nezpůsobuje to módní vlna, ale změna pohledu na tepelnou ochranu budov.
Hlavním důvodem je již zmíněná spotřeba energie na topení. Zateplením zlepšíme pohodu v interiéru nejen v zimě, kdy ze stěn cítíme chlad, ale i v létě, kdy se nedá přehlédnout naopak sálající přehřátí objektu – obojí se zateplením eliminuje.
Navíc správnou volbou izolace i izolačního systému a jeho vhodným umístěním lze pozitivně ovlivnit průběh teplot v konstrukci, zabránit nežádoucí kondenzaci vodních par a zlepšit i celkovou tepelnou akumulaci zdiva. Tepelná izolace přispívá k ochraně obvodové stavební konstrukce před povětrnostními vlivy – promrznutím a před vysokými teplotními rozdíly mezi interiérem a exteriérem - tím vším se prodlužuje i její životnost. Vhodným izolantem může zateplení posloužit navíc i jako dobrá ochrana proti hluku. Opomenout však nelze ani nový vzhled fasády.
Obytné budovy v současnosti spotřebují asi 1/3 z celkového množství vyprodukované energie a spotřeba energie ve společnosti neustále narůstá. Cena energie se v této souvislosti bude neustále zvyšovat. Zateplení je proto výhodnou investicí do budoucnosti – a to nejen z finančního hlediska, ale i z ohledu na životní prostředí.
Na závěr jedno doporučení:Teplo může unikat z budovy stěnami, střechou, základy, otvory v konstrukci, podlahou nad terénem či podlahou nad nevytopeným suterénem a podobně.
Kromě toho mohou na konstrukci vznikat tepelné mosty na rozhraní různých materiálů a při změnách tvaru konstrukce. Jestliže se rozhodnete zateplit si dům, myslete na to, že jen kompletní zateplení všech míst a ploch včetně detailů může přinést žádoucí účinek. Zateplit například jen stěny a okna, ale střechu ponechat v původním, nevyhovujícím stavu, je jako opravit střechu jen na její větší děravé polovině.