V dnešní době, kdy se náklady, nejen na bydlení, stále zvyšují, hledá každý z nás způsob, kde by se dalo ušetřit. Na úsporu nákladů se však v oblasti bydlení nemůžeme dívat pouze z krátkodobého hlediska. Musíme se dívat více do budoucnosti a úsporu hledat v návratnosti počáteční investice. Stejně jako se nám vrátí peníze díky zateplení domu, výměně oken, výměně starého kotle za nový nebo za tepelné čerpadlo, lze šetřit energie i díky použití vhodné stínicí techniky. Máme na výběr ze tří možností exteriérového zastínění. Pojďme si je nyní představit a porovnat.
Venkovní žaluzie – komplexní, flexibilní a efektivní
Venkovní žaluzie v podstatě fungují jako izolační prvek Vašeho domu. Chrání okno před podnebnými vlivy, jako je silný vítr, déšť či sníh. Všechny tyto přírodní elementy, které s sebou přinášejí zimu a chlad, venkovní žaluzie účinně odrazí, a tak neproniknou do interiéru. Pokud budete mít stínící techniku vybavenou větrným čidlem, zatáhnou se žaluzie automaticky. Můžete to udělat také vy sami na dálku prostřednictvím mobilní aplikace, máte-li žaluzie propojené s chytrou domácností. Mimo to si pak můžete nastavit různé scénáře, kdy se žaluzie stáhnou nebo vytáhnou, např. přejete-li si být probuzení ranním světlem.
Šetřit díky žaluziím můžete i v létě. Žaluzie totiž účinně eliminují množství slunečních paprsků, které dopadají do interiéru, takže vám v místnosti není příliš velké teplo. Nemusíte utrácet za drahou klimatizaci, která je energicky náročná a navíc představuje zátěž pro náš organismus. Jestli chcete ušetřit ještě letos v zimě, pořiďte si venkovní žaluzie nejlépe během září, než začnou podzimní plískanice. Venkovní žaluzie s více než 71% účinností zabraňují prostupu tepla do interiéru! Více se o této problematice můžete dočíst ve zprávě o termovizním měření.
Oproti venkovním roletám jsou žaluzie flexibilní a hodí se do všech místností. Díky naklápění lamel si můžeme regulovat proudění světla i vzduchu, což u venkovních rolet a screenových rolet s plně zatemňující látkou není možné. Kromě toho si zachovávají všechny ostatní výhody jako je snížení hladiny hluku či zábrana proti násilnému vniknutí do domu.
Venkovní rolety – celistvé zatemnění
Venkovní rolety představují velmi efektivní zábranu před přehříváním interiéru v létě, v zimě zase brání úniku tepla skrz okno a minimalizují tepelné ztráty. Navíc chrání soukromí, izolují hluk a zvyšují bezpečnost, lze je vybavit i pojistkou nebo zámkem proti vytažení. Díky integrované síti proti hmyzu řeší také problémy s obtížným hmyzem.
Lamely při úplném či částečném zatažení vždy tvoří celistvou plochu bez možnosti je naklápět. Tím nám místnost dokonale zatemní, udržují chládek nebo naopak nepropustí teplo ven. Ideální jsou do místností, kde se spí nebo do přízemí, kdo tvoří dojem efektivní překážky proti násilnému vniknutí nezvaným návštěvníkům skrze okno do interiéru.
Screenové rolety – látka pro exteriér
Propustnost tepla a světla závisí na zvoleném typu látky. Zpravidla čím větší perforace látky, tím více světla a tepla propustí. Látky typu blackout jsou naproti tomu plně zatemňující a nejvíce efektivní z hlediska nepropustnosti tepla dovnitř v létě a ven v zimě, naopak je to však s regulací vzduchu.
Screenová roleta má schopnost odrazit nebo pohltit takřka veškeré přímé i rozptýlené sluneční záření, které na ni dopadá. Jen malou část cíleně propouští do interiéru, a to díky jemné perforaci. Tím vznikne příjemné šero umožňující běžné domácí činnosti. Na růstu vnitřní teploty se propuštěné světlo prakticky neprojeví. Tok energeticky vydatného slunečního záření tedy screenová roleta zastaví ještě před oknem, okno není přímo ohříváno a při otevřeném okně horké sluneční záření nevniká dovnitř.
Především v zimě pak chceme, aby teplo neunikalo okny ven. Venkovní screenová roleta a vzduchová mezera mezi ní a zasklením je překážkou tomuto úniku. Pokud zvolíme screenovou roletu s nízkou povrchovou emisivitou, snížíme na přibližně 15 % i sálání tepla z jeho povrchu. Tato nízkoemisiní screenová roleta zároveň absorbuje sálavé teplo od teplejšího zasklení jen na úrovni 15 %, zbytek odráží zpět do okna, což přijde velmi vhod. Výsledkem je, že okno s izolačním dvojsklem zlepší venkovní screenová roleta na úroveň trojskla.
Slaďte materiál i barvy
Jelikož jsou okna očima vašeho domova, záleží samozřejmě i na vzhledu rolet a žaluzií. Vybrat si můžete hned z několika druhů materiálů, od barevných lamel až po imitaci dřevěných dekorů či různé tkaniny. Moderní předokenní rolety a žaluzie jsou vyráběné z hliníku, který velmi dobře odolává povětrnostním vlivům, nabízí vyšší bezpečnost a vyznačuje se delší životností. Hliník také velmi dobře izoluje a v neposlední řadě poskytuje lepší ochranu vůči UV záření, odráží nepříjemné sluneční paprsky a tím chrání interiér.
Při výběru designu rolet a žaluzií berte v úvahu barvu fasády a dalších prvků domu, vybrat si můžete z celé řady barevných provedení, případně si objednat individuální odstín. Schránka s vodícími lištami se standardně dodává v bílé, hnědé, stříbrné, béžové a šedé barvě. Povrch je kryt kvalitním lakem, který zajišťuje vysokou odolnost proti otěru. Všeobecně se doporučují používat světlé odstíny barev, protože více odráží tepelné záření.