Stínění oken a balkónových či terasových dveří nás ochrání před letním sluncem, udrží v interiéru příjemnou teplotu a vytvoří hráz zvědavým pohledům zvenčí, pokud zrovna potřebujete soukromí. A právě žaluzie se vydaly z interiérů ven, na vnější stranu oken a dveří. Proč a jaká jsou nabízena technická a designová řešení?
Oproti venkovním roletám jsou žaluzie finančně i technicky méně náročné. Sice nedovedou zlodějům zabránit proniknutí do interiéru, ale všechny ostatní funkce splní stejně spolehlivě. A navíc, pro zloděje nejsou venkovní rolety stejně žádnou velkou překážkou, jen jednou z hrází na cestě za kýženým lupem.
Venkovní, ale samozřejmě také interiérové žaluzie patří mezi nejdostupnější stínící prostředky. Nejsou náročné na údržbu, snadno se ovládají (mechanicky či elektromotorem a ovladačem nebo tlačítkem). Některé typy žaluzií je dokonce možné instalovat v interiéru i zvenčí.
Venkovní, ale samozřejmě také interiérové žaluzie patří mezi nejdostupnější stínící prostředky. Nejsou náročné na údržbu, snadno se ovládají (mechanicky či elektromotorem a ovladačem nebo tlačítkem). Některé typy žaluzií je dokonce možné instalovat v interiéru i zvenčí.
Charakteristika žaluzií
Žaluzie jsou soustavou horizontálních či vertikálních lamel, které zakrývají stavební otvory. O žaluziích nehovoříme pouze u oken a balkónových či terasových dveří. Zastoupí i roli stínění průduchů klimatizace, chladičů, ale třeba i některé varhany obsahují takzvaný žaluziový stroj, který tlumí zvuk píšťal podle úhlu natočení lamel. Čili žaluzie neslouží jen k regulaci pronikajícího světla a tepla, ale i vzduchu.Výrazem žaluzie nazýváme celou soustavu. Žaluzie určené k stínění stavebních otvorů se vyrábějí z kovu, dřeva, plastu, bambusu, textilií a dalších materiálů. Skládají se z destiček (lamel) spojených provázkem nebo lankem. Díky tomu je možné žaluzie navíjet a natáčet. Otáčením žaluziových lamel vznikají mezery a nebo naopak celistvá (uzavřená) plocha. Žaluzie rozdělujeme na horizontální (meziokenní, interierové, interierové s čelním vývodem na plastová okna a eurookna, předokenní) a vertikální, domykavé a nedomykavé.
Historie stínění
Vzniku a užívání žaluzií předcházelo zateplující zakrytí vchodu do jeskyně již v neolitu a poté závěsy ve starém Egyptě, které získaly svůj dekorativní charakter zhruba od dob starověkého Řecka. Předchozí užívání závěsů bylo jen účelové. Závěsy poté prošly dlouhou historií stylů a módních trendů až do současnosti. Ovšem právě používání žaluzií si vynutila až moderní doba. Ta totiž přinesla zcela nové pohledy na funkci a vzhled interiéru. Moderní žaluzie musí být kromě svého účelu i vkusnou náhražkou záclon a závěsů.Horizontální venkovní žaluzie
U venkovních žaluzií se setkáme téměř výhradně s horizontálními. Textilní materiály vertikálních žaluzií nejsou vhodné pro exteriér, stejně jako větší rozměry lamel. Po horizontálních venkovních žaluziích sáhnou milovníci jednoduchého, technického a levného způsobu stínění se snadnou regulací. Zastíní stavební otvory rodinných a bytových domů, kanceláří, obchodních komplexů a podobně. Lze je přitom snadno použít i v oknech atypických rozměrů. Nejrozšířenější jsou horizontální žaluzie hliníkové. A právě v případě venkovních žaluzií je zde eliminována špatná vlastnost hliníku. Pokud bychom totiž použili hliníkové žaluzie v interiéru, předávaly by dovnitř teplo – zahřívají se. Venku nám však tato vlastnost nevadí, teplo se dovnitř nedostane skrz zasklení a naopak oceníme odolnost hliníku ve venkovním prostředí. Dřevěné či bambusové žaluzie naopak použijte raději v interiéru.Venkovní žaluzie tedy sníží při zatemnění teplotu v místnosti i v hliníkovém provedení. Zároveň ale umožňují i přirozené větrání bez nutného snížení sluneční ochrany. A také působí jako zajímavý architektonický prvek domu, změní vzhled fasády a umožní proměnlivost vzhledu výplní stavebních otvorů. Ideálně vyniknou na větších stavbách s většími okenními plochami. Důležité je u venkovních žaluzií těsnění mezi jednotlivými lamelami, bez kterého by mohly žaluzie způsobovat za větru příliš silný hluk (lamely na sebe narážejí). Venkovní žaluzie se vyrábějí se šířkou lamel od 50 do 100 mm.
Univerzální vestavné schránky
Do těchto schránek ukryjete před nepříznivým počasím venkovní žaluzie, rolety, textilní zastínění i sítě proti hmyzu. Je však nutné s nimi počítat již ve fázi hrubé stavby domu. Schránky dosahují vynikající tepelné a zvukové izolace, montáž je ve fázi hrubé stavby domu snadná, nabízejí flexibilní a variabilní tloušťky a výšky schránky, ovšem také napomohou uspořit energie eliminací tepelných mostů. Nabízené jsou systémy TOP FRAME a TOP PSI. Jsou to kvalitní nadokenní schránky určené pro vestavbu společně s oknem. Hodí se pro všechna okna a dveře v novostavbách, ale i ve staré zástavbě při rekonstrukcích. Pořídit si je můžete podle různých tlouštěk zdiva, zaomítají se zevnitř i zvenčí. Všechny typy schránek je možné dodat i s rolovací sítí proti hmyzu. Schránka TOP FRAME pak také dosahuje vysokých hodnot zvukové a tepelné izolace. Izolační materiál je vyroben ze speciálního zhuštěného styroporu, který nepřijímá vodu. Umožňují zdokonalené napojení okna do zdiva a utěsnění spodní hrany.ECN-systém® žaluzií
ECN-systém® kombinuje nový tvar lamel a tedy nový design, patentovaný pásek s klouby a nerezové ECN spony. Vyznačují se kromě originálního vzhledu i lepší funkčností, odolností vůči větru a delší životností. Žaluzie ECN-systém® jsou nabízené ve dvou provedeních - AR 63 ECN a AR 80 ECN.Tyto žaluzie jsou určené k montáži zvenčí, ale i do interiéru. Samozřejmě jsou především určené k regulaci množství slunečního světla, které proniká do interiéru. Fixované jsou pouze na horní hraně okna, nepotřebují tedy boční (postranní) vodící lišty.
Textilní pásek s kuželovými čepy drží trvale tvar a vodí lamely dvoudílnými plastovými čepy jistě a téměř nehlučně díky kevralové výztuze. S jednotlivými lamelami je pásek spojen háčky z ušlechtilé oceli, která zajišťuje minimální pružnost a také minimální vytahování. V konečném důsledku mají tyto žaluzie delší životnost.
Zdroj: www.hella-czech.cz