Bytové domy i jiné objekty procházejí v naší zemi zateplováním. Izolování pláště včetně výměny původních oken za plastová se provádí opravdu v masívním měřítku a někdy se zapomíná, jak moc to změní mikroklima v bytech nebo na našich pracovištích.
Úspora na vytápění, ale za jakou cenu?
Po zaizolování domu bude vzduch uvnitř teplý a to s menšími náklady než dřív, ale znečištěný a vlhký. Musíme počítat s hromaděním vodních par z vaření, sušeného prádla, našeho dechu i z pokojových rostlin se všemi nepříjemnými následky. Jimi může být pomnožení plísní, bakterií a dalších nežádoucích mikroorganismů. Vlhký a často znečištěný vzduch dýcháme my i naše děti a to po dlouhé hodiny a tím výrazně ovlivňujeme svůj zdravotní stav.Chcete-li dýchat zdravý vzduch, musí ten 'použitý“, vlhkost a nečistoty ven a dovnitř je třeba dostat čerstvý vzduch zvenčí. Jen částečně to dokážete otevíráním oken a to jen pokud je dostatečné a pravidelné. Dále můžeme využít elektrického ventilátoru umístěného v koupelně a na záchodě a nebo kuchyňského odsávání, pokud jej máte. Jestliže ale bereme nutnost zlepšit mikroklima v interiéru opravdu vážně, je třeba uvažovat například o odborné instalaci kvalitních ventilačních turbín.
Ventilační turbíny
A proč právě ventilačních turbín? Není je třeba pohánět elektřinou. Rozpohybuje je sama příroda prostřednictvím přirozeného proudění vzduchu - tedy větru. Jde o zařízení navýsost ekologická a jejich provoz nás nic nestojí . Ventilačními turbínami spolehlivě odvětráme odpudivé pachy a vlhkost z kuchyní, koupelen a WC. Vzduch, o který už nestojíme, odchází společnou stoupačkou bytového domu ať již panelového či zděného, ovšem i domu rodinného.Zní to jednoduše, ale je třeba dodržet podmínku kvality. Spokojený obyvatel bytu z vás bude jen za předpokladu, že dobře navržené technické řešení bude realizováno odborníky.
Na čem závisí funkčnost ventilačních turbín
Jen kvalitně vyrobená ventilační turbína se nestane pouhou zbytečnou ozdobou na střeše domu. Jádrem problému u tohoto sofistikovaného větracího zařízení jsou jeho ložiska. Pokud začne turbína po čase vydávat různé vrzavé a rachtavé zvuky, které ruší spánek nájemníků, je už pozdě litovat, že jste špatně investovali.Rozvažte nákup turbíny a případně připlaťte za kvalitní komponenty. Výrobce by měl deklarovat, jaké do svých zařízení montuje a kde byly vyrobeny. Vrcholem diletantství je nahrazování kovových součástí plastovými. Mohou sice fungovat, ale jen po krátkou dobu. Nakonec vše může skončit reklamací, u které vůbec není zaručen úspěch.
Pokud se má turbína otáčet bezhlučně, osvědčují se jednořadová - ideálně ocelová kuličková ložiska s dvojitým plastovým těsněním a s trvalou mazací náplní. Díky ní je životnost neuvěřitelných 40 let a to bez údržby. Velkou roli hraje také materiál použitý na šrouby a lopatky. Ty z tenkého hliníku mohou být snadno poškozeny třeba krupobitím, které u nás v posledních letech není žádnou vzácnostní.