zobrazit 5 fotek SJEDNÁNÍ MONTÁŽE: Odborné firmy by měly znát správné technologické postupy kladení podlahovin a ručit za kvalitu provedené práce. Pokud se vám při sjednávání zakázky jejich jednání nezdá a prodavač o materiálech ani o jejich montáži zjevně příliš neví, raději se ještě poptejte jinde.
EKONOMIKA: Koupit si někde podlahu a pak si ji nechat položit navíc není ani ekonomicky výhodné, nemůžete si totiž uplatnit sníženou sazbu 9% DPH na celou zakázku a zaplatíte 19%. Rozdíl DPH vám tedy může v opačném případě částečně hradit cenu pokládky. Dobré firmy s vámi sepíší montážní list či smlouvu a spočítají orientační rozpočet zakázky. U malých a jednoduchých zakázek se počítá rozpočet přímo na prodejně, na složitější zakázky jezdí nejprve technik. Důležité je také vědět, že většina firem vybírá zálohu na materiál ve výši 30 až 50 % rozpočtu.
VLHKOST: Vlhkost je pro každý stavební obor problém. Ne jinak je tomu u podlahářství. Beton potřebuje pro svou 100% pevnost 28 dní, jinak je to však s jeho vlhkostí. Optimální doba vysychání betonu o 5 cm tloušťce je cca osm týdnů. Budete-li chvátat s položením materiálu na vlhký podklad, vyhazujete peníze oknem. PVC či linoleum se zvlní, laminátové plovoucí podlahy zvednou a dřevo zvětší svůj objem v místnosti až o několik centimetrů. Pamatujte, že betony musí být dostatečně vyzrálé a žádným přitápěním chemickou reakci vysoušení nijak výrazně neurychlíte. Nejlepší je, pokud dostatečně větráte. Chcete-li do novostavby dřevěnou podlahu, nepoužívejte buk ani javor. Ostatně, tyto dvě dřeviny nejsou pro svou objemovou nestálost vhodné ani k pokládce na podlahu s podlahovým topením.
PŘECHODOVÉ LIŠTY: Každou podlahu je třeba nějak zakončit. Pro ukončení ve dveřích se používají přechodové lišty nebo dřevěné prahy. Nejlepší lišty jsou však kovové a seženete je v neuvěřitelné škále provedení, od klasických obloučků pro různé výšky podlah, až po schodové či ukončovací profily a podobně. Nejčastěji se přitom používají lišty hliníkové, které jsou potažené odolnou laminátovou fólií s různými imitacemi dřevin. Nedoporučujeme používat přechodové lišty z plastů, každý plast po čase vytvrdne a praskne.
ZÁVĚREM: Nahustit všechny rady do jednoho článku opravdu nelze, neboť každá stavba má svoje specifika a každý problém má své řešení. Nejpodstatnější a zřejmě nejdůležitější radu jsme si však nechali na konec. Chcete-li se vyvarovat problémům a skutečně mít kvalitně položenou podlahu, opravdu to nechte na odbornících.