Vhodně zvolený rošt a matrace správně rozloží hmotnost vašeho těla, budou kopírovat jeho tvar a budou vaší páteři skutečnou oporou, zádovému svastvu pak poskytnou uvolnění. Odměnou vám bude kvalitní a osvěžující spánek i ranní vstávání bez bolestí a proleženin.
Výběr matrace
Matraci zásadně vybírejte ve specializovaných prodejnách, do hypermarketu nechoďte „pro tu nejlevnější.“ Setkat se můžete i s pojmem „STUDIO ZDRAVÉHO SPANÍ,“ kvalitní matrace a rošty včetně odborné rady před jejich pořízením však získáte i v běžné prodejně nábytku, která není zaměřena speciálně na postele a jejich doplňky. Pokud dokonce prodejce nabízí „luxus zapůjčení matrace“ na jednu noc za vratnou kauci, máte vyhráno. To je totiž ten nejlepší způsob výběru, jaký existuje, bohužel je to u nás zatím jen výjimečná služba.Tvrdost matrace
Matrace by neměla být ani příliš měkká a ani tvrdá. Pokud si ji na vyzkoušení nemůžete odnést domů, je dobré si v ní alespoň chvíli poležet, rozvalit se, jako kdybyste byli doma. Ochotný prodejce vám to jistě umožní. Položte se nejprve do polohy, ve které usínáte a klidně zkuste zavřít oči. Pokud máte nějaké zdravotní potíže spojené s páteří, klouby či svalstvem, případně hybností, je nutné je prodejci sdělit. Poradí vám, jaká matrace je vhodná právě pro vás. Doporučuje se vyzkoušet pro porovnání více typů matrací.Pro matrace je důležitá takzvaná „bodová elasticita,“ matrace by se měla prohýbat pouze v místě, kde na ni zatlačíte, přizpůsobuje se tedy vašemu tělu. Nesmí vás nikde tlačit a vaše páteř by měla být v rovině, což poznáte v poloze na boku, ve které většina lidí i usíná. Pokud usínáme na zádech, špatně se nám dýchá, stejně jako při spánku na břiše. Pokud si lehnete na záda, bederní oblast se nesmí oproti dalším částem těla příliš propadat. V opačném případě to značí, že je matrace až příliš měkká. Běžně se u matrací také uvádí „stupeň tvrdosti,“ v stupnici od 1 do 5. Vy vybírejte zásadně stupeň 3 a vyšší – tvrdší matarce. Více tvrdá matrace je menším zlem než příliš měkká.