I když léto milujeme a těšíme se na něj několik měsíců, nic se nemá přehánět. Utéct na chvíli z prosluněné terasy nebo zahrady a ochladit se chceme sem tam všichni. Klimatizace se stala jednoduchým řešením pro spoustu domácností. Přináší však mnohem více škody než užitku. Venkovní stínění je oproti tomu skvělou volbou, a to nejen pro naše zdraví.
Proč je lepší venkovní stínění než klimatizace?
Klimatizace poskytuje sice v horkých letních dnech úlevu od tepla, ale existuje celá řada důvodů, proč není pro naše zdraví prospěšná, a proč bychom ji měli využívat méně nebo dokonce vůbec.
- Nižší kvalita vzduchu - zapnutá klimatizace recirkuluje vzduch v místnosti, což může zvýšit koncentraci prachu, alergenů nebo dalších nečistot a zapříčinit alergické reakce.
- Suchý vzduch - klimatizace může vysušovat pokožku, jelikož zbavuje vzduch vlhkosti. Dostavit se mohou také potíže s dýcháním nebo podráždění očí.
- Teplotní rozdíly - přechod z velkého horka do chladné klimatizované místnosti může způsobit bolest hlavy, svalové křeče i únavu.
- Energetická zátěž - k tomu všemu je ještě klimatizování místnosti poměrně nákladné, jelikož klimatizace spotřebovává velké množství elektrické energie.
Venkovní stínění je šetrnější a ekologičtější cestou k pohodlnému životu
Všichni víme, že venkovní stínění má především chránit před slunečním zářením. Tímto bychom ale účel žaluzií a rolet až směšně zjednodušili. Nezapomínejme na estetickou funkci, ochranu vašeho soukromí nebo snížení hluku v místnosti.
To však není vše! Na rozdíl od klimatizace vytváří stínicí technika mnohem zdravější a pohodlnější podmínky pro naše životy.
Přirozená cirkulace vzduchu - rolety či žaluzie podporují čerstvý průtok vzduchu a vytváří příjemné mikroklima. Udržuje se tak přirozená vlhkost, která brání vysychání pokožky.
Jemná regulace teploty - sami si nastavíte, jak moc chcete, aby slunce a teplo do místnosti proudily. Interiér tak udržujete příjemně chladný. Vaše tělo nebude v šoku z přechodu z vyhřáté zahrady do ledového království.
Energetická úspora - venkovní rolety a žaluzie snižují výrazně pronikání tepla do místnosti a zabraňují jejímu přehřátí. Po montáži stínění nebudete již nezdravou klimatizaci potřebovat, a ještě ušetříte za elektřinu.
Pojďme se detailněji podívat na to, jaká stínicí technika se hodí do jednotlivých místností a jak si správně vybrat tu kvalitní, odolnou a stylovou.
Venkovní žaluzie umožní stínit i větrat zároveň
Venkovní žaluzie jsou tvořené z hliníkových lamel různých tvarů a funkcí. Některé lamely jsou vhodnější pro lepší zatemnění prostoru, jiné se vyznačují minimální hlučností. Ideální jsou do místností, kterými v průběhu dne přechází slunce. Principem venkovních žaluzií je stínit tam, kde svítí slunce a větrat, kde je již stín a sluneční paprsky nepronikají do interiéru.
Jestliže lamely naklopíte do vodorovné polohy, budete mít stále výhled na zahradu a nic vašemu bystrému oku neunikne. Nejprodávanějším typem žaluzií se stal Z-90 Noval, který se pyšní dokonalým zavíráním lamel, jelikož na každém z nich najdete těsnění.
Screenové rolety jsou ve stínění trendem
Velkým hitem nejen rodinných domů jsou screenové rolety nebo též známé jako svislé fasádní clony. Rolety jsou tvořené pevnou a odolnou textilií, která brání slunečním paprskům i pohledům zvenku. Nebrání však výhledu ven.
Do místností jako dětské pokoje, kuchyně nebo obývací pokoj jsou ideální volbou screenové rolety s děrovanou látkou, díky čemuž je umožněn částečný průhled ven. Naopak do ložnic vybírejte zcela zatemňovací látky. Vždy padnou jako ulité každému domu, a to díky široké škále barevného provedení.
Stínicí technika za zlomek ceny? Nezapomínejte na dotace
Chcete si pořídit stínicí techniku, ale máte obavy z počátečních nákladů? Strach hoďte za hlavu. Nová zelená úsporám 2023 vám zajistí finanční podporu při montáží venkovních rolet či žaluzií. Žádost má jenom pár jednoduchých podmínek:
- Lze ji podat pouze v kombinaci s dotací na zateplení.
- Podat ji můžete jen přes internet prostřednictvím online formuláře.
- Žádá o ni vlastník rodinného domu, vlastníci řadových domů nebo příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky.
Aby byla žádost řádně schválena, zapotřebí jsou ještě formální a technické dokumentace v podobě výkresové dokumentace nebo odborného posudku. A jak vysoký může být příspěvek?
- Manuální ovládání (mechanické i motorické) - 1000 Kč /m2
- Chytré ovládání (dle intenzity slunečního záření) - 1 500 Kč/m2
O dotaci nemusíte žádat jen před zahájením montáže, ale dokonce i po skončení prací. Jediné, co musíte udělat, je uchovat si veškeré faktury a doklady.