Proč vytápět dům tepelným čerpadlem?
Chcete být ještě o trochu víc pánem svého času a svého domu? Pusťte se do vytápění tepelným čerpadlem. Ušetříte na mnoha frontách.
Chcete být ještě o trochu víc pánem svého času a svého domu? Pusťte se do vytápění tepelným čerpadlem. Ušetříte na mnoha frontách.
Když dnes někde zavadíte o informace, jaké plány jsou momentálně v běhu pro snižování emisí, energetickou efektivitu a boj s klimatickými změnami, můžete jen konstatovat, že zrovna malé cíle si to neklademe. Jejich dosažení navíc ztěžuje jeden přehlížený fakt. Otázka našeho komfortu.
Zamysleli jste se někdy nad tím, proč teplou vodu využijeme v domácnosti jenom jednou a pak bez dalšího využití odteče do kanalizace? Nepřijde vám to jako zbytečné plýtvání? V tomto článku se dočtete, jak teplou vodu využít dvakrát a zároveň se dozvíte, jaké benefity vám to přinese.
Uvedeme vám tři příklady z reálného života, ke kterým zcela běžně dochází. Schválně jestli se v nich vy sami najdete. Prvním je zrekonstruovaný vinný sklep, druhým garáž používaná jako skladiště a třetím plíseň v pánské společenské místnosti domu.
Poslední roky eskalovaly především na internetu informace, že EU omezí a případně i zakáže spalování palivového dřeva. Fake. Do toho razantně vkročila energetická krize a lidé začali rychle nakupovat krbová kamna, třeba i ta levná z hypermarketů, a začali oprašovat vytápění dřevem. Cena palivového dřeva raketově vzrostla, sotva se dřevo stačilo vyrovnat s kůrovcovou kalamitou. A nyní, kdy cena palivového dřeva klesá (resp. kolísá) a lze předpokládat, že v příštím roce by mohla klesnout ještě více, se vláda chystá zvednout DPH na palivové dřevo z aktuálních 15 na 21 procent. Jak se v tom blázinci vůbec vyznat? A nepřipadá vám palivové dřevo tak trochu jako fackovací panák? Padni, komu padni.
Cílem uživatele a investora při stavbě rodinného domu je postavit budovu s moderními technologiemi, které minimalizují provozní náklady a přitom vyžadují co nejmenší údržbu. Navíc je třeba splnit požadavky platné legislativy a vyhovět nastaveným ekologickým standardům.
Bez větrání, tedy výměny vzduchu ve vnitřních prostorách budov, by byl jakýkoli dům neobyvatelný. A jelikož trávíme právě v interiérech většinu svého času, má kvalita vnitřního prostředí zásadní vliv na naše zdraví. Větrat přitom lze účinně a zároveň úsporně. Tak, že nám neutíká drahé teplo.
Stavby se podílejí na energetické spotřebě ze 40 % a jsou zodpovědné za více než 35 % emisí skleníkových plynů. A právě v S&P si uvědomují závazek vůči naší planetě a společnosti. Navrhují a vyrábí proto nové udržitelné a energeticky účinné ventilační systémy.
9. díl minisérie otázek a odpovědí k tepelným čerpadlům. Jaká je hlučnost tepelných čerpadel? Odpovídá specialistka na tepelná čerpadla Jana Bačkovská.
Malá lokální rekuperační jednotka RESPIRO 150 PRO je určena k ekonomicky úspornému větrání místností v rodinných i bytových domech. Snadno a rychle touto jednotkou nahradíte původně instalované ventilátory.
Letos byly opět vyhlášeny Kotlíkové dotace. Jejich smyslem je podpořit výměnu starých kotlů a tím pomoci zlepšit životní prostředí a ovzduší. Výzvu již vyhlásily všechny kraje v ČR. V současné době je připraveno 1,7 miliardy korun na výměnu starých kotlů. Tento objem prostředků vystačí na přibližně 15 tis. výměn.
Rekuperační jednotka RESPIRO 150 PRO je určena pro nové stavby i rekonstrukce jako vhodnější záměna stávajícího podtlakového větrání ventilátory, které přivádí do interiérů chladný vzduch.
V našem nejnovějším podcastu jsme měli tu čest mluvit se zakladatelem portálu Refsite. Pokud jste o Refsite ještě neslyšeli, je na čase to změnit. Refsite je první nezávislý portál pro sdílení a hodnocení referencí firem ve stavebnictví.
Stavební veletrh FOR ARCH, který se koná ve dnech 19. až 23. září, nabídne návštěvníkům nejvíce tipů, produktů a odborníků na energetické úspory v domácnostech i alternativní zdroje energie.
Rodinný dům je radost i starost zároveň. Jaké náklady na vytápění a ohřev vody mám čekat, kolik mě bude stát provoz domu? Vyplatí se tepelné čerpadlo a jak se na nákladech projeví fotovoltaika? Jaké jsou rozdíly v nákladech u domů s různou izolací a štítky? Dobré otázky, na které je tak těžké najít relevantní odpovědi. A právě odpovědi na tyto otázky jsou dnešním tématem.
8. díl minisérie otázek a odpovědí k tepelným čerpadlům. Je nutný akumulační zásobník? Odpovídá specialistka na tepelná čerpadla Jana Bačkovská.
Je zřejmé, že stojíme na prahu transformace celého energetického sektoru. Aby bylo dosaženo cenově dostupné energie pro všechny subjekty sdílející společný evropský prostor, bude nutná udržitelná a digitální tranformace.
Sprchování v létě je obzvláště za veder častější než po zbytek roku. Tělo přitom tak nějak intuitivně odmítá vroucí vodu a ruka otáčí baterií opatrněji. Ano, teď je to tak akorát vlažné. Sprchovat se v létě ze zvyku hodně teplou vodou je opravdu zbytečné. Tedy pokud jsme zrovna neprochladli na dešti. Kolik bychom ušetřili, kdybychom se v létě sprchovali pouze vlažnější vodou? Vypočítáno!
7. díl minisérie otázek a odpovědí k tepelným čerpadlům. Specialistka na tepelná čerpadla Jana Bačkovská odpovídá kromě jiného na otázku, jaký je rozdíl mezi "splitem" a "kompaktem"?
Ve 45. díle našeho podcastu jsme se podívali na zoubek tepelných čerpadlům. Povídali jsme si tom, jestli se nám vyplatí a za jak dlouho se vrátí investice do tepelného čerpadla, i o tom, jak na tepelná čerpadla v bytových domech, aby se opravdu vyplatila.