Nová legislativa (Stavební zákon a navazující vyhlášky MMR 268/2009 a 269/2009) nařizuje zabezpečení správného hospodaření se srážkovou vodou na pozemcích, na kterých chceme stavět nový dům, a které jsou v lokalitě s nedostatečnou kapacitou kanalizace či zcela bez kanalizace. Ovšem recyklovat a využívat můžeme nejen vodu srážkovou, ale i odpadní. Z dlouhodobého hlediska tak ušetříme nejen finanční prostředky, ale i přírodu. A hlavně – pitnou vodu, které je na světě zoufale málo!
Srážková voda nahradí snadno pitnou
Masivní výstavba, ke které dochází nejčastěji v okolí větších měst, způsobuje nepříznivý poměr střešních ploch a zpevněných ploch na pozemcích oproti plochám umožňujícím přirozené vsakování dešťové vody. Ze strany úřadů je tedy vyvíjen rostoucí tlak na šetrnou likvidaci vodních srážek a jejich co nejdůkladnější využití na zahradách a v rodinných domech.Pokud vezmeme v úvahu průměrnou spotřebu vody na každou osobu v domácnosti, která činní 150 litrů denně, ovšem ze které využijeme pouze 2% k pití a vaření, je nasnadě nahradit až 50 a více procent vody pitné srážkovou. A co víc, na celé planetě se vyskytuje 97% slané vody a pouhá 3% tvoří voda sladká, ovšem její značná část je soustředěna za polárními kruhy ve formě ledu. Pokud si takováto čísla uvědomíme, měla by být dostatečným impulsem k šetření pitnou vodou.
Plastové jímky Betaxo určené k zadržování dešťové, splaškové a užitkové vody
Plastové jímky jsou vybavené žebrovanou konstrukcí. Spoje jsou provedené technologií svařování, jímky jsou vyrobené technologií rotačního tváření plastů - HDPE. Odolají i pojezdu nákladních a osobních automobilů.Plastové jímky vůbec nekorodují a jsou plně recyklovatelné. Plastové jímky využijeme jako akumulátor dešťových srážek využitelných následně k zalévání záhonů nebo skleníků, kropení kurtů, praní prádla, splachování toalety, plnění bazénů čistou dešťovou vodou a dalším účelům. Jímky jsou vybavené bezpečnostním přepadem.
Plastové jímky Betaxo se nemusí ukládat do předem vybetonované jámy, stačí je usadit do vykopané jámy a zakrýt pískem nebo štěrkopískem. Životnost těchto jímek je prakticky neomezená.
Doporučená vzdálenost pro umístění jímky od základů domu je pět metrů.
Jímky je vhodné umístit na chladném a tmavém místě, proto jsou v ideálním případě usazované do země. Za teplot vyšších jak 15 oC a při dopadu světla se v nich silně množí bakterie. Kvalitní plastové jímky určené k instalaci do země jsou nabízené o objemech až 7000 litrů. Ovšem jímky bychom neměli plánovat příliš velké, domácnost vyžaduje průměrnou velikost nádrže 5 až 8 m3 a k zavlažování zahrady potřebujeme 6 m3 na 100 m2 zavlažované plochy. Při výběru nádrže je navíc zohledňováno i množství dešťových srážek v lokalitě a velikost střešní plochy.
Vlastnosti a přednosti plastových jímek
- Jednoduchá montáž, usazení jímek bez betonáže
- Dlouhá (resp. neomezená) životnost a záruka 20 let
- Certifikované výrobky dle systému kvality EN ISO 9001
- Žebrovaná konstrukce zaručuje stabilitu a pevnost jímek
- Je umožněno propojení více jímek
- Jímky jsou určeny ke skladování dešťové vody, splaškové vody, pitné vody, ale i různých chemikálií
- Jímky jsou 100% těsné
Výhodné sestavy na využití dešťové vody
Výhodné sestavy, to jsou plastové jímky včetně příslušenství ušité přímo na míru, čili včetně přesně se hodícího filtru, litinového poklopu, nebo třeba prodlouženého komínu. Na komín lze umístit poklop, nejlépe ten nejodolnější litinový. Všechny nádrže lze osadit filtry nebo čerpadly.Dvoukomorové plastové jímky – čili septiky - pracují na bázi samočisticího mechanismu za použití anaerobních bakterií, které kal rozkládají na dně plastové jímky. Díky dvěma komorám je voda z jímky předčištěna, poté už stačí jen zakoupit filtr a získáte tak svou vlastní „čističku odpadních vod.“ Dále už vodu pouze odvedete trativodem do přírody, která se postará o její další, konečné očištění.
Vsakování dešťové vody
Jestliže nechceme srážkovou vodu jímat, nebo pro případ, že by již byla jímka plná, zajistíme vsakování dešťové vody na pozemku. To zajistí vsakovací jáma o objemu cca 5 m3, která je naplněna kamenivem, nebo systémem drenáží z běžných drenážních trubek - na 5 m3 tradiční drenáže se položí cca 180 m potrubí zabaleného do geotextilie a obsypaného štěrkem. Nabízené jsou ovšem i plastové vsakovací klece a tunely, které je možné dokonce navzájem propojovat, čímž dosáhneme vysoké kapacity zařízení. Kromě vsakování jsou tyto klece a tunely využitelné i k odvodňování velkých ploch, nebo jako řešení odtoku ze zahradních jezírek a rybníčků. Tři běžné vsakovací tunely nahradí cca 3 m3 běžné štěrkové nádrže a nebo 111 m drenážního potrubí. Usazují se do mělkého výkopu, obalí se geotextilií a po připojení k přívodu dešťové vody zasypou štěrkem a zeminou (vrstva zeminy se od štěrku opět odděluje geotextilií).Zdroj: www.kvalitnijimky.cz