Zabezpečovací technikou lze zabezpečit jakýkoli objekt, včetně bytu či rodinného domu. Hlavní funkcí je ochrana majetku, ale speciální hlásiče mohou upozornit i na životu nebezpečné situace. Které prvky se používají nejčastěji a jak fungují? Jaké jsou druhy instalovaných systémů, který se používá pro novostavby a který pro stávající domy? Vyplatí se je instalovat svépomocí?
Zabezpečovací technika není výjimečné nadstandardní vybavení. Elektronické zabezpečovací systémy (EZS) jsou finančně mnohem dostupnější, než se většina lidí domnívá. Výše investice se samozřejmě odvíjí od podmínek zabezpečovaného bytu nebo domu, obecně lze říci, že ceny jsou srovnatelné s běžnými elektrickými spotřebiči. Naopak bychom neměli šetřit na odborné instalaci. Zárukou bezproblémové funkce totiž nejsou pouze kvalitní komponenty, ale také jejich správná instalace.
Ústředna rozhoduje o vyhlášení poplachu a aktivuje sirény. Ty mohou svým zvukem buď odradit pachatele, nebo přilákat pozornost okolí. Ústřednu lze ovládat například prostřednictvím klávesnice, čipové karty nebo dálkovým ovladačem.
Šíření informace o poplachu zprostředkovávají komunikátory prostřednictvím pevné telefonní linky nebo sítě mobilních operátorů. Nejčastěji se používají GSM komunikátory, které poskytují GPRS připojení na pult centrální ochrany (PCO). V případě poplachu máme jistotu profesionálního zásahu.
Jak zabezpečovací systém funguje?
Centrem každého systému je ústředna, která vyhodnocuje informace ze snímačů a ovládacích zařízení podle zadaného naprogramování. Detektory zaznamenávají např. otevření dveří, oken, rozbití skla, pohyb, požár nebo únik plynu.Ústředna rozhoduje o vyhlášení poplachu a aktivuje sirény. Ty mohou svým zvukem buď odradit pachatele, nebo přilákat pozornost okolí. Ústřednu lze ovládat například prostřednictvím klávesnice, čipové karty nebo dálkovým ovladačem.
Šíření informace o poplachu zprostředkovávají komunikátory prostřednictvím pevné telefonní linky nebo sítě mobilních operátorů. Nejčastěji se používají GSM komunikátory, které poskytují GPRS připojení na pult centrální ochrany (PCO). V případě poplachu máme jistotu profesionálního zásahu.
Zabezpečení objektu proti vloupání
Zabezpečení proti vloupání může mít různé podoby. Základem je ochrana vstupních dveří v podobě magnetického detektoru. Ten při otevření dveří vyšle signál ústředně, a pokud nedojde k odjištění během nastavené doby, vyhlásí ústředna poplach. Tímto způsobem lze zabezpečit všechny vstupy a okna.Rozbití oken zaznamenají akustické detektory rozbití skla, které reagují pouze na specifický zvuk.
Pro ochranu vnitřních prostor se využívají infrapasivní snímače (PIR snímače), které analyzují teplotu v místnosti a pohyb člověka v prostoru.
Klasické drátové a bezdrátové systémy
Jaký systém zvolit? Klasické drátové prvky propojené kabely, bezdrátové systémy s radiovou komunikací nebo kombinace obou – nelze říci, že jeden systém je spolehlivější nebo lepší než jiný. Spolehlivost i bezpečnost systémů jsou poměrně srovnatelné. Klasické systémy nabízí především výhodu nižší pořizovací ceny a nemusíme měnit baterie ve snímačích. Prodražit se však může instalace systému, počítat musíme také s prováděním preventivních kontrol systému.U bezdrátových systémů oceníme především čistotu a rychlost instalace. Vzhled interiéru nenarušují žádné instalační lišty a není problém systém kdykoli rozšířit o další prvky nebo s sebou přestěhovat do jiného bytu.